آزادراه خرم آباد – پل زال ، الگوی همکاری دو رئیس جمهور در لرستان

اسفندیار خدایی- …آزادراه خرم آباد پل زال یک استثناء و بلکه الگویی از همکاری میان دو دولت متوالی در لرستان است… هنگامیکه در نیمه دوم سال 84 احمدی نژاد دولت را در دست گرفت، دولت قبلی از چندین سال قبل تمام کارهای مقدماتی این آزادراه نظیر مطالعات و طراحی نقشه را انجام داده بود، حتی پیمانکار بخش خصوصی آن مشخص شده بود و تجهیزات لازم در منطقه فراهم شده بود و کار اجرایی شروع شده بود. دولت جدید می توانست این طرح را نادیده بگذارد. مثلا میتوانست به این بهانه که مبادا پیمانکار این پروژه طرفدار دولت اصلاحات باشد، به دنبال تعویض پیمانکار باشد و یا در همکاری با پیمانکار غیرخودی کارشکنی کند. اما بهبهانی وزیر بومی…. اکنون چه می شود اگر در مراسم افتتاح از وزیر یا مسئولین و نمایندگان مجالس قبلی لرستان که نقش کلیدی در این پروژه داشته اند تقدیر شود؟     

——————————————————————————————-
متن کامل

در کشورهای جهان سوم همچون ایران مرسوم است که هر دولتی پروژه های ناتمام دولت قبلی را به حال خود رها می کند و خود پروژه های را از صفر شروع می کند و صد البته دولت بعدی هم این پروژه ها را پیگیری نخواهد کرد و خود طرحی نو می اندازد. نظیر این سرنوشت برای طرحهای نمایندگان یک شهر نیز اتفاق می افتاد. یعنی نماینده کنونی پیگیر طرحهای نماینده قبلی نمی شود و خود کار را از صفر شروع می کند. استان لرستان همواره از این معضل در رنج برده است و شاهد طرحهای ناتمام زیادی بوده است. هنوز بیمارستانهایی هستند که پس از 17 سال همچنان ناتمام مانده اند و طرحهای عظیمی همچون ورزشگاهها و کارخانه هایی که علی رغم کلنگ خوردن هرگز افتتاح نشده اند.

در این میان آزادراه خرم آباد – پل زال یک استثنا است و می تواند الگویی برای هماهنگی نمایندگان و دولتهای متوالی باشد. طرحهای بزرگ و اشتغالزا و سرنوشت ساز همواره طولانی مدت هستند و تقریبا محال است چنان طرحهای عظیمی در دوره محدود یک رئیس جمهور یا نماینده به ثمر بنشینند و چنان طرحهایی نیازمند تداوم همکاری مجریان و نمایندگانیست که باید پیگیر موضوع باشند. اما طرحهای کوچک غالبا کوتاه مدت هستند و در دوره محدود تصدی یک مسئول یا نماینده به ثمر می نشینند.

هنگامی که در مهرماه سال 1384 احمدی نژاد دولت را در دست گرفت، دولت قبلی از چندین سال قبل تمام کارهای مقدماتی این آزادراه نظیر کارهای مطالعاتی و طراحی نقشه را انجام داده بود، حتی پیمانکار بخش خصوصی آن مشخص شده بود و تجهیزات لازم در منطقه فراهم شده بود و قبل از شروع دولت نهم کار اجرایی شروع شده بود و تجهیزات لازم در منطقه فراهم گشته بود. دولت احمدی نژاد می توانست طبق به آسانی این طرح را نادیده بگذارد و طرحی نو دراندازد. مثلا می توانست به این بهانه که مبادا پیمانکار این پروژه طرفدار دولت اصلاحات باشد، به دنبال تعویض پیمانکار باشد یا اینکه در همکاری با پیمانکار «غیر خودی» کارشکنی کند.

اما بهبهانی وزیر کار آزموده و متعهد دولت نهم و دهم (که خود از معدود وزیران اصالتا لر و بومی خوزستان است و شاید موفق ترین وزیر کابینه احمدی نژاد باشد) با ظرفیت تر از آن بود که این پروژه را سیاسی کند و با همکاری صادقانه با بخش خصوصی، این پروژه پرافتخار را به ثمر رساند و امروز شاهد نتیجه دادن آن هستیم. امروز حدالقل فایده این آزادراه این است که هموطنان ما به سلامت و با خاطره خوش از استان ما گذر می کنند و میزان تلفات و خسارات لااقل نصف می شود. ضمن آنکه فراهم شدن زیرساخت «راه مناسب» که همواره از آرزوهای استان کوهستانی لرستان است با افتتاح این آزادراه تحق پذیرتر شده است.

اکنون آزادراه خرم آباد –پل زال به عنوان الگویی از همکاری دولتها و مسئولان و نمایندگان مجالس، پیش روی ماست. اصولا طرحهای بزرگ و زیربنایی طولانی مدت هستند و امکان تحقق آنها در دوران یک رئیس جمهور یا یک نماینده مجلس کم است، اما همین طرحهای طولانی مدت هستند که می توانند سرنوشت یک کشور یا منطقه را واقعا تغییر دهند.

برای تکرار چنان افتخاراتی چه باید کرد؟ شاید اولین اقدام در هنگام بهره برداری از چنان پروژه هایی تقدیر از دولتها و اشخاصی است که اکنون دیگر در قدرت نیستند اما واقعا نقش کلیدی در آغاز بکار و اجرای پروژه داشته اند. مثلا چه می شود اگر در مراسم افتتاح آزادراه خرم آباد- پل زال از وزیر یا استاندار یا مسئولی که در دولت خاتمي و نمایندگانی که در مجالس قبلی نقش کلیدی در این پروژه داشته است تقدیر شود و از آنها نیز برای افتتاح این پروژه دعوت به عمل آید. و مسئولان و نمایندگان امروز و دیروز لرستان (فارغ از هر جناح سیاسی) همدیگر را در آغوش بگیرند و ثمر دادن زحمتهایشان را جشن بگیرند.

آیا مسلمانی غیر از این است که باید از قدردان زحمات دیگران باشیم حتی اگر سلیقه سیاسی مان متفاوت باشد.در این صورت دولت و نمایندگان کنونی نیز برای برنامه های بلند مدت و پروژه های عظیم و طولانی مدت که بعد از خودشان افتتاح خواهند شد، انگیزه خواهند داشت؛ وگرنه بدنبال کارهای مقطعی سطحی و کوتاه مدت و کم اثر خواهند رفت و کارهای بزرگ بر روی زمین می ماند.

Advertisements

12 دیدگاه برای «آزادراه خرم آباد – پل زال ، الگوی همکاری دو رئیس جمهور در لرستان»

 1. با سلام نمی دانم آقای خدایی چه اصراری به نشان دادن عکس خاتمی و آقای دکتر احمدی نژاد دارد
  لطف کنید عکس کسانی را که فتنه های 88را آفریدند(خاتمی ،موسوی و کروبی )را در ای سایت که متعلق به مردم ولایت مدار لرستان است نشان ندهید و اگر می خواهید تشکر کنید بروید خدمتشان هم خوش خدمتیان را به رخشان می کشید هم اینکه شاید از نظرات شما و سایت خبری شما برای ادامه فتنه استفاده کنند!!!

 2. سلام آقای خدایی فکر می کردم توبه کرده ای و به اصول و عقاید انقلاب و رهبری پایبند شده ای ولی…

 3. عکست رنگ و بوی ژست سیاسی داره نکنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. نظرتان بسیار منصفانه و عالی بود mr30 از چنین تفکرات خوب و بدون حب و بغضی

 5. حالم به هم خورد خواهش میکنم عکس خاتمی و بردارید. فتنه 88 به اسم خاتمی است بعد شما عکس اون و با احمدی نژاد کنار هم قرار دادید. اگر این سایت مربوط به مردم ولایتمدار لرستان و شما هم این و قبول دارید پس عکس خاتمی و بردارید.

 6. پيمانكار اين آزادراه در ابتدا و در زمان خاتمي بنياد مستضعفان بود اما احمدي نژاد نگذاشت بلايي كه بر سر آزادراه تهران شمال آمد بر سر اين جاده بيايد. پيمانكار تغيير و شركت شالوده اين آزادراه را ساخت.

 7. واقعا متاسفم واسه كساني كه اينقدر متعصبانه به موضوعات نگاه مي كنند و همه چيز رو سياسي مي بينند كه نميفهمند همه پروژه هايي كه داره به نام احمدي نژاد تمام مي شه پروژه هايي بودن كه در زمان دولت اصلاحات كليد خورده. واقعا واسه انسانهاي بي عقل و تفكر و ظاهربين و دهن بين متاسفم.اصولا خلايق هرچه لايق.

 8. سلام
  از آنجاییکه اول تایید میشویم و بعد فتنه به پا می کنیم.اینجانب کاندید همه ی اعصار و قرون.((از همین سایت که نمیدانم توبه کرده یا نه!! و اگر توبه کرده توبه اش در درگاه خداوند مورد پذیرش قرار گرفته یا نه !!!و اگر مورد پذیرش قرار گرفته و خداوند منان توبه پذیر هم حرفی ندارد.!!ولی شاه قلی بخشیده یا نه!!!))
  به معترضان عکس سران فتانه ،؛آقا از این به بعد عکس صدام – جرج دبلیو بوش _جرج بوش نوه – جرج بوش نتیجه-تیمور لنگ – چنگیز _ یزید در فیلم مختار – معاویه در فیلم امام علی – ابو سفیان در حمام فین کاشان ممنوع بوده و من در مجلس مصوب خواهم ساخت
  سرنوشت تر آب – ای آدمها — آقا تا عکس این وری هم مشمول نشده استفاده کنید .

 9. این دو نفری که در بالا نظرات سخیفشان را ارائه داده اند قطعا انسانهای بی سوادی هستند که درک درستی از اطراف خود ندارند (پیام و کاندید )و گذشت زمان آنها را به امور آگاه نکرده متاسفم که نظرات دیگران را با توهین و فحش جواب می دهند….

 10. نقشه ها متعلق به سال 54 تا 58 است لطفا به اطلاع مردم برسانید این پروژه باید در سال 1360 پایان میافت نه الان

 11. درود بر خاتمی. تهمت های که به این سید می زنن را به خدا واگذار میکنیم.
  آفرین بر لرنا که انصاف را رعایت کرده
  مردانگی این است که هر مسئولی در هنگام افتتاح پروژه از مسئول قبلی که نقش اساسی در آن داشته و احتمالا رقیب او است یادی به نیکی بکند

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.