پروژه های ریلی دورود به بروجرد و خرم آباد، و ازنا به الیگودرز و اصفهان در قانون بودجه آمده

1_8804050075_L60076مجیدی معاون وزیر راه: احداث راه آهن دورود – خرم آباد – اندیمشک و پروژه دورود – بروجرد – ملایر از جمله پروژه های ریلی لرستان است که در قانون بودجه به تصویب رسیده است. همچنین پروژه راه آهن ازنا – اصفهان نیز از دیگر پروژه های ریلی لرستان است که در دست اقدام قرار دارد. این سخنان معاون وزیر راه در حالی مطرح می شود که پیش از این استاندار لرستان در اظهاراتی در نشست خبری خود تصریح کرده بود که این پروژه دارای توجیه اقتصادی نیست   

  به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، احمد مجیدی ظهر سه شنبه در حاشیه بازدید از پروژه آزادراه خرم آباد – پل زال در پاسخ به سوال خبرنگار مهر اظهار داشت: در حال حاضر پروژه های ریلی استان لرستان در دست طراحی است.

وی به برخی از این پروژه ها اشاره کرد و گفت: احداث راه آهن دورود – خرم آباد – اندیمشک و پروژه دورود – بروجرد – ملایر از جمله پروژه های ریلی لرستان است که در قانون بودجه به تصویب رسیده است.

معاون وزیر راه و ترابری و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیر‌بناهای حمل و نقل کشور با بیان اینکه این پروژه ها در مرحله کمیسیون ماده 32 قرار دارد و هنوز به تصویب این کمیسیون نرسیده، ادامه داد: ولی نام این پروژه ها در قانون آمده است و باید اجرایی شوند.

جدول شماره 12 قانون بودجه

مجیدی در مورد توجیه اقتصادی این پروژه ها نیز خاطرنشان کرد: این پروژه های ریلی دارای توجیه اقتصادی هستند و به احتمال قوی در کمیسیون ماده 32 به زودی به تصویب خواهند رسید.

وی ادامه داد: همچنین پروژه راه آهن ازنا – اصفهان نیز از دیگر پروژه های ریلی لرستان است که در دست اقدام قرار دارد.

این سخنان معاون وزیر راه و ترابری و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیر‌بناهای حمل و نقل کشور در حالی مطرح می شود که پیش از این استاندار لرستان در اظهاراتی در نشست خبری خود تصریح کرده بود که این پروژه دارای توجیه اقتصادی نیست و هنوز مجوز کمیسیون ماده 32 نگرفته است.

از سوی دیگر توسعه راه آهن لرستان و اتصال مرکز استان به راه آهن سراسری از مصوبات مهم سفر دوم هیئت دولت و دو جلسه کارگروه توسعه لرستان است که حتی برای جانمایی آن نیز اعتبار 200 میلیارد ریالی اختصاص داده شده و این در حالیست که بنابر اظهارات استاندار لرستان هنوز این پروژه دارای مجوز نیست و هر کسی در این زمینه وعده داده خلاف واقع گفته است.

این در حالیست که اظهارات استاندار لرستان نیز موجب برخی واکنشها از سوی مجمع نمایندگان استان به ویژه نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس و نماینده خرم آباد در مجلس شورای اسلامی شد.

محمد رضا ملکشاهی راد در این رابطه پیش از این در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه احداث راه آهن دورود – خرم آباد دارای مصوبه هیئت دولت است، گفته بود: آنچه که استاندار لرستان در زمینه اخذ ماده 32 راه آهن مرکز لرستان و عدم توجیه اقتصادی این طرح مطرح کرده مربوط به دو سال پیش بوده است.

ملکشاهی راد ادامه داد: در آن زمان تنها بحث ایجاد راه آهن دورود – خرم آباد مطرح بود که این پروژه توجیه اقتصادی نداشت و برای رفع این مشکل طرح توسعه راه آهن دورود – خرم آباد – پلدختر- اندیمشک به عنوان شاهراه ارتباطی شمال به جنوب کشور مطرح شد که این مسیر مورد استقبال وزارت راه قرار گرفت.

وی یادآور شد: با این اوصاف و پیگیریهای انجام شده وزیر راه و ترابری مجاب شد که در لایحه بودجه سال 89 این پروژه به مجلس آورده شود که در نهایت با حمایت نمایندگان این طرح به تصویب نهایی مجلس نیز رسید.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این مرحله حال نوبت این است که اعتبار لازم برای اجرایی شدن این قانون از سوی دولت تامین شود که این امر نیازمند پیگیری استاندار لرستان است.

Advertisements

3 دیدگاه برای «پروژه های ریلی دورود به بروجرد و خرم آباد، و ازنا به الیگودرز و اصفهان در قانون بودجه آمده»

  1. جناب خدایی
    سلام
    طرح راه آهن ازنا – اصفهان از زمان مادربزرگ بنده از سال 1320 مطرح است !!!!!!!!!!!!!!!!!

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.