مطبوعات محلی لرستان در مضیقه مالی / یارانه برخی نشریات لرستان قطع شد

مطبوعاتمدیر کل دفتر امور مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد لرستان به مشکلات مالی نشریات محلی استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر عمده این مطبوعات به لحاظ دخل و خرج در مضیقه شدید هستند. متاسفانه یارانه برخی نشریات محلی لرستان در نیمه دوم سال 88 به طور کامل حذف شده است.21 نشریه مجوزدار در لرستان وجود دارد از این تعداد 17 نشریه فعال است و چهار نشریه دیگر نیز در تعطیلی به سر می برند     

  به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، خانجان کرمی شامگاه چهارشنبه در حاشیه نشست خبرنگاران رسانه های گروهی لرستان با معاون اجرایی مدیر کل امور مطبوعات داخلی وزارت ارشاد در سخنانی با اشاره به وجود 21 نشریه مجوزدار در این استان، اظهار داشت: از این تعداد 17 نشریه فعال است و چهار نشریه دیگر نیز در تعطیلی به سر می برند.

وی ادامه داد: همچنین در حال حاضر 10 خبرگزاری و 30 دفتر سرپرستی روزنامه های سراسری در این استان مشغول به فعالیت است.

مهمترین دغدغه نشریات محلی لرستان چرخه اقتصادی نشریات است

مدیر کل دفتر امور مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان مهم ترین دغدغه نشریات محلی استان را چرخه اقتصادی نشریات دانست و بیان داشت: متاسفانه بسیاری از نشریات استان در حال حاضر به لحاظ دخل و خرج در مضیقه هستند.

کرمی حمایتهای ارشاد از این نشریات را در دو قالب یارانه ها و آگهیهای دولتی دانست و عنوان کرد: تاکنون تلاش کرده ایم که آگهیهای دولتی با عدالت در میان نشریات توزیع شود.

وی با اشاره به مشکلات موجود در زمینه آگهی های دولتی، ادامه داد: در حال حاضر متاسفانه تعرفه های این آگهی ها مربوط به سال 83 است و هنوز با وجود تورم و گرانی کاغذ این تعرفه تغییری نداشته است.

مدیر کل دفتر امور مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان افزود: قرار است که این تعرفه در سال جاری تغییر کند که هنوز چیزی در این زمینه ابلاغ نشده است.

یارانه برخی نشریات محلی لرستان حذف شد

کرمی همچنین به وضعیت پرداخت یارانه ها و گلایه های برخی از مطبوعاتیهای استان در این زمینه اشاره کرد و گفت: متاسفانه یارانه برخی از نشریات محلی لرستان در نیمه دوم سال 88 به طور کامل حذف شده است.

وی خواستار پیگیری مسئولان امور مطبوعات وزارت ارشاد در این زمینه شد و بیان داشت: این در حالیست که نشریاتی نیز که یارانه به آنها تعلق گرفته نیز یارانه پرداختی به آنها کاهش یافته است.

مدیر کل دفتر امور مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان با بیان اینکه در شش ماه اول سال 88 بیش از 31 میلیون تومان یارانه به مطبوعات استان لرستان اختصاص یافت، خاطرنشان کرد: این در حالیست که در شش ماه دوم سال گذشته با کاهش هشت میلون تومانی میزان یارانه پرداختی به مطبوعات محلی این استان به 23 میلیون تومان کاهش یافت.

کرمی با تاکید بر اینکه علت این کاهش یارانه ها نیز هنوز برای ارشاد لرستان روشن نشده است، یادآور شد: استان لرستان به عنوان یکی از استانهای محروم کشور نیازمند توجه بیشتر در راستای فعالیت نشریات است.

50 نشریه لرستان در انتظار صدور مجوز

وی همچنین به ارسال 50 پرونده تقاضا به منظور صدور مجوز نشریه به وزارت ارشاد خبر داد و گفت: این تعداد نشریه از سال 80 اکنون در نوبت صدور محوز هستند.

مدیر کل دفتر امور مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان از مسئولان امور مطبوعات وزارت ارشاد خواست در راستای صدور مجوز این نشریات همکاری بیشتری را با این استان داشته باشند.

برخی از اسامی موجود در بانک روزنامه نگاران را اصلا نمی شناسیم

کرمی همچنین به برخی هدایای روز خبرنگار از جمله بن کارتهای الکترونیکی کتاب اشاره کرد و گفت: این هدایا در قالب لیست ارسالی از وزارت ارشاد تحت عنوان اسامی موجود در بانک اطلاعاتی روزنامه نگاران این وزارتخانه در استان لرستان توزیع شده است.

وی ادامه داد: این در حالیست که برخی از افرادی که در این لیست نام آنها عنوان شده است را اصلا ما نمی شناسیم و خبرنگار نیستند.

مدیر کل دفتر امور مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان خواستار اصلاح لیست ارسالی خبرنگاران در زمینه دریافت هدایای روز خبرنگار شد.

———————————————–
در همین رابطه بخوانید:
Advertisements