سهم استانهای لرنشین از انتقال وزارتخانه ها

مهاجرتایبنا نیوز: چند وقتی است که موضوع انتقال وزاتخانه ها و شرکت ها و ادارات تابعه دولت از تهران به بهانه زلزله و تراکم شدید جمعیتی در این شهر شدت یافته است. رحیمی معاون اول رئیس‌جمهور گفته است به منظور تمرکززدایی از پایتخت برخی از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌ها از تهران خارج می‌شوند.. معاونت آموزش و پژوهش و آموزشکده‌های این وزارتخانه به اصفهان منتقل می‌شوند.. تعدادی از این سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها به استان قزوین منتقل خواهند شد.. وزارت جهاد كشاورزی به استان البرز به مركزیت كرج منتقل شود.. استانهای قم و سمنان برای وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد و نیرو…     

—————————————————————

مجتبی صفری در مطلبی با عنوان «سهم استانهای لرنشین از انتقال وزارتخانه ها» در وبلاگ «مندیر بهارون» می نویسد:

چند وقتی است که موضوع انتقال وزاتخانه ها و شرکت ها و ادارات تابعه دولت از تهران به بهانه زلزله و تراکم شدید جمعیتی در این شهر شدت یافته است. هر روز خبرهایی در مورد انتقال یک وزارتخانه یا نهاد دولتی به استان های مختلف مطرح می شود. در زیر بخشی از این خبرها آمده که نشان دهنده تلاش مسئولین شهرستان ها و استان های مختلف برای انتقال وزارتخانه ها به شهرستان های مورد نظرشان می باشد: 

* محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهور گفته بود به منظور تمرکززدایی از پایتخت برخی از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌ها از تهران خارج می‌شوند و از آنجا که استان قزوین ظرفیت و قابلیت‌های زیادی دارد در آینده نزدیک تعدادی از این سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها به استان قزوین منتقل خواهند شد. 

* دکتر میرکاظمی وزیر نفت طی یک نشست خبری با اصحاب رسانه از خروج شرکتنفت و گاز پارس بدلیل متمرکز بودن بیش از ۵۰درصد نیروهای این شرکت در منطقه اقتصادی عسلویه خبر داد. 

* معاون وزیر راه و ترابری گفت: در صورتی که ساختمان‌های قابل ارائه به وزارت راه و ترابری آمده شود، از هفته آینده معاونت آموزش و پژوهش و آموزشکده‌های این وزارتخانه به اصفهان منتقل می‌شوند. 

* عضو مجمع نمایندگان خراسان ‌رضوی از درخواست نمایندگان این استان مبنی بر انتقال وزارت ارشاد از پایتخت به مشهد خبر داد. عضو مجمع نمایندگان خراسان‌رضوی با بیان اینكه مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران نام گرفته است، تاكید كرد: به لحاظ جایگاه معنوی و مذهبی كه مشهد در بین سایر استان‌های كشور دارد، از این رو بهترین گزینه نمایندگان خراسان برای انتقال وزارتخانه‌ها به پایتخت معنوی ایران وزارت فرهنگ و ارشاد اعلام شده است. 

*شهردار قم خبرداد: شورای اسلامی شهر و شهرداری قم از حضور شرکت‌های تابعه و مراکز وابسته به وزارتخانه علوم و تحقیقات و فناوری، نیرو ، نفت و صنایع و معادن در قم استقبال می کند و تسهیلات ویژه‌ای برای آنها قائل خواهد شد. 

* وزارت جهاد كشاورزی به استان البرز به مركزیت كرج منتقل شود كه در آن از قدیم الایام مركز تحقیقات نهال و بذر و دانشكده كشاورزی دانشگاه تهران مستقر بوده و نقش اساسی در هدایت امور تحقیقاتی و تولید بذر و نهال گیاهان مختلف و نیز مراكز آموزش كشاورزی و غیره داشته است. 

* البته این تصمیم در همان نطفه تصمیم گیری خود با اعتراض شدید مازندران همراه شده و این استان اعتقاد دارد كه سال ها بار مسئولیت و محرومیت ناشی از اعلام استان كشاورزی را به دوش كشیده است و باید این وزارتخانه به این استان منتقل شود. 

* رئیس سازمان میراث فرهنگی، باید معاونت صنایع دستی در اصفهان و پژوهشکده میراث فرهنگی و معاونت حفظ و احیا در شیراز مستقر شوند تا در آینده برای انتقال معاونت گردشگری هم تصمیمگیری شود. 

* وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به استان سمنان منتقل شود. آن هم نه در شهر سمنان كه در شهر كوچكی به نام مهدی شهر یا شهمیرزاد كه بر خلاف سمنان از آب و هوای خوبی برخوردار است. نقش وزیر علوم دامغانی در تحمیل این تصمیم به دولت از احتمال بالایی برخوردار است. 

موضوعی که شاید ذهن مرا به خود مشغول کرد این بود که هرچند یکی از شهرستان های کوچک استان سمنان (مهدی شهر) در این بازی توانسته مسئولان وزارت علوم را راضی کند اما هیچ یک از مسئولین استان ها و شهرستان های لرنشین تلاش و رایزنی خاصی برای انتقال حتی یک اداره و شرکت به مناطق لر نشین انجام نداده اند؛ و این اصلا جای تعجب ندارد!! احتمالا مثل همیشه مسئولین ما در خوابند؟ 

بر هیچ کس پوشیده نیست که منطقه بختیاری با دارا بودن بیشترین ذخایر آبی در کشور و بزرگترین سدهای برق آبی خاورمیانه سهم بسزایی در فعالیت های وزارت نیرو دارد و هرگز نمی شود نیروگاه سدهایی چون کرخه، کارون۳ و۴، گتوند، دز را از شبکه نیروگاهی کشور نادیده بگیریم. ناگفته پیداست سدهای کارون ۳ و ۴ جزو افتخارات ملی محسوب می شوند اما همین سدها برای شهرستان ایذه فاجعه بوده اند و هنوز آوارگان این سدها سامان نیافته اند. آیا دلیل قانع کنندهای وجود دارد که وزارت نیرو و شرکتهای تابعه آن در صورت خروج از پایتخت در شهرستان لرنشین ایذه مستقر نشوند؟ 

و یا در مورد وزارت نفت با توجه به پیشینه صنعت نفت در منطقه بختیاری و بالاخص شهرستان مسجدسلیمان چرا نباید این شهرستان میزبان شرکت های نفتی خارج شده از پایتخت باشد؟ 

در مصاحبه یکی از مسئولین می خواندم که به طعنه می گفت چه ضرورتی دارد فلان وزارت خانه که بیشترین کارش در منطقه ای خارج از تهران است در تهران متمرکز شود مسئولین اینگونه وزارتخانه ها باید جایی باشند که بیشتر به آنها نیاز است. حال که وضع کارشناسی در کشور ما اینگونه شده آیا از استان لرستان محق تر برای وزارت کار وجود دارد! آقایان تو را به خدا وزارت کار و امور اجتماعی را به خرم آباد منتقل کنید بلکه مرهمی باشد بر دردهای این استان لرنشین! 

به نظر من مناطق لرنشین می توانند میزبان خوبی برای ادارات و شرکت های تابعه وزارت نفت، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان امور عشایر، راه آهن، سازمان محیط زیست و ارگان های دیگر باشند به شرطی که مسئولین ما از خواب بیدار شوند.

Advertisements

7 دیدگاه برای «سهم استانهای لرنشین از انتقال وزارتخانه ها»

 1. استانهای لر نشین پتانسیل انتقال یک وزارتخانه با آن همه سازمان و ادارات کل و این حجم نیرو را دارد؟فکر کنم تشکیلات وزارت نفت از تمام شهر مسجد سلیمان بزرگتر باشد

 2. انتقال وزارتخانه یا سازمانهای دیگر به استان لرستان شرط وشروط دارد وشرط ان این است که کارکنان انها غیر بومی واز محل تامین نگردند نمایندگان ما کجا هستند واقعا حسرت نمی خورند؟؟؟؟؟؟؟

 3. انتقال وزارتخانه یا سازمانهای دیگر به استان لرستان شرط وشروط دارد وشرط ان این است که کارکنان انها غیر بومی واز محل تامین نگردند نمایندگان ما کجا هستند واقعا حسرت نمی خورند؟؟؟؟؟؟؟

 4. ای بابا،اگه به ما وزارت خونه بدن همه میگن پس ما چی؟اما به استانایه دیگه که بدن همه راضین،منظورم اینه که ما مثه ……نمی دونم چی بگم فقط اینو بگم بد بختیه ما اینا نیست ما نه وزارت خونه می خوایم نه پایتختی نه …ما یعنی من فقط اتحاد لرها رو میخوام،به عبارت دیگه عسل نمی خوایم زنبور عسل می خوایم.

 5. سلام
  بهتره يه چند تا از وزارتخونه ها به زنجان هم بيايد چقدر تبعيض!!!!!!!!!!!!!

  فاصله سمنان تا تهران با فاصله زنجان تهران يكي هستش هواشم خوبه اما چون مردمش ترك زبانن اهميتي قائل نيستن

  اينجاست كه ما تركا آرزو ميكنيم كاش تو كشور تركيه بوديم

 6. اينو هم بگم همه تركا ايران رو دوست دارن حتي اگه ارزش واسه ما تركا قائل نشن
  هر چند زبان ما برتره و ابرومندانه تر از لهجه فارسيه

  زنده باد زنجان

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.