ده هزار نابینا در استان لرستان وجود دارد

 مرتضی رحیمی،  مدیر کل بهزیستی استان لرستان: تعداد نابینایان و کم بینایان موجود در استان حدود 10 هزار نفر تخمین زده می شود… عاقلانه ترین راه برای گریز از نابینایی، پیشگیری است. یکی از عوامل نابینایی، وجود مشکلات ارثی است. پزشکان شایع ترین دلیل آن را ازدواجهای فامیلی دانسته اند. برابرسازی فرصتها یعنی تمام افراد از فرصتهای اجتماعی مساوی بهره مند شوند. از مهمترین ماموریتهای سازمان بهزیستی و موسسات غیر دولتی بحث اشتغال و استخدام سه درصد معلولین است    

مدیر کل بهزیستی استان لرستان گفت: تعداد نابینایان و کم بینایان موجود در استان حدود 10 هزار نفر تخمین زده می شود.

گزارش خبرگزاری مهر از خرم آباد، مرتضی رحیمی در این رابطه با تاکید بر اینکه عاقلانه ترین راه برای گریز از نابینایی، پیشگیری است، اظهار داشت: یکی از عوامل نابینایی، وجود مشکلات ارثی است که پزشکان شایع ترین دلیل آن را ازدواجهای فامیلی دانسته اند.

وی با بیان اینکه برخی از بیماریهای عمومی و بسیاری از بیماریهای عفونی، اگر به موقع و به طور صحیح درمان نشود، به نابینایی فرد می انجامد، بیان داشت: تنبلی چشم، دیابت، آبله، سرخک، سرخجه، آب مروارید و آب سیاه، از بیماریهایی هستند که می توانند به نابینایی بیانجامد.

مدیر کل بهزیستی استان لرستان همچنین با اشاره به خدمات این سازمان به نابینایان بیان داشت: تعداد نابینایان و کم بینایان در استان لرستان ۱۰ هزار نفر تخمین زده می شود.

رحیمی ادامه داد: از این تعداد نابینا و کم بینا سه هزارو ۵۴۰ نفر از خدمات سازمان بهزیستی بهره مند هستند.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۵۸۴ نابینا و کم بینا در این استان دارای بیمه مکمل هستند، یادآور شد: ۲۶۹ نفر از نابینایان و کم بینایان در مقطع ابتدایی تا دبیرستان و ۱۲۰ نفر نیز در دانشگاههای غیر دولتی مشغول به تحصیل هستند که سازمان بهزیستی هزینه آموزشی این افراد را از مقطع ابتدایی تا دانشگاه متقبل می شود.

مدیر کل بهزیستی استان لرستان همچنین به بحث برابرسازی فرصتهای اجتماعی برای نابینایان پرداخت و گفت: برابرسازی فرصتها یعنی تمام افراد جامعه مساوی از فرصتهای اجتماعی بهره مند شوند و یکی از مهمترین ماموریتهای سازمان بهزیستی و موسسات غیر دولتی بحث اشتغال و استخدام سه درصد معلولین است.

رحیمی همچنین در مورد مناسب سازی اماکن عمومی برای معلولین نیز گفت: باید شرایطی را فراهم کرد تا معلولین نیز بتوانند مانند سایر افراد جامعه از پارکها، معابر عمومی، ادارات و سایر ارگانها و نهادها استفاده کنند.

امیر حیدری مدیر عامل انجمن نابینایان استان لرستان نیز در این رابطه اظهار داشت: انجمن نابینایان با ۵۰ نفر از پزشکان و متخصصین در زمینه آزمایشگاه، رادیولوژی، سونوگرافی، نوار مغزی و نوار قلبی و داروخانه قرارداد بسته که به صورت رایگان مددجویان نابینا را مداوا و تحت درمان قرار دهد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s