جشن برای انار بی برند و بی نشان لرستان!

مسئولان جهاد کشاورزی لرستان برای انار لرستان به عنوان یاقوت سرخ ایران در حالی جشن برگزار می کنند که همچنان این سرمایه به نام دیگر استانهای کشور صادر می شود. در حال حاضر تجار و صادرکنندگان انار با خریداری انار لرستان این محصول با کیفیت و ارگانیک را با برند دیگر استانها از جمله «انار ساوه» به داخل و خارج کشور صادر می کنند که این امر موجب شده که با وجود کیفیت بالای انار لرستان هیچگاه این محصول به نام این استان در بازارها عرضه نشود. حذف نام لرستان…     

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، برگزاری جشن انار بنابر گفته مسئولان در راستای معرفی انار لرستان به عنوان یاقوت سرخ ایران به داخل و خارج کشور برگزار می شود ولی آنچه قابل توجه است این است که انار لرستان در حال حاضر با وجود کیفیت بالا به نام دیگر استانهای کشور صادر می شود.

در حال حاضر تجار و صادرکنندگان انار با خریداری انار لرستان این محصول با کیفیت و ارگانیک را با برند دیگر استانها از جمله «انار ساوه» به داخل و خارج کشور صادر می کنند که این امر موجب شده که با وجود کیفیت بالای انار لرستان هیچگاه این محصول به نام این استان در بازارها عرضه نشود.

حذف نام لرستان در کنار این محصول ارگانیک موجب شده که حاصل دسترنج باغداران لرستانی در اوج گمنامی نصیب دیگر استانهای کشور شود.

باغات انار زیر تنگ سیاب کوهدشت

این موضوع به گونه ای است که حتی در جشن انار برگزار شده در دو روز گذشته در لرستان مسئولان وزارت جهاد کشاورزی نیز با اشاره به صادرات انار لرستان به نام دیگر استانها خواستار چاره اندیشی در این زمینه شدند.

رئیس گروه میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت بهبود تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی در جشن یاقوت سرخ ایران با نمایش عکسهایی از صادرات انار لرستان به نام «انار ساوه» از این روند ابراز تاسف کرد.

علی محسنی با اشاره به صادرات انار لرستان به نام دیگر استانها، افزود: ما باید تلاش کنیم انار لرستان را به نام این استان به دنیا معرفی کنیم.

وی تصریح کرد: نباید اجازه داده شود انار لرستان به نام دیگر استانهای کشور وارد بازار شود.

رئیس گروه میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت بهبود تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه انار لرستان در حال حاضر از نظر عملکرد در رتبه اول کشور قرار دارد، یادآور شد: در حالیکه عملکرد کشوری برای تولید انار 12 تن است که در لرستان رکورد 120 تن در هر هکتار نیز ثبت شده است.

محسنی با اشاره به ویژگیهای منحصر به فرد آب و هوایی لرستان برای پرورش انار، عنوان کرد: این استان حتی دارای قابلیت پرورش انار وحشی است در حالیکه دیگر استانها این قابلیت را ندارند.

وی همچنین با اشاره به تبعات سرمازدگی در کشور و تاثیر آن در تولید انار دیگر استانها، افزود: این موضوع موجب شد که از سال 86 تولید انار در کشور به نصف کاهش یابد و از 800 هزار تن به 396 هزار تن برسد.

رئیس گروه میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: این در حالیست که با توجه به اقلیم آب و هوایی لرستان میزان سرمازدگی انار این استان نسبت به دیگر استانهای کشور بسیار کمتر بود که این امر موجب معطوف شدن نگاهها به انار این استان شد.

فرماندار شهرستان کوهدشت نیز در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد در سخنانی با انتقاد از عدم ثبت برند برای انار لرستان عنوان کرد: 80 درصد صادرات و معرفی یک محصول به بازاریابی آن بستگی دارد.

انار لرستان – یاقوت سرخ ایران

سیروس ابراهیمی با بیان اینکه انار تنگ سیاب کوهدشت یک انار درجه یک است، افزود: برای معرفی این انار به نام لرستان باید تلاش بیشتری صورت گیرد چرا که این محصول هم اکنون به نام دیگر استانهای کشور صادر می شود.

وی ادامه داد: با توجه به کیفیت بالای انار تنگ سیاب کوهدشت در صورت ثبت نام لرستان بر روی آن زمینه ماندگار شدن نام این محصول در ذهن مردم فراهم خواهد شد.

فرماندار شهرستان کوهدشت با اشاره به عرضه محصول انار لرستان در داخل کشور، تصریح کرد: کیفیت این محصول باعث شده که پس از ورود انار لرستان به بازار سریع این محصول توسط مردم خریداری شود.

ابراهیمی با تاکید بر اینکه کیفیت انار لرستان کیفیت بالایی است ولی هنوز برای آن برندسازی نشده، خاطرنشان کرد: دستگاههای متولی امر از جمله جهاد کشاورزی و سازمان بازرگانی باید به سرعت این محصول را به دنیا معرفی کنند.

وی تصریح کرد: انار زیر تنگ سیاب باید به نام این منطقه صادر شود تا دنیا این محصول را بشناسد.

فرماندار شهرستان کوهدشت با اشاره به برنامه ریزی برای توسعه باغات انار این شهرستان، افزود: در صورت بهره برداری از ایستگاه پمپاژ آب منطقه تا پایان آذرماه سال جاری ظرفیت ایجاد بیش از 500 هکتار باغ انار دیگر فراهم خواهد شد.

ابراهیمی با تاکید بر اینکه برای توسعه باغات انار برنامه دراز مدت تدوین شده، یادآور شد: هم اکنون 83 کیلومتر اراضی در حاشیه رودخانه سیمره وجود دارد که آب و هوایی مانند منطقه زیرتنگ سیاب دارد و می تواند ظرفیت عظیمی برای صادرات انار ایجاد کند.

وی با تاکید بر ضرورت معرفی انار منطقه به جهانیان به نام لرستان و منطقه زیر تنگ سیاب، خاطرنشان کرد: در صورت تحقق طرح های توسعه ای، این منطقه به منطقه ای ناب برای توسعه صنعت توریسم نیز تبدیل خواهد شد.

به هر حال در حال حاضر انار لرستان به نام این استان خورده و به نام دیگر استانها نوشته می شود تا یاقوت سرخ ایران در گمنامی باغداران لرستانی به نام دیگر استانها سر از بازارهای کشورهای مختلف دنیا از جمله کشورها اروپایی در بیارود.

به هر روی به نظر می رسد تا زمانی که برای صادرات انار لرستان برند و نشان تعریف نشود برگزاری جشنهای مختلف برای اناری که به نام دیگر استانها به بازارها راه می یابد نتیجه ای چندان ملموسی نخواهد داشت و مسئولان باید تمرکز خود را متوجه ثبت برند انار لرستان در اذهان مردم کنند.

……………………………….

فاطمه حسینی

Advertisements

یک فکر برای “جشن برای انار بی برند و بی نشان لرستان!”

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.