گلال خرم آباد، بايدها و نبايدها

مردم استان لرستان و به خصوص مردم شهر خرم آباد، رودخانه عرض و طويل مركز اين استان را با نام محلي » گلال » مي شناسند. هر چند در سالهاي گذشته شهرداري خرم آباد نام » خرم رود » را بر روي چند تابلو و در كنار اين رودخانه نصب كرد .. سوال اين جاست كه اگر قرار است اين پروژه پاركينگ شود، چرا هزينه آن صرف احداث يك پاركينگ طبقاتي نمي شود… رودخانه خرم آباد نيازمند يك پروژه زيست محيطي كارشناسانه با نظارت اداره محيط زيست لرستان است.هر چند در سال هاي گذشته محيط زيست لرستان تنها نظاره گر وضعيت نابسمان رودخانه خرم آباد بوده است.     

 

———————————–

مردم استان لرستان و به خصوص مردم شهر خرم آباد، رودخانه عرض و طويل مركز اين استان را با نام محلي » گلال » مي شناسند. هر چند در سالهاي گذشته شهرداري خرم آباد نام » خرم رود » را بر روي چند تابلو و در كنار اين رودخانه نصب كرد، اما هنوز هم براي مردم شهر، اين رودخانه همان » گلال » است.

رودخانه اي با 110 كيلومتر طول كه از ارتفاعات شمالي شهر و از دامنه هاي سفيد كوه و كوه كمر سياه سرچشمه گرفته و ‌خرم آباد را به دو قسمت شرقي و غربي تقسيم مي كند. مشكلات زيست محيطي اين رودخانه سالهاست كه مردم شهر را آزار مي دهد. مشكلاتي كه با گذشت زمان رنگ و بوي تازه اي به خود گرفته اند. رودخانه اي كه زماني قرار بود زايينده رود دوم ايران شود، اينك ميزبان لودرها و كاميون هاي شهرداري است. رودخانه خرم آباد در سالهاي هاي گذشته به وسيله آلاينده هاي كشاورزي و شهري به شدت آلوده مي شد و وضيعت نا به سامان آن سلامتي مردم شهر را به خطر انداخته بود.

رودخانه خرم آباد / لرستان / مهرماه 89

در آن زمان ماهي هاي فراواني در رودخانه يافت مي شدند كه متاسفانه به وسيله برخي افراد ناآگاه صيد شده و در بازارهاي شهر به فروش مي رفت. شهرداري خرم آباد نيز در  تابستان 87 لودرهاي هميشه آماده خود را وارد بستر رود كرد تا بدين وسيله هزاران ماهي به اصطلاح آلوده را از بين ببرد. ماهي هاي آلوده از بين رفتند اما از حجم بسيار گسترده آلودگي رودخانه كاسته نشد. هر چند در يك سال اخير، و به لطف افتتاح تصفيه خانه فاظلاب شهر خرم آباد،كمي از حجم آلودگي هاي رودخانه كاسته شده است، اما مشكلات اين رودخانه در ماه هاي گذشته رنگ ديگري به خود گرفته است.

» ساماندهي رودخانه خرم آباد » نام پروژه اي است كه شركت آب منطقه اي و با نظارت استانداري لرستان از 6 ماه گذشته  فعاليت هاي عمراني خود را در بستر اين رود آغاز كرده است. در راستاي اجراي اين طرح و به گفته مدير عامل شرکت آب منطقه اي استان، مطالعات بر روي مسير شش کيلومتري رودخانه خرم آباد از تنگ شبيخون تا روستاي چم انجیر در مرداد ماه سال گذشته توسط مشاور اين پروژه انجام شده است و  مطالعات 500 متر از اين طرح با اعتباري بالغ بر 12 ميليارد ريال قبل از سال 89 به اتمام رسيد و عمليات اجرايي آن با آغاز سال نو شروع شد.

پروژه ساماندهي رودخانه خرم آباد / مهرماه 89

اين در حالي است كه زمزمه هايي مبني بر پاركينگ شدن اين قسمت براي بيمارسنان تازه سازي كه در جوار اين رودخانه ساخته شده است، به گوش مي رسد. رئيس كارگاه اين پروژه مدت ها پيش موضوع پاركينگ شدن اين قسمت از رودخانه را تكذيب كرده بود و هدف اصلي اين پروژه را محلي براي تفريح مردم عنوان نموده بود.

به هر حال،‌ موضوع ساماندهي اين رودخانه با سر و شكل فعلي،‌ چه براي تفريح مردم و چه براي پاركينگ ماشين هاي شهر، پروژه اي غيركارشناسانه است. هنوز هم خاطره آن سيل عجيب و غريب شهر قم را كسي فراموش نكرده است. سيلي كه اگر قبل از وقوع آن از كارشناسان اقليم شناسي احتمالش را مي پرسيدي،‌آن را بعيد مي دانستند، با آمدنش ضربه هاي بسيار شديدي را به مردم شهر تحميل كرد. اگر بستر رودخانه را به محلي براي اسكان مسافران و پاركينگي براي ماشين هاي شهر تبديل نكرده بودند،‌خسارت هاي وارده بسيار كمتر مي شد.

 امروز كه رودخانه خرم آباد به محلي براي اجراي پروژه هاي شهرداري و آب منطقه اي تبديل شده است، از بستر رودخانه به شدت كاسته شده و اگر سيلي اتفاق افتد،‌هزينه هاي بسياري به اقتصاد شهر تحميل خواهد شد. سيلي كه به گفته مسوولين استان بعيد به نظر مي رسد و در مقابل قديمي هاي شهر هنوز هم سيل هاي آنچناني خرم آباد را به خوبي به ياد مي آورند.

موضوعي كه هنوز هم در ابهام باقي مانده است، دليل اشغال خانه رود،در مركز شهر خرم آباد است كه با هزينه هاي بسيار، نه تنها از مشكلات زيست محيطي اين رودخانه نخواهد كاست،‌بلكه با بر هم زدن ساختار طبيعي آن،‌ معضلات ديگري را به ببار خواهد آورد.

خروجي اين پروژه  !!!

در هر صورت عمليات ساماندهي رودخانه خرم آباد با سرعت در حال پيشروي است و به احتمال زياد تا يك ماه آينده اين پروژه افتتاح خواهد شد. پروژه اي كه متاسفانه بدون انجام مطالعات زيست محيطي آغاز شده و همچنان در حال پيشروي است !

رودخانه خرم آباد نيازمند يك پروژه زيست محيطي كارشناسانه با نظارت اداره محيط زيست لرستان است.هر چند در سال هاي گذشته محيط زيست لرستان تنها نظاره گر وضعيت نابسمان رودخانه خرم آباد بوده است.

بدون شرح !

سوال اصلي اين جاست كه اگر قرار است اين پروژه پاركينگ شود، چرا هزينه آن صرف احداث يك پاركينگ طبقاتي نمي شود و اگر قرار است براي مردم محل تفريح ايجاد كنيد، بايد به اين موضوع  نيز فكر كرده باشيد كه هيچ كس نمي توانست پيش بيني كند فروردين ماه سال گذشته در قم آنگونه سيل بيايد. هر چند اقليم خرم آباد با قم فاصله هاي بسياري دارد، اما اگر خداي ناكرده سيلي رخ داد، آن وقت چه كسي پاسخگوي اين حادثه خواهد بود !؟

 بر گرفته از سايت«آوای محیط زیست ایران»
http://mohitezist08.blogfa.com/post-328.aspx
منتشر شده در پايگاه خبري فضاي سبز و محيط زيست ايران