هشدار كارشناسان نسبت به مرگ جنگلهاي بلوط زاگرس

تنها راه نجات منابع طبيعي و جنگلهاي زاگرس، نهادينه شدن فرهنگ حفاظت و بهره برداري درست از منابع طبيعي در بين مردم است، در عين حال كه دولت نيز بايد امكانات و تجهيزات لازم را براي حفاظت بيشتر از جنگلها و كاهش نياز مردم به سوخت جنگلي فراهم سازد. براي رشد هر درخت بلوط به اندازه طبيعي، به 35 تا 40 سال نياز است. اگر بي دقتي شود و طرح‌هاي لازم در اين زمينه به اجرا در نيايد، جنگلهاي بلوط بسرعت از بين خواهند رفت.     

کريم تباشير’ مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري استان كهگيلويه و بويراحمد و ‘سعيد نظري’ كارشناس گياهان دارويي تصريح كردند: تنها راه نجات منابع طبيعي و جنگلهاي استان، نهادينه شدن فرهنگ حفاظت و بهره برداري درست از منابع طبيعي در بين مردم است، در عين حال كه دولت نيز بايد امكانات و تجهيزات لازم را براي حفاظت بيشتر از جنگلها و كاهش نياز مردم به سوخت جنگلي فراهم سازد.
تباشير گفت: براي رشد هر درخت بلوط به اندازه طبيعي، به 35 تا 40 سال نياز است. از اين رو، دقت در حفظ تعادل جنگلهاي بلوط ضروري است.وي هشدار داد: اگر بي دقتي شود و طرح‌هاي لازم در اين زمينه به اجرا در نيايد، جنگلهاي بلوط بسرعت از بين خواهند رفت.تباشير، استان كهگيلويه وبويراحمد را داراي بيشترين پوشش جنگلي در حوزه زاگرس با بيش از يك ميليون اصله درخت از جمله بلوط دانست و گفت: بيش از 20 درصد حوزه زاگرس و 52درصد مساحت استان را جنگل تشكيل داده كه اين مهم در نوع خود منحصر به فرد است.
مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري استان كهگيلويه و بويراحمد با اشاره به اينكه 80 درصد جنگلهاي اين استان را درختان بلوط تشكيل مي‌دهند، يكي از مهمترين برنامه‌هاي اين اداره كل را انجام برنامه‌هاي حفاظتي براي احيا و توسعه جنگلهاي بلوط نام برد.وي نقش مردم را در زمينه حفاظت از ذخاير طبيعي استان، بسيار مهم خواند و تصريح كرد: براي نهادينه شدن اين فرهنگ در جامعه، مسئولان و رسانه‌ها وظيفه مهمي بر عهده دارند و بايد با برنامه ريزي و تعامل مناسب و اطلاع رساني لازم به اين مهم دست يابند.
تباشير گفت: منابع طبيعي،مولفه اصلي توسعه پايدار است و به تك تك افراد جامعه تعلق دارد. اين رو، همه موظف به حفظ آن هستند. بارندگيهاي مناسب سال زراعي 89 – 88، اجراي طرح‌هاي مناسب قرق باني، بذرپاشي طبيعي و ديگر عوامل دست بدست هم دادند تا طبيعت زيباي امسال استان پربارتر از گذشته شود.
زيبايي طبيعت موجب شد گردشگران چندبرابر بيش از سالهاي گذشته به چشم اندازهاي طبيعي استان بوِيژه بويراحمد و دنا روي بياورند كه طبيعتا در اين موقعيت، وضعيت طبيعت با تهديد مواجه مي‌شود.
وي به نقش و ماموريت حساس، پر مخاطره و استرس زاي كاركنان و ماموران منابع طبيعي اشاره كرد و گفت: تنها عشق و علاقه به اين وظيفه است كه ماموران ما را وا مي‌دارد در بدترين و سخت ترين شرايط با گذشتن از علايق خود، مانع به خطر افتادن منابع طبيعي شوند و خطرات آن را كنترل كنند.
تباشير يادآور شد: زماني كه ديگر اقشار مردم در تعطيلات و همراه خانواده‌هاي خود به تفريح مشغولند، ماموران منابع طبيعي در بدترين موقعيت جغرافيايي و در صعب العبورترين نقاط منطقه، جان خود را براي نجات منابع طبيعي و مهار آتش سوزي‌ها به خطر مي‌اندازند.وي تصريح كرد: با اين وجود، بدون مشاركت، همكاري و همياري مسئولان، دستگاه‌هاي اجرايي ذيربط و مشاركت مردم، حراست و حفاظت از منابع و عرصه‌هاي طبيعي ممكن نيست.
مديركل منابع طبيعي استان كهگيلويه و بوير احمد، آتش سوزي را يكي از عوامل مهم تخريب طبيعت برشمرد اما گفت كه هر آتش سوزي هم مضر نيست.
به عقيده وي، برخي آتش سوزي‌ها كه به صورت طبيعي رخ مي‌دهند، براي تعادل طبيعت ضروري است، اما آتش سوزيهاي عمدي و انساني معمولا خسارات و ويرانيهاي بسيار به بار مي‌آورد.يكي از ويژگيهاي ارزشمند جنگلها و مراتع استان كهگيلويه و بويراحمد كه زميني به وسعت يك ميليون و 700 هزار هكتار را از مساحت 16 هزار كيلومتر مربعي اين استان در بر مي‌گيرد، وجود گياهان دارويي و خوراكي است.تباشير در اين باره گفت: كوهستان‌هاي استان ما سرشار از گياهان دارويي و خوراكي است بطوريكه پارسال فقط در 40 هزار هكتار از منطقه تنگ سرخ به ارزش شش ميليارد و 700 ميليون ريال گياه آنغوزه برداشت شد.
وي افزود: هم اكنون بيش از دو هزارو 500گونه گياهي و دارويي در استان شناسايي شده كه مراحل كار تحقيقاتي و آزمايشگاهي روي اين گياهان توسط داروشناسان و گياه شناسان همچنان ادامه دارد و به گفته پزشكان و كارشناسان، اين داروها در درمان بسياري از امراض و بيماريهاي مهلك، مفيد هستند.
به گفته تباشير، از آنجا كه گياهان كوهي و دارويي استان كهگيلويه و بويراحمد، اهميت بالايي دارد، رئيس جمهوري دستور داده است رديف بودجه مستقلي براي استحصال و بهره برداري از گياهان دارويي استان تعيين شود.مديركل منابع طبيعي كهگيلويه و بويراحمد تصريح كرد: ما امكان توسعه 200 هزار هكتار گياهان دارويي را در مناطق كوهستاني استان داريم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s