لرستان ركورد دار تولید انار در كشور / برداشت ۱۲۴تن در هکتار

حد نصاب بيشترين ميزان برداشت انار كشور در سال زراعي جاري با ‪ ۱۲۴تن محصول درهر هكتار مربوط به استان لرستان است. رييس سازمان جهاد كشاورزي استان لرستان، سطح باغات استان را ‪ ۵۳هزار هكتار اعلام كرد. معاون برنامه ریزی استاندار لرستان با اشاره به مصوبات دور دوم سفر در بخش کشاورزی از پیگیری برای اخذ مجوز کمیسیون ماده 32 به منظور ایجاد 40 هزار هکتار باغ در این استان خبر داد. سالانه 26 هزار تن انار در استان لرستان تولید می شود      

خرم آباد – رييس سازمان جهاد كشاورزي استان لرستان گفت: حد نصاب بيشترين ميزان برداشت انار كشور در سال زراعي جاري با ‪ ۱۲۴تن محصول درهر هكتار مربوط به استان لرستان است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، اسحاق طاهري مقدم روز دوشنبه در مراسم اختتاميه جشنواره منطقه‌اي انار در خرم آباد با تاكيد بر ضرورت اجرايي شدن طرح مصوب توسعه ‪ ۴۰هزار هكتاري باغات اين استان، افزود: در صورت اجراي اين مصوبه سطح باغات مثمر لرستان در مدت پنج سال دو برابر مي‌شود.

وي توسعه بخش كشاورزي لرستان را عامل رونق اقتصادي استان دانست و اظهار داشت: با سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي فرصت‌هاي شغلي مناسب و مولدي براي جويندگان كار بخصوص دانش آموختگان رشته كشاورزي فراهم خواهد شد.

رييس سازمان جهاد كشاورزي استان لرستان، سطح باغات استان را ‪ ۵۳هزار هكتار اعلام كرد و گفت: سالانه ‪ ۱۷۴هزار تن محصول از باغات لرستان برداشت و به بازار مصرف داخلي عرضه مي‌شود.

طاهري مقدم، افزود: از دو هزار و ‪ ۷۵۰هكتار باغ انار لرستان يك هزار و ‪ ۵۴۳هكتار آن بارور است و سالانه ‪ ۲۶هزار تن محصول انار از اين سطح برداشت مي‌شود.

وي اضافه كرد: در شش ماه نخست امسال دو ميليون و ‪ ۶۰۰هزار تن انواع محصولات كشاورزي در لرستان توليد شد كه اين ميزان نسبت به سال گذشته ‪۱۰ درصد افزايش داشت.

جشنواره منطقه‌اي انار استان لرستان با عنوان ياقوت سرخ ايران با حضور استان‌هاي لرستان، كرمانشاه، ايلام و مركزي به مدت دو روز و با معرفي باغداران نمونه توليد انار در منطقه تنگ سياب كوهدشت برگزار شد و خرم آباد ميزبان مراسم اختتاميه اين جشنواره بود.

 

  رکورد تولید 120 تن انار در هر هکتار در شهرستان کوهدشت

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، سیروس ابراهیمی ظهر دوشنبه در جشنواره منطقه ای یاقوت سرخ ایران با اشاره قابلیت شهرستان کوهدشت در زمینه تولید انار، اظهار داشت: در حال حاضر راندمان تولید در منطقه زیر تنگ سیاب کوهدشت راندمان بالایی است.
 
وی ادامه داد: در حالیکه در دنیا در هر هکتار 10 تن تولید انار صورت می گیرد در شهرستان کوهدشت در هر هکتار تا 120 تن تولید نیز گزارش شده است.

تبدیل زیرتنگ سیاب کوهدشت به منطقه توریستی

فرماندار کوهدشت یادآور شد: برای بالا بردن راندمان تولید انار در کوهدشت باید علاوه بر ارتقای آموزشها در راستای از بین بردن کرم گلوگاه به عنوان یکی از آفات انار قدم برداریم.

ابراهیمی با اشاره به محرومیت منطقه زیرتنگ سیاب قبل از توسعه باغات انار، افزود: در حال حاضر این منطقه به یک منطقه اقتصادی و توریستی تبدیل شده است.

ضرورت ایجاد سد خسروآباد برای توسعه باغات انار

وی همچنین بر ضرورت توسعه باغات انار در کوهدشت تاکید کرد و یادآور شد: با ایجاد سد خسروآباد در کنار این باغات می توان ضمن تحت پوشش قرار دادن باغات منطقه زمینه ایجاد یک مرکز توریستی در شهرستان کوهدشت را فراهم کرد.

فرماندار شهرستان کوهدشت ادامه داد: همچنین در حال حاضر در غرب منطقه زیر تنگ سیاب رودخانه سیمره قرار دارد که می توان از این ظرفیت برای احداث باغات انار در حاشیه این رودخانه نهایت استفاده را برد.

ایجاد ایستگاههای پمپاژ آب برای توسعه باغات انار تسریع شود

ابراهیمی همچنین خواستار تسریع در احداث ایستگاههای پمپاژ آب در منطقه شد و گفت: متاسفانه سرعت کنونی اجرای این ایستگاهها کند است که امید می رود مسئولان در این زمینه حمایتهای لازم را داشته باشند.

وی خواستار توجه ویژه مسئولان به باغات انار زیر تنگ سیاب به عنوان یک پروژه اقتصادی ملی و فراملی شد و خاطر نشان کرد: در صورت تحقق این نگاه ویژه زمینه سرمایه گذاری بخش خصوصی و سازمانهای بین المللی در این منطقه فراهم خواهد شد.

فرماندار کوهدشت همچنین از نیاز 90 میلیارد ریالی برای ایجاد زیرساختها در منطقه زیر تنگ سیاب خبر داد و خواستار مساعدت وزارت کشاورزی در این زمینه شد.

  پیگیری برای اخذ مجوز ماده 32 ایجاد 40 هزار هکتار باغ در لرستان

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، محمدرضا ملکی راد ظهر دوشنبه در جشنواره منطقه ای یاقوت سرخ ایران در سخنانی با اشاره قابلیت لرستان در زمینه تولید انار، اظهار داشت: لرستان استانی مستعد است که همه استعدادهای طبیعی و خدادادی را در بخشهای مختلف در اختیار دارد.

وی بر ضرورت مدیریت صحیح این منابع خدادادی و استفاده بهینه از نیروی انسانی موجود در استان تاکید کرد و بیان داشت: با همت بالا و تلاش مضاعف باید محرومیتهای لرستان را یکی پس از دیگری محو کرد.

معاون برنامه ریزی استانداری لرستان بر ضرورت تبدیل استعدادهای بالقوه به بالفعل تاکید کرد و یادآور شد: در آینده نه چندان دور لرستان به استانی توانمند و قطب تولید و سازندگی کشور تبدیل خواهد شد.

توسعه باغات انار یک انقلاب اقتصادی در زیرتنگ سیاب کوهدشت به دنبال داشت

 ملکی راد با تاکید بر رشد و توسعه متوازن استان در بخشهای مختلف، یادآور شد: باید در کنار توسعه بخش کشاورزی توجه ویژه در راستای توسعه بخش صنعت استان نیز داشته باشیم.

وی با اشاره به محرومیت منطقه زیرتنگ سیاب کوهدشت پیش از توسعه باغات انار، بیان داشت: ولی امروز با ایجاد باغات انار در این منطقه یک انقلاب اقتصادی در این منطقه به وجود آمده است.

معاون برنامه ریزی استاندار لرستان با اشاره به مصوبه سفر دور دوم هیئت دولت مبنی بر ایجاد 40 هزار هکتار باغات در استان، افزود: با پیگیریهای انجام شده مجوز ماده 32 این باغات به زودی گرفته می شود.

ملکی راد بر ضرورت توسعه آموزشهای علمی برای توسعه باغات انار استان تاکید کرد و یادآور شد: کارشناسان فارغ التحصیل رشته کشاورزی در راستای بهینه سازی تولید باید به عنوان راهنما در کنار باغداران قرار گیرد.

Advertisements