عذرخواهی تهیه‌کننده سریال «در مسیر زاینده رود» به خاطر تمسخر لهجه اصفهانی

اسماعیل عفیفه تهیه‌کننده سریال «در مسیر زاینده‌رود» درباره لهجه برخی بازیگران این سریال عنوان می‌شود، گفت: اگر لهجه‌های اصفهانی در این سریال به خوبی ادا نشده‌، من به نمایندگی از گروه از کلیه مردم اصفهان عذرخواهی می‌کنم. عذر خواهی این تهیه‌کننده پس از آن صورت گرفت که سخنگوی شورای شهر اصفهان از آنچه در سریال «در مسیر زاینده رود» به عنوان فرهنگ اصفهانی به نمایش درآمده است انتقاد کرد.    

به گزارش رجانیوز، تهیه‌کننده سریال «در مسیر زاینده‌رود» درباره لهجه برخی بازیگران این سریال عنوان می‌شود، خاطرنشان کرد: اگر لهجه‌های اصفهانی در این سریال به خوبی ادا نشده‌است، من به نمایندگی از گروه از کلیه مردم اصفهان عذرخواهی می‌کنم.

اسماعیل عفیفه با اشاره به ساخت این سریال مناسبتی در مدت زمان کوتاه، یادآور شد: بخشی از ایرادات به این مساله برمی‌گردد که ما فرصت زیادی برای ساخت این سریال نداشتیم. درآوردن لهجه‌های اصفهانی به نحوی که مورد قبول مردم این شهر باشد، شاید به ماه‌ها تمرین نیاز داشت که به دلیل فرصت کمی که برای ساخت «در مسیر زاینده‌رود» در اختیار داشتیم، این امکان وجود نداشت.

عفیفه در گفت‌وگو با ایسنا در عین حال گفت: برای اینکه بتوانیم روی این ضعف سرپوش بگذاریم، مهرداد ضیایی که از بازیگران خوب این سریال است و اصفهانی نیز هست، با بازیگران تمرین و در مواردی لهجه‌ها را کنترل کرد اما بر خلاف آنچه به نظر می‌رسد، لهجه اصفهانی آهنگ خاصی دارد که تقلید این لهجه را دشوار می‌کند.

عذر خواهی این تهیه‌کننده پس از آن صورت گرفت که سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان از آنچه در سریال «در مسیر زاینده رود» به عنوان فرهنگ اصفهانی به نمایش درآمده است انتقاد کرد.

ابوالفضل قربانی با بیان این موضوع که در این سریال لهجه اصفهانی به نوعی بیان شده که غیر از لودگی چیزی از آن برداشت نمی‌شود خواهان عذر خواهی عوامل تولید این مجموعه از مردم اصفهان شده بود.

به گفته وی،در این سریال اصفهان به عنوان یک شهر فاقد امکانات اولیه نمایش داده می‌شود؛ به طوری که برای درمان، بیمار باید به تهران منتقل شود؛ در حالی که اصفهان از نظر دارا بودن امکانات در سطح بالایی قرار دارد.

تهیه‌کننده «در مسیر زاینده رود» همچنین در واکنش به این بخش از اظهارات قربانی خاطرنشان کرد: در زندگی معمولی وقتی فردی دچار مشکل می‌شود راه‌حلهای مختلف را برای بیرون آمدن از آن سختی مرور می‌کند؛ در سریال ما تنها یک سکانس وجود دارد که همراه بیمار به دکتر می‌گوید اگر لازم است مجروح را به تهران منتقل کنند؛ او فردی است که دچار وضعیت سختی شده و سعی می‌کند به هر ترتیبی از این سختی بیرون بیاید؛ با این حال پزشک به او متذکر می‌شود که نیازی نیست بیمار را به تهران منتقل کنند و امکانات درمانی در بیمارستان اصفهان وجود دارد. ضمن اینکه شکل و شمایلی که از بیمارستان نشان داده می‌شود نیز حاکی از وجود امکانات کافی پزشکی در آنجاست.

http://noorportal.net/News/ShowNews.aspx?ID=24425

25 دیدگاه برای «عذرخواهی تهیه‌کننده سریال «در مسیر زاینده رود» به خاطر تمسخر لهجه اصفهانی»

 1. متاسفم که اینقدر به مردم بزرگوار لر توهین می شود اما همه ی مسؤلان از لرستانی گرفته تا کشوری خود را به خواب زده اند

 2. واقعا سریال در مسیر زاینده رود مسخره است خصوصا با لهجه زمخت اصفهانی مثل بتکی است بر سر بیننده

 3. امیدوارم اون اقایان که به اصطلاح به نمایندگی از ما در مجلس نشسته اند اما هر روز فربه تر میشند یاد بگیرند که چطور از طرف مردم صحبت کنند نه اینکه ساکت بشینند. اما ما هم باید یاد بگیریم که به چه کسانی رای بدیم و از اونها انتظار داشته باشیم

 4. واقعا درست است لهجه ی اصفهانی فوت و فن هایی دارد که از عهده ی هر کس به راحتی بر نمی آید

 5. سريال در مسير زاينده رود با ضعيف ترين شكل ممكن وحتي توهين به مردم عزيز اصفهان داره مردم و سبك زندگي اصفهان رو به مردم ايران نشون ميده.اين واقعا وحشتناكه!اصفهاني ها هيچ وقت اينقدر مادي نيستند كه سر خون برادرشون معامله كنن.بيشتر اصفهاني ها به قدري ناراحت هستند كه حتي حاضرنيستند از اين سريال صحبت كنن.آقايان فتحي و عفيفه چه توضيحي دارن؟

 6. این سریال همه لهجه هم فرهنگ اصفهانی ها را به مسخره گرفت.
  متاسفم که صدا سیما به سریال هایی به این ضعیفی اجازه پخش می دهد!

 7. لهجهش ضایه س ولی فیلم خیلی قشنگیه و فکر میکنم خیلی احمقین که فکر میکنید سازندگانش به دنبال دسیسه در مورداستان اصفهان بودند.

 8. تعجب می کنم که چرا راجع به لهجه فقط صحبت می کنین؟!!! تقلید افتضاح از لهجه اصفهانی، کمترین ایراد این سریال است. توهینی که به فرهنگ اصفهان شده، بسیار دردناک تره. آقای حسن فتحی عزیز! کسی که می خواد راجع به یه فرهنگ 6000 ساله فیلمی بسازه، حداقل قبلش 6 ماه راجع به اون تحقیق می کنه. شما زشت ترین کار را به عنوان یک فیلم ساز با تجربه! در مورد یکی از غنی ترین فرهنگ های وطنتان انجام دادین، و مطمئن باشید که قابل بخشش نیست. حتی اگر رسما عذر خواهی کنین. (البته ما قطعا از شخصی مثل شما یا سایر مسئولان این افتضاح، انتظار عذرخواهی نداریم. چون عادت کردیم که شعور بیننده را در این حد تصور کنین)

 9. باسلام و آرزوی قبولی طاعات تمامی همکاران شما در این ماه مبارک
  این روزها سریالی از شبکه اول در حال پخش است که دل فرهنگ دوستان و خانواده های اصفهانی را به شدت آزرده نموده و این آزردگی نه به خاطر اجرای نادرست لهجه اصفهانی است که فقط و فقط به خاطر توهین گسترده به فرهنگ و شئونات یکی از بزرگترین شهر های این مرز و بوم است . شهری که نه تنها در ایران و در این زمان که در طول تاریخ و در تمامی دنیا شهره به داشتن فرهنگ اصیل و هنر دوستی و علم آموزی است. شهر و منطقه ای که خاستگاه دانشمندان بسیاری در طول تاریخ این مرز و بوم بوده است، شهری که خاستگاه مردانی چون علامه مجلسی ، ایت ا.. بهشتی و … بوده است و شمار سرداران و از جان گذشتگانش در جنگ تحمیلی ستودنی است . حال چه شده که در مجموعه ای که ارائه داستانش هیچ نیازی به اشاره به اصفهان نداشته و نام آن نیز هیچ تناسبی با داستان آن ندارد. مردمان شریف این شهر مشتی انسان بی سواد و کم سواد معرفی میشوند که فقط و فقط در پی سود جویی و کسب مال مفت می باشند و در این راه حتی بر سر خون برادر خود نیز بر سر میز معامله می نشینند یا دختر خود را به عقد پیرمردی در می آورند و در این شهر آنقدر انسان با معرفت و فرهیخته کم است که مرگ فردی مثل مسعود می شود تیتر خبری تمام رسانه های محلی و حتی کشوری، غافل از این که در تمامی کوی وبرزن های این شهر نگین هایی گرانبها تر از این مسعود نوعی وجود دارند . در این شهر که مردان آن به صلابت و ادب و سنگینی شهره عام و خاص هستند همواره اسمهای یک دیگر را با کوچکی و خواری صدا میکنند ( فرهادی ، سحری یا مسعودی ) که بنده که جزء خانواده های قدیمی اصفهان هستم تا به حال نه دیده ام و نه شنیده ام کسی اینگونه مورد خطاب قرار بگیرد .
  در مورد نشان دادن شهر که دیگر نمی توان چیزی گفت شهری که از لحاظ زیبایی و تمیزی سرآمد است شامل چند خیایان آباد و محدود به مرکز شهر است و سایر خیابانهای آن مانند خیابانهای روستایی می باشد که من حتی در شهرهای کوچک اطراف اصفهان نیز لوکیشنهایی این چنینی نیافتم . گویی تهران ،تهران امروزی است با نمای برج میلاد و نمای اصفهان ، نمایی است از کوچه پس کوچه های تنگ و تاریک صد سال پیش .
  نوع پوشش اشخاص فیلم را هم که بهتر است بگذریم که لباسهای یک خانواده تقریبا متوسط اصفهان (که چندین دهنه مغازه به نامشان است !!!!!! ) از کولی های دست فروش نیز بد تر است .
  این آزردگی ها زمانی بیشتر دل انسان را به درد می آورد که متوجه می شود روایت این داستان هیچ نیازی به فدا کردن این شهر نداشته است ،واقعا نام » در مسیر زاینده رود » چه وجه تسمیه ای با داستان دارد و کجای این داستان نیاز به همراهی با زاینده رود دارد .
  تنها چیزی که از انتخاب اصفهان و نحوه معرفی آن در این فیلم احساس می شود باز شدن یک عقده بیمار گونه نسبت به این شهر و مردمان آن است و بس !!!!!

 10. واقعا اینا اصفهانین من که اصفهانیم تا به حال همچین موجودات وقیح و غیر قابل تحملی ندیدم
  پخش این سریال باید متوقف بشه این یه توهین بزرگ و فراموش نشدنی برای اصفهانیاست

 11. این سریال اینقدر لحجه اصفهانی را به تمسخر گرفته که خود من از دیدن ان شرمگینم وباید
  ما در اصفهان چنین آذاب و رفتاری که درفیلم نشان میدهند نداریم حتی یک درصد ودر ضمن بهترین بیمارستانها را داریم که دراین فیلم میخواهند بیمار را به تهران

 12. فیلم دو خواهر هم توی اصفهان پر شد خودتون مقایسه کنید نشان دادن یک شهر و فرهنگ اون شهر از نظر دو نفر چقدر فرق داره من نمیدونم انگیزه اقای فتحی چی بوده

 13. من براي تهيه كننده فيلم متاسفم كه به اين راحتي سعي كرده اين مردم بافرهنگ را كوچك جلوه دهد.
  باشد تا ديگران قضاوت كنند!…

 14. از شب دهم تا در مسیر زاینده رود. پروفسور فتحی هم آبرو خودتو بردی هم به یه شهر و مردمانش توهین کردی محال این بی هنریت یادمون بره.از دکتر عفیفه که دکترا علی چپ دارند خواهشمند است سخنرانی نفرمایند.و در اخر برای مهرداد خان ضیایی خوب خودتو فروختی
  بابا ای ول معنی غیرت به خاکت را هم گرفتیم.

 15. آقای امیر حسین من تعجب میکنم که شما می گوئید چنین محله هایی در اصفهان وجود ندارد! کافی است فقط سری به کوچه پس کوچه های چهار باغ بالا و پائین بزنید. مسجد صید و سبزه میدان و .. پیشکش.

 16. افتضاحی که توی فیلم دیدیم، بس نبود که حالا آخر فیلم گزارش تهیه می کنن که همه عالم از این فیلم راضی هستن و همه اصول اخلاقی را از این فیلم آموزنده!!!! یاد گرفته اند!!!!!!!!!!! این انتقاد پذیری تون ما را شرمنده کرده. حتی حاضر نیستین در مورد یک سریال تلوزیونی، نظرات واقعی مردم را انعکاس بدین. ببین سانسور عقاید تا کجا رسیده!!!! واقعا که رقت انگیز هستین.

 17. افتضاحی که توی فیلم دیدیم، بس نبود که حالا آخر فیلم گزارش تهیه می کنن که همه عالم از این فیلم راضی هستن و همه اصول اخلاقی را از این فیلم آموزنده!!!! یاد گرفته اند!!!!!!!!!!! این انتقاد پذیری تون ما را شرمنده کرده. حتی حاضر نیستین در مورد یک سریال تلوزیونی، نظرات واقعی مردم را انعکاس بدین. ببین سانسور عقاید تا کجا رسیده!!!! واقعا که رقت انگیز هستین.

 18. من هم معتقدم افتضاحی که توی فیلم دیدیم، بس نبود که حالا آخر فیلم گزارش تهیه می کنن که همه عالم از این فیلم راضی هستن و همه اصول اخلاقی را از این فیلم آموزنده!!!! یاد گرفته اند!!!!!!!!!!! جای اون داشت که به خاطر یک کارگردان و تهیه کننده اعتماد مردم یک استان را فدا نمی کردند . فکر می کنن دیگه به سایر گزارشات و نظرسنجی هاشون در اصفهان هیچکس اعتماد خواهد کرد ؟چرا اعتماد مردم را فدای یک ماستمالی چند روزه می کنند. به نظر من انعکاس وارونه نظر مردم اصفهان مفتضح ترین قسمت سریال بود و پخش آن زحمات خبرنگاران صدیق سیما را ضایع نمود.دیگر توقع نداشته باشند به گزارشهاشون در مورد فلسطین و لبنان و…مردم اصفهان اعتماد نمایند . بد خیانتی کردند.

 19. اصفهانیای عزیز اگه از این سریال خوشتون نمیایید نگاه نکنید مجبورتون نکردن که لازم هم نیست انقدر در مقابل با فرهنگیو اصالتتون جبهه بگیرید همه ی ایران شما و فرهنگتونو میشناسن اکثرتون دچار اعتماد به نفس کاذب و خود بزرگ بینی شدین. اینم یه سریال بود مثل سریال های دیگه فرقش این بود که لوکیشن کار تو اصفهان بود فقط بیجنبه بودن شماها رو نشون داد. اونایی هم که درمورد خوب بودن فیلم دوخواهر گفتن دیدید که تو اون فیلم اگه همه چی باب میله شما بودو فرهنگتون زیر سوال نرفت بازیگراش تهرانی بودن و بدون لهجه. ل

 20. صبا خانم وقتی نمیتونی لهجه اصیل اصفهانی رو تشخیص بدی اظهار نظر هم نکن
  98درصد یا حتی بیشتر بازیگرای این سریال تهرانی بودن و فقط ادای لهجه اصفهانی رو در می آوردند فهمیدی ؟؟؟؟

 21. با سلام
  حضور صبا خانم محترم اتفاقا اصفهانیا اصلا اعتماد به نفس کاذب ندارند و این خصیصه شدیدا به تهرانیا بر میگرده . اصفهانیا به خودشون مطمئن هستند چون اگر کاری را انجام بدن به بهترین وجه انجام میدند به همین دلیلم نصف بیشتر مدیر های ارشد ایران از اصفهان هستند حتی تهران را هم اصفهانیا ساختن .
  در مورد فرهنگ هم فکر کنم لازم نباشه چیزی بگم . ضمنا اینکه می بینید اصفهانیا ناراحت شدن فقط به خاطر اشتباه نشان دادن اصفهان و فرهنگ اونه و گرنه دفعه اول نیست که اصفهان و لهجه شیرین اون توی فیلمه استفاده میشه و هیچ وقت هم هیچ اعتراضی نبوده .
  در آخر هم بهتون توصیه می کنم یه سر بیایین اصفهان و وضعیت شهر و مردمش را با دهاتی که تو فیلم نشون دادن مقایسه کنین

 22. اصفهانو دوست ندارم مردمش با ما درست برخورد نمیکنن من این جا درس میخونم امیدوارم وقتی از اینجا رفتم فقط به مردمم خدمت کنم ودیگه به اینجا بر نگردم……………………………………..

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.