کارخانه پارسیلون خرم آباد موضوع حیثیتی استان لرستان است

  کارخانه پارسیلون خرم آباد که پس از مدتها تعطیلی در یک سال اخیر فعالیتش را ازسر گرفت، همچنان در بن بست بدهیهای بانکی و مطالبات معوقه کارگران باقی مانده و با وجود فعالیت مجدد هنوز شاهد تجمعهای کارگری پیرامون آن هستیم. این بار این زخم کهنه برای تشریح روی میز ستاد تسهیل امور و پشتیبانی واحدهای تولیدی وزارت صنایع قرار گرفت. رئیس هیئت مدیره کارخانه پارسیلون: در حال حاضر پارسیلون دارای 70 میلیارد تومان بدهی معوقه به بانکها است. به گفته سرپرست معاونت برنامه ریزی استانداری این کارخانه به بحثی حیثیتی برای استان تبدیل شده       

—————————————————————-

کارخانه پارسیلون لرستان که دیگر از آن به عنوان زخم کهنه صنعت این استان یاد می شود به معضلی غیر قابل حل در حوزه صنعت این استان تبدیل شده به طوریکه با وجود فعالیت مجدد این صنعت هنوز شاهد تجمعهای کارگری پیرامون آن هستیم.

این در حالیست که بارها برای رفع مشکلات این صنعت جلسات متعدد گرفته شده ولی همچنان این کارخانه درگیر بدهیهای بانکی و معوقات کارگری است تا روند تولید و فعالیت آن متزلزل باشد.

برگزاری جلسه رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی استان لرستان با حضور مسئولان وزارت صنایع و معادن و مسئولان استانی مجالی بود برای واکاوی مجدد این زخم کهنه که به نظر می رسد با استمرار وضعیت کنونی خیال بهبودی و مداوا ندارد.

کارخانه پارسیلون لرستان 70 میلیارد تومان بدهی دارد

رئیس هیئت مدیره کارخانه پارسیلون خرم آباد ظهر شنبه در این نشست در سخنانی با اشاره به مشکلات این صنعت مهم در استان، اظهار داشت: در حال حاضر کارخانه پارسیلون دارای 70 میلیارد تومان بدهی معوقه به بانکهای استان است.

رضا یعقوبی به بدهی 23 میلیارد تومانی این کارخانه به بانک صنعت و معدن اشاره کرد و گفت: از میزان بدهی یاد شده 17 میلیارد تومان مربوط به بانک ملی، 17 میلیارد تومان بانک سپه و سه میلیارد تومان نیز مربوط به بانک صادرات است.

نیاز فوری کارخانه پارسیلون به تامین سرمایه در گردش

وی با بیان اینکه این کارخانه در حال حاضر نیاز به تامین 100 درصدی سرمایه در گردش دارد، یادآور شد: کارخانه پارسیلون خرم آباد در حال حاضر دارای زمینهای مازاد فراوانی است که می توان با تغییر کاربری به جای طلب بانکها تملک شود.

رئیس هیئت مدیره کارخانه پارسیلون لرستان با اشاره به اشتغال 508 نفر در این صنعت مهم، خاطرنشان کرد: کارخانه پارسیلون در حال حاضر روزانه هشت تن نخ نایلونی تولید می کند.

یعقوبی ادامه داد: در صورت تامین سرمایه در گردش مورد نیاز میزان تولید این کارخانه قابل افزایش به 15 تا 17 تن در روز است.

وی یادآور شد: در صورت راه اندازی خط چهارم کارخانه پارسیلون خواهیم توانست 50 تا 60 تن پلی استریل نیز تولید کنیم.

بانکها زمینهای مازاد کارخانه را به جای بدهیهای خود بردارند

رئیس هیئت مدیره کارخانه پارسیلون خرم آباد افزود: این در حالیست که هم اکنون کار تولید آزمایشی این محصول نیز در کارخانه آغاز شده است.

یعقوبی با اشاره به مشکلات پیش روی این صنعت، یادآور شد: در حال حاضر کارخانه پارسیلون خرم آباد دارای 120 هکتار زمین مازاد و 30 هزار مترمربع سالن مازاد است که در صورت فروش آنها می توان بخشی از بدهیهای این کارخانه را پرداخت کرد.

وی با اشاره به اینکه 50 درصد بدهی این کارخانه مربوط به بهره بانکی تسهیلات گرفته شده، بیان داشت: در حال حاضر ما برای خرید مواد اولیه و حمل و نقل با مشکلات متعددی مواجه هستیم.

مطالبات کارگری و بدهی به دستگاههای خدماتی

سرپرست معاونت برنامه ریزی استانداری لرستان نیز در این زمینه در سخنانی با اشاره به مشکلات پیش روی صنعت پارسیلون استان اظهار داشت: به غیر از بدهیهای بانکی که توسط مسئولان کارخانه پارسیلون عنوان شد در حال حاضر این صنعت با مشکلات دیگری نیز دست و پنجه نرم می کند.

محمد رضا ملکی راد به تجمعهای متعدد کارگران پارسیلون در مقابل استانداری اشاره کرد و بیان داشت: مطالبات کارگران، تامین اجتماعی، شرکت برق و … از دیگر مشکلات پیش روی این صنعت است.

وی با بیان اینکه این کارخانه در حال حاضر نیازمند اصلاح ساختاری اساسی است، افزود: با توجه به بدهیهای این کارخانه به شرکت برق بارها برق کارخانه توسط این شرکت قطع شده است.

کارخانه پارسیلون به موضوع حیثیتی استان تبدیل شده است

سرپرست معاونت برنامه ریزی استانداری لرستان با تاکید بر اینکه نگاه به کارخانه پارسیلون خرم آباد فراتر از تولید است، بیان داشت: در حال حاضر وضعیت این کارخانه به بحثی حیثیتی برای استان تبدیل شده است.

ملکی راد با اشاره به انتقادات مردم در مورد وضعیت این صنعت، ادامه داد: این روند به گونه ای است که در هر کجا از وضعیت این صنعت از ما سوال می شود.

مشکلات پارسیلون به هر طریقی باید حل شود

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز در نشست رسیدگی به مشکلات واحد های تولیدی و صنعتی استان لرستان در سخنانی با اشاره به وضعیت کارخانه پارسیلون خرم آباد اظهار داشت: این کارخانه دارای ظرفیتی بالغ بر هشت تن در روز است.

محمد رضا ملکشاهی راد با اشاره به آغاز روند اصلاح ساختار این صنعت، عنوان کرد: در صورت اصلاح ساختار کارخانه پارسیلون این صنعت دارای توانمندی بالایی در حوزه فنی، فروش و بازاریابی خواهد شد.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به برخی مشکلات این کارخانه، بیان داشت: باید تلاش شود که به هر طریق ممکن به این صنعت کمک شود.

ملکشاهی راد ادامه داد: در صورت رفع مشکلات فعلی این کارخانه صنعت پارسیلون خرم آباد به عنوان الگوی بسیار خوبی برای احیا صنایع استان مطرح خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه کارخانه پارسیلون باید به صورت پایدار در عرصه تولید باقی بماند، تصریح کرد: در این صورت به کارخانه ای موثر در استان تبدیل خواهد شد.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود ظرفیت ایجاد صنایع تکمیلی در کنار این کارخانه، احیای این صنعت را در این راستا مهم ارزیابی کرد.

استمهال بدهی بانکی، مسکن موقت برای ادامه حیات پارسیلون

معاون صنایع و امور اقتصادی وزارت صنایع و معادن نیز در این جلسه پس از شنیدن سخنان مسئولان لرستانی از پیگیری این وزارتخانه برای رفع مشکل پارسیلون لرستان خبر داد.

افشین روغنی با قبول استمهال بدهیهای این کارخانه تا اسفندماه سال جاری، ادامه داد: همچنین برای تخصیص سه میلیارد و 700 میلیون تومان تسهیلات از سوی بانک صنعت و معدن رایزنیهای لازم صورت خواهد گرفت.

Advertisements

2 دیدگاه برای «کارخانه پارسیلون خرم آباد موضوع حیثیتی استان لرستان است»

  1. متاسفانه رییس هیات مدیره پارسیلون میخواهد سوئ مدیریتش رابا فروش زمینهای پارسیلون جبران نماید

  2. با توجه به همت بالای کارگران ، مدیران و مدیریت شرکت مطمئن هستم در آینده ای نه جندان دور این شرکت مایه فخر مردم لرستان و ایران شود.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.