شش درس از زلزله نیمه آبان دورود

زلزله اخیر دورود نشان داد که این منطقه زلزله خیز است و مردم و مسئولان باید زلزله را جدی بگیرند و قبل از وقوع خسارتهای جانی و مالی، برنامه ریزی و پیشگیری کنند. در این مقاله به شش درس از این زلزله برای مردم و مسئولان می پردازیم. زلزله اخیر آزمون خوبی برای مردم، مسئولان، مصالح ساختمانی بکاررفته در ساختمانها و حتی زمین برخی از محلات دورود است، برخی از این آزمونها سربلند بیرون آمده اند، برخی نیز مردود شدند. مثلا در این زلزله هیچکدام از سقفهای یوننولیتی (بتونی) آسیب ندیدند، اما دیوارهایی که با آجر سفالی ساخته شده اند بیشترین خسارت را به مردم وارد نموده اند. در این زلزله زمین برخی محلات دورود همچون الغدیر از آزمون مردود شدند و برخی محلات قدیمی نمره قبولی گرفتند      

درس اول: دورود زلزله خیز است، زلزله را جدی بگیریم
 زلزله های متعدد سالهای اخیر دورود نشان داد که این منطقه زلزله خیز است و مردم و مسئولان باید زلزله را جدی بگیرند و قبل از وقوع خسارتهای جانی و مالی، برنامه ریزی و پیشگیری کنند. آمار مرکز بین المللی زلزله نشان می دهد که در یکصد سال گذشته 124 زلزله 4،5 ریشتر و بالاتر در این منطقه رخ داده است. یعنی بطور متوسط  هرسال یک زلزله نسبتا شدید در این منطقه رخ داده است. اولین زلزله ثبت شده و بسیار وحشتناک ایران 7،4 ریشتر قدرت داشت تمام خانه های دشت سیلاخور را نابود کرد، در این مدت یکصد سال گذشته چهار زلزله بالای 6 ریشتری در این منطقه رخ داده است. اما هم مردم و هم مسئولان ما فراموشکارند و اندکی پس از زلزله همه چیز را فراموش می کنند. مثلا خانه ها را ضعیف می سازند و به گمان خود صرفه جویی می کنند. مثلا اگر مهندسان تیرآهن 16 را برای ستون ساختمان پیشنهاد می کنند، مردم با هزار کلک از تیرآهن 14 استفاده می کنند تا در مجموع چند صد هزار تومان صرفه جویی کنند، و مسولان ناظر دولتی هم دلسوزانه کار آنها را تایید می کنند و روز امتحان زلزله را فراموش می کنند. در حالیکه با توجه به زلزله خیزی دورود ضروری است بجای تیر آهن 16 از تیرآهن 18 و یا 24 استفاده کنند. شنیده ایم اخیرا فرماندار دورود از مهندسان ناظر ساختمانهای نوساز محلات الغدیر و کوی ایثار که در زلزله اخیر آسیب جدی دیده اند شکایت کرده است این اقدام فرماندار دورود حداقل کار برای مقابله با قانون شکنان و متخلفان ساخت و ساز محسوب می شود.

درس دوم: زلزله اخیر آزمونی برای مصالح ساختمانی
زلزله های اخیر آزمونهای خوبی برای مصالح ساختمانی بکار رفته است. در این زلزله 4،9 ریشتری هیچکدام از سقفهای بتونی (تیرچه ای – فیبری) آسیب ندیدند. یعنی آزمون را با سربلندی پشت سرگذاشتند. اما از طرف دیگر دیوارهایی که با آجر سفالی اصفهان ساخته شده بودند، آسیب جدی دیدند و تقربیا هشتاد درصد خسارات زلزله اخیر به علت فرو ریختی و یا ترک برداشتن این مصالح ساختمانی نامرغوب بود و آجرهای سفالی در این امتحان به شدت مردود شدند. به گفته کارشناسان و مهندسان بهترین جایگزین برای آجرهای سفالی، دیوارهای پیش ساخته یونولیتی (حاوی فیبر، شبکه میلگرد و بتون) است که هم سبکترند و هم مقاومت بیشتری در مقابل حرکات زلزله دارند. البته اگر بخوبی نصب شوند. «بادبند های آهنی ضربدری» از جمله سازه هایی هستند که در مقابل زلزله بخوبی مقاومت کردند و مانع فرو ریختن دیوارها و آسیب به اسکلت ساختمانها شدند. با توجه به زلزله خیزی دورود پیشنهاد می شود حتی المقدور تمام دیوارهای و ستونهای ساختمان با کمک بادبند ضربدری محافظت شوند.

درس سوم: زلزله آزمونی برای شناسایی زمین های مناطق مختلف دورود
 در زلزله های متعدد اخیر زمین مناطق مختلف دورود بطور واقعی آزمایش شده اند، برخی مناطق دورود نظیر الغدیر و نودمتری و کوی ایثار در این آزمون مردود شدند و برخی محلات قدیمی نظیر جماران، حسین آباد انگشته و خیابان شریعتی و سی متری نمره قبولی گرفتند، و علی رغم قدیمی و ضعیف بودن ساختمانهای این محلات، آسیب چندانی ندیده اند. کارشناسان شهرداری دورود باید از این فرصت زلزله های اخیر استفاده کنند و زمینهای مناسب تر را که غالبا دامنه کوه بابا هور واقع هستند، شناسایی کنند و نقشه بیست ساله شهر را تغییر دهند. با توجه به نقشه های گسل های زلزله خیز مناطقی همچون دامنه هندوکش و بالای سیاهکله و داریاب می توانند مناطق پیشنهادی امن تری باشند. مسئولان باید در این مورد شجاعانه تصمیم بگیرند و پیشنهادهایی نظیر تخلیه منطق الغدیر و انتقال آن به منطقه هندوکش یا حتی روستای ژان که ظاهرا روی گسل زلزله نیست را جدی بگیرند.

درس چهارم:  از این پس ساختمانهایمان را محکم بسازیم
زلزله اخیر ثابت کرد ساختمانهایی که یک طبقه باشند برای منطقه زلزله خیزی همچون دورود مناسب تر هستند. لااقل در صورت آسیب دیدن، خسارت کمتری به مردم می رسد. برای مثال هیچکدام ازساختمانهای بتونی قدیمی هشتصد دستگاه خسارت ندیدند. علی رغم آنکه منطقه هشتصددستگاه نزدیک ترین منطقه به محله الغدیر یعنی کانون خسارتها است. این مطلب می تواند اخطاری به دست اندرکاران مسکن مهر دورود باشد. متاسفانه پروژه مسکن مهر دورود در حاشیه رودخانه تیره و در نامناسب ترین منطقه از نظر زلزله خیزی احداث می شوند. لازم است این ساختمانها یک طبقه یا حداکثر دوطبقه باشند و از مصالح ساختمانی مقاوم در برابر زلزله همچون دیوارهای فیبری (یونولیتی) استفاده کنند نه از آجر سفال اصفهان که بیشترین خسارت را در زلزله می بیند. همچنین در زلزله اخیر ثابت شد بالکنهای یک متری ساختمانهی چند طبقه آسیب پذیرترین قسمت ساختمان هستند بعلاوه برای عابران پیاده و اتومبیلهایی که در کوچه هستند به شدت خطرناکند. خوشبخانه شهرداری دورود اخیرا بطور جدی مانع ساخت این بالکنها می شود

درس پنجم: سوم بهمن روز زلزله لرستان / مردم و مسئولان برای مقابله با زلزله آموزش ببینند
لازم است مردم برای مقابله با خطرات زلزله آموزش داده شود. پیشنهاد می شود روز سوم بهمن سالگرد زلزله مخرب 7،4 ریشتری سال 1287 به عنوان روز زلزله لرستان نامگذاری شود. در این روز راههای مقابله با زلزله به مردم آموزش داده شود و مانور زلزله برگزار گردد تا مردم و مسئولان آمادگی لازم برای مقابله با زلزله را داشته باشند. تاکنون حتی یک پوستر آموزشی برای مقابله با زلزله در لرستان منتشر نشده است و مردم نمی دانند در هنگام زلزله و قبل و بعد آن چه کنند و غالب مردم و حتی مسئولان دیوانه وار بدترین تصمیمات را می گیرند. خوشبختانه از هفتاد سال پیش یعنی زمان تاسیس شهر دورود تاکنون هنوز حتی یک نفر در مناطق شهری جان خود را از دست نداده است و بیشترین خسارات مربوط به وحشت و فرار دیوانه وار مردمی است که هنوز کمترین آموزش را در این زمینه ندیده اند.

درس ششم:از قبل برای زلزله آماده شویم/ بافت فرسوده دورود را دریابیم
زلزله اخیر این درس را به ما داد که از قبل خود را برای زلزله آماده کنیم. متاسفانه اخیرا برخی افراد موجه به جای آموزش مردم، با پناه بردن به خرافات علت زلزله را گناهانی همچون بدحجابی و زنا می دانند. این اقدام فقط موجب آدرس غلط دادن به مردم است. زلزله یک اتفاق طبیعی است که اگر خود را برای آن آماده نکنیم آسیب می بینیم. در کشورهایی چون ژاپن زلزله بخشی طبیعی از زندگی مردم است و با وقوع زلزله ای به مراتب قویتر از زلزله اخیر دورود حتی مدارس تعطیل نمی شوند و تنها خسارات احتمالی سقوط تابلو ها و احسامی است که به دیوار نصب شده اند. مردم و مسئولان ما باید قبل از وقوع زلزله تصمیم بگیرند. مثلا بافت قدیمی دورود شامل محلاتی چون جماران، انگشته، ضرغام ، حسین آباد و سی متری ساختمانهایی فرسوده ای دارند. این محلات که از نظر مالی ضعیفتر از مناطق جدید شهر همچون الغدیر و کوی جهاد هستند. ساختمانهای این مناطق اساسا اسکلت ندارند و در صورت آسیب دیدن دیوارها ناگهان سقف سنگین آنها بر سر اهالی مظلوم این مناطق فرو می ریزد. زلزله اخیر فرصتی است که مسئولان دورود برای بازسازی و مقاوم سازی این بافتهای فرسوده فکری بکنند

اسفندیار خدایی
23 آبان 1389

Advertisements

37 دیدگاه برای «شش درس از زلزله نیمه آبان دورود»

 1. نظرات شما را خواندم تاحدودی نظرات کارشناسی بود الا آخرین نظر که بنده نیز معتقدم که این آیات و نشانه ها بازخورد اعمال انسان است همانگونه که در قران در برهه های مختلفی از تاریخ خداوند قاهر و حکیم مردمانی را در اثر اعمال بدشان مجازات کرده است .
  فکر نکنیم سرگذشتهای اشاره شده در قران مربوط به همان زمان بوده بلکه قران آینه عبرتی است برای همه اعصار

 2. سلام آقای خدایی، خدا پدر و مادرت را بیامرزد. نکات مهم اساسی و در عین حال ساده ای را بیان کردید.

 3. سلام جناب آقای خدایی . اگر شما با رابطه گناه ( زنا و ربا )و زلزله مخالف هستید » باشید . اما در وبسایت خبری آن را خرافات لحاظ نکنید .
  اگر شما به این کتب بسیار حیاتی شیعه کمی اعتقاد داشته باشید پس کمی تجدید نظر فرمائید .
  ===========================================================================
  امام صادق (ع):« اي مفضل! بينديش … اگر کسي گفت: چرا اين زمين مي لرزد؟ (در پاسخ) به او گفته شود: زلزله و مانند آن، پند و هشدارهايي است که مردم را تهديد مي کند تا رعايت کنند و از گناهان دست بردارند».

  ( ميزان الحكمة: ج 1 ص 59)
  ===========================================================================
  رسول خدا(ص): از [وقوع] غرق [يا دفن] شدن و مسخ و زلزله چاره اي نيست! عرض كردند: اي رسول خدا! آيا در اين امت؟ فرمود: آري، هنگامي كه زنان خوانندگي كنند، و زنا را حلال شمارند، و ربا خورند، و شكار در حرم را حلال گردانند، و لباس ابريشم پوشند، و مردان به مردان و زنان به زنان بسنده كنند (هم جنس بازي كنند).

  ( مستدرك الوسائل: ج 6 ص 188 ح 6737)
  ============================================================================
  رسول خدا(ص): هر گاه امت من ربا خورند، زلزله و ماه گرفتي رُخ دهد.

  ( كنز العمال: ج 14 ص 280 ح 38731)
  ============================================================================
  امام صادق (عليه السلام ) در بيان چهار چيز كه اگر گسترده و شايع گردد، چهار چيز ظاهر مى شود، فرمودند:
  ((…اذا فشا الزنا ظهرت الزلازل …))
  ((…زمانى كه زنا گسترده و عمومى شود، زلزله ها پديدار مى گردد
  (لئالى الاخبار، ح 5، ص 20؛ بحار، ج 76، ص 21؛ وسائل الشيعه ، ج 8، ص 13، باب 7؛ تهذيب الاحكام ، ج 3، ص 147، باب 8؛ فقيه ، ج 1، ص 534)
  ============================================================================

  پاسخ اسفندیار خدایی:
  دوست گرامی من هم خسارتهای زلزله را نتیجه گناهان می دانم.اما کدام گناه؟ گناه کسی که بعنوان مسئول یا مهندس ناظر این ساخت و سازها را تایید کرده. زلزله مثل باد و باران یک اتفاق طبیعی است. ما هستیم که گناهکاریم و سهل انگار. به نظرم هر کدام از ساختمانهایی که تخریب شده اند، باید بدنبال عامل یا مسبب آن بگردیم. مثلا جالب است بدانید هیچکدام از مدارس بم در زلزله چند سال پیش این منطقه تخریب نشد. به نظر من باید پیمانکار و ناظران آموزش و پرورش این منطقه تشویق شوند. اما ساختمان فرمانداری بم تخریب شد. و باید پیمانکار و ناظران پاسخگو باشند. چرا وقتی که ما قاتل اصلی جلوی چشممان راه می رود داخل کتابهای دعا دنبال قاتل می گردیم. اگر فرماندار محترم دورود هم مثل شما فکر می کرد و علت زلزله را زنا می دانست پس چرا از مهندسان ناظر ساختمانهای نوساز الغدیر شکایت کرده است؟
  الان مناطق حسین آباد و انگشته و جماران و ضرغام و سی متری دورود دارای بافت فرسوده هستند و دورود در منطقه زلزله خیزی واقع شده. آیا بهتر نیست الان قبل از وقوع زلزله فکری برای مستحکم سازی این مناطق بکنیم؟ می دانید که در ژاپن زلزله یک امر طبیعی است و خسارت آن تقریبا صفر است. شما این را چطور تفسیر می کنید. آیا علت این است که مردم ژاپن زنا نمی کنند یا حجاب اسلامی را رعایت می کنند که زلزله آسیبی به آنها نمی رساند. در مورد سوال شما و روایتهایی که عرض کردید من جوابی ندارم. و تفسیرشان را به کارشناسان واگذار ی کنم. فقط این را می دانم که دین برای روشنگری عقل ما آمده است نه برای غرق شدن ما در خرافات

 4. باتشكر از آقاي خدايي وهمه كسانيكه نظراتشان رابيان نمودند بيايد درمورد زلزله ومسائل زلزله علمي ومنظقي وتخصصي فكر كنيم واين راهم بدانيم كه مسئولان قبلي وحال حاضر بادادن مجوز به مردم باغث ساخت وساز در مناطق زلزله خيز شهر شدند وقسمت قديمي شهر از رونق انداختند زيرادرمناطق العدير …داراي زمين بودند نكاه كنيد به ادارات وسازمانها كه در خيابان 45متري وجود دارد ازسياستهاي عدهاي بود براي رونق دادن به زمين هاي الغديرو…

 5. اول اینکه شما را بسیار تحصین میکنم که انقدر زود و سریع بحثی را که در این سایت درج کردید رو پیگیر هستید
  دوما دورود با توجه به زلزله فروردین 85 و بعد آن تا زلزله 15 آبان با آن همه آوار در کوچه ها و ساعت 7 و نیم صبح که اوج رفت و آمد به سوی مدرسه هاست حتی حتی 1 نفر کشته نشده این نشان از قدرت و حکمت خدا نیست ؟
  بگذارید کلا بحث معنوی این موضوع که بنده بسیار مقید این هستم کنار بگذاریم
  آقای خدایی نمیدانم سطح اطلاع شما در مورد گسل دورود تا چه حد است . اما من چند لینک به شما معرفی میکنم که عمق خطر را نشان میدهد .
  جناب آقای خدایی » دورود با توجه به اینکه خطر بسیار بزرگی این شهر را هر لحظه تهدید میکند اما مسئولین و حتی خود مردم بیخیالند . واقعا بی خیالند . بنده در همان روز شنبه که 7 صبح زلزله آمد دیدم ساختمانهایی که انگار نه انگار » باز به ساخت خانه بسیار سست خود داشتند ادامه می دادند .
  شاید هم مردم از گسل دورود خبر ندارند .
  جناب آقای خدایی دورود جزو بسیار معدود شهرهایی هست که دقیقا بر سر یک تقاطع گسل بسیار جوان و لغزنده قرار گرفته است .
  نمی دانم که این مطلب رو چه کسی باید به سمع مردم شریف دورود برساند . فرماندار ؟ شهردار ؟ هلال احمر ؟ امام جمعه ؟
  بنده ساکن دورود نیستم اما بسیار به دورود سفر می کنم .
  ببینید 20 روز دیگر . اگر حرفی از زلزله بود !!!!!!
  خواهشمندنم با اینکه مسئولیتی ندارید اما پیگیر این اطلاع رسانی باشید .
  این لینک که از همین سایت گرفته شده :
  https://lornews.wordpress.com/2010/11/12/earth/
  اطلاع رسانی موضوع گسل دورود بسیار حیاتیست .

 6. جناب آقای خدایی (کج گرتت)لطف کنید موضوعات را تفسیر به رای نفرمایید و چون در زمینه دینی آگاهی چندانی ندارید اظهار نظر نفرمایید من نمی دانم شما چطور جرات می کنید جواب این دلائل محکم که سید عزیز با ذکر منبع آورده است را اینگونه می دهید اگه خوشت از ژاپن می آید بروید آنجا زندگی کنید ما شیعه هستیم و آیات قران و احادیث ائمه برایمان از هر دلیل دیگری محکم تر قابل قبول تر است .(ضمن تشکر از سید احسان عزیز به خاطر زحمتشان در نوشتن دیدگاه بالا)

 7. جنای آقای حسینی آیا اگر در اروپا کمتر از ایران زلزله وقوع می پیوندد دلیل بر این است که در اروپا بی حجابی و فساد کمتر است ؟ این این یک اصل علمی انکار ناپذیر است که در میسر گسل زلزله قرار داشتن یک خطر جدی در بروز زلزله را به دنبال خواهد داشت و وظیفه عقلی و دینی ما حکم می کند که چاره ای منطقی را برای کاهش خسارات بیاندیشیم مثل مقاوم سازی ساختمانها و آموزش شهروندان در برابر حوادث . جناب آقای حسینی یک سو نگری و عدم تحلیلهای منطقی در مواجه با مسائل ما را به ناکجا آباد خواهد برد . از خداوند منان برای همه طلب آمرزش و دادن بینش منطقی و علمی در شناخت دین و دنیای خود دارم .

 8. سلام بر اسفنديار خدايي خوش فكر وروشن ضمير مطالب را خواندم واستفاده برديم موفق باشيد.

 9. سلام بنده هم بانظر شما جناب خدايي موافقم به جاي اينكه خود را غرق در خرافات كنيم بهتر است واقع بيين باشيم.اين گناه گناه ما نيست گناه كم كاري مهندسين وسهل انگاري مردم در تهيه مصالح مرغوب واستاندارد است.

 10. سلام دارم خدمت دوستان بخوصوص جناب حسيني.واقعاًدر تعجبم! شما كه اينهمه اهل تحقيقيد چرا اين حرفو ميزنيد پيشنهاد ميكنم چند تا كتاب علمي هم مطالعه بفرماييد!!!همه متخصصان ما دارن ميگن درود رو گسله واين زلزله ها كاملا طبيعيه. پس چطور گناهان به كشور هايي مثل روسيه و اسراييل وامريكا كاري نداره وگير ميده به درود ومانيل و جزاير قناري ؟

 11. بنده حرف هاي بقيه رو تكرار نميكنم فقط در صورتي كه اقاي حسيني و جناب اشنا بتونن به اين سوال من جواب منطقي دهند حق رو به ايشون ميدم چرا كشور هايي كه به قول خودتون ته فسادن خدا با اونا كاري نداره و زلزله گريبان گيرشون نميشه ولي كشور هاي مسلمان نشيني مثل اندونزي ومالزي و بيشتر كشور هاي عرض صفر درجه هميشه درگير مشكلات زلزله اند؟

 12. جواب بنده هر لحظه و بابت هر نظر آمادست .
  اول اینکه ما مسلمان هستیم و عقیده بر غلبه قدرت خداوند بر طبیعت داریم . آیا اینطور نیست ؟
  آیا تهران که 100 برابر دورود خطر آن را تهدید میکند و گسل های بسیار فعال و بسیاری دارد چرا نمیلرزد » شما این را به حساب قدرت خداوند و دست داشتن ائمه نمی گذارید ؟
  دوم . همه ی ما مسلمان هستیم و قلبا به خداوند و ائمه اطهار ارادت داریم و مقید آنان هستیم .
  آیا شما این را هشدار از طرف خدا نمی دانید که مارا از گناه باز دارد ؟
  آیا شما این را مهربانی خدا نمی دانید که مارا می ترساند از وعده روز محشر ؟
  بنده خیلی هارو میشناسم که با این زلزله اخیر واقعا منقلب شدند و حتی دیگر از گناه و معصیت میترسند . آیا این حکمت خداوند عزوجل نیست ؟؟
  پس کسی که آن سوی عالم از بدو تولد با فساد و بی بندو باری اخلاقی بزرگ شده آیا با این چیز ها پند میگیرد ؟ و یا آیا خداوند آنان را می خواهد از عذاب خود بترساند ؟
  جواب خیر است . به ضرب المثل آب از سر گذشت اشاره میکنم .
  پس معلومست که روایت اول نظر اول بنده رو خوب مطالعه نفرمودید .
  دوباره بخوانید . آیا نسبت به آن روایت خدا میخواهد با زلزله به مردم آمریکا و امثالهم هشدار دهد که از گناه دست بر دارد ؟
  خنده دار است . دوستان که گفتن اندونزی روسیه آمریکا هم توجه کنن .
  در ضمن : بنده در روز 25 آبان با پروفسور عکاشه ( پدر زلزله شناسی ایران ) وقت ملاقات تلفنی اخذ کردم و فرمودند : دورود هم مانند تهران است که به طور زیاد از حد بزرگ شده و فرمودند : زلزله قابل پیشبینی نیست اما احتمال وقوع زلزله بزرگ و کشته شدن زیادی در دورود امکان دارد . ایشان به بنده گفتن : هرشب چراغ دستی بالا سرتان باشد . مبل و صندلی و جاکفشی در سر راه خروجیتان نباشد و تنها راه مقابله استحکام است .

  از نظر آشنا هم تشکر میکنم
  منتظر پاسخ هستم و خواهم ماند

  اسفندیار خدایی: متشکر از مطالب خوب شما بین نظرات ما تفاوت هست اما تعارض چندانی نیست. زلزله همانند باران نعمت الهی است و باید از بابت وقوع آن خدا را شکر کنیم. اگر زلزله نبود کوهها و بسیاری از رودخانه ها بوجود نمی آمدند. اگر حرکات پوسته زمین نبود قاره ها و دریا چه ها ایجاد نمی شدند. همین دریاچه گهر محصول یک زلزله است. زلزله مثل باران نعمت خداست. اما اگر سقف خانه ما مشکل داشته باشد دوست نداریم باران بیاید. در حایکه باران برای کشاورزی و جنگل و زنده ماندن ما ضروری است.
  با این مضمون گفته شما که خداوند زلزله را در آمریکا نمی آورد (چون از بدو تولد با فساد و بی بندو باری اخلاقی بزرگ شده اند آیا با این چیز ها پند میگیرن؟) مخالفم. شما واقعا تصور می کنید چون خدا مردم مسلمان را دوست دارد، زلزله را برای بیداری آنها می فرستد؟ این غرور و گمراهی است. کی گفته نزد خدا مردم ایران از مردم آمریکا یا اروپا بهترند یا بدترند؟
  نکند خودت را به خاطر این روایتها و حرفها بالاتر از بقیه نظر دهندگان این صفحه تصور کنی. در آن صورت همین روایتها برای شما مانند یک دام شیطانی هستند و موجب فریب هستند. اگر چشم عقلمان و وجدانمان را تعطیل کنیم، دین موجب گراهی و بدبختی ما می شود. ما فقط به اندازه فهم و شعورمان از دین بهره می گیریم. مثلا طالبان افغانستان چقد راحت سر شیعیان را می برند یا ابن ملجم با نام خدا و برای تقرب او حضرت علی (ع) را کشت. متاسفانه الان همین چیزها در کشور ما موجب گمراهی و غرور بسیاری شده است. یعنی دینداری ظاهری و پرداختن به ظاهرموجب ایجاد غرور و فراموش شدناصل دین شده است. دین برای آن نیامده که عقلمان تعطیل شود

 13. در جواب دوست عزیز آقا سجاد
  شما اگه در مورد دورود تحقیق کردید ممنونم . اما در مورد گسل تهران تحقیق کردید ؟
  آیا در مورد گسل تبریز تحقیق کردید ؟
  گسل اینها طبیعیتر از دوروده و همچنین خطرناک تر است که .
  پس چرا اینا به طور طبیعی نمیلرزند ؟
  شما تمام وقوعیات طبیعت رو به حساب تحقیق و نقشه و امثالهم می دانید .
  طوفان طبس چرا پیشبینی نشد ؟ چرا نشد ؟ تازه طوفان قابل پیشبینیست و آمریکاییها هم پشت قضیه بودند .
  طوفان و باران صحرای عرفات چرا پیشبینی نمیشود ؟
  مگر اینان قابل پیشبینی نیستند ؟
  مشکل شما این است که فقط طبیعت رو به حساب تحقیق میگذارید
  اگر قانع کننده نبود درخواست جواب کاملتر کنید .
  تشکر میکنم از دوستانی که در این قسمت نظرات خود را ارائه میکنند .

 14. خدمت برادر گرامي جناب حسيني:حتمي راجع به بادهاي صد وبيست روزه سيستان شنيده ايد.وقتي به علت گرمي نسبي اب بر روي درياي خزر مركز پر فشار ايجاد ميشه ودر مقابل به علت فروبار پاكستان در اين حوضه مركز كمفشار به وجود مي ايدشيب تغيرات فشار باد رااز حوضه پر فشار به سمت كمفشار هدايت ميكندو موجب ايجاد بادهايي بين اين دو حوضه ميشود كه كل منطقه بين اين دو حوضه را تحت تاثير قرار ميدهد(ازجمله طبس)ويك امر كاملا طبيعي در اين منطقه است وامريكا هم تاثيري در ان ندارد.در مورد طوفان عرفات هم وضع به همين شكل است:ايجاد انتي سيكلون بر روي درياي سرخ وسيكلون برروي بيابان ربع الخالي.به علت تركيب عناصر اقليمي در اين منطقه وقرار گرفتن ان در زير پرفشار جنب حاره پيش بيني هاي سازمان هواشناسي نه تنها در مورد اين منطقه بلكه كل عرض بين 20تا30درجه كمي ضعيف تراست ولي خيلي از وقتها هم كه راجع به طوفان وباران عرفات درست پيشبيني كرده اند مابه علت تاثيرات منفي مذهب چشممون رو بسته ايم!؟درضمن دوست بزرگوار گسل تهران وتبريز هم فعالند وما هرچند وقت يكبار وقوع زلزله در اين مناطق رو شاهد هستيم گسل دورود جزيي از بزرگترين گسل ايران يعني زاگرسه ودر مناقي مثل دورود فعالتره اين كه به چه علت فعاتره رو ميذارم به عهده خودتون.

 15. جناب خدایی .
  من نگفتم تمام طبیعت و وقوعیات زمین و کرات دیگر را بر پای مذهب بگذاریم که . من گفتم تمام طبیعت و اطراف ما کار تحقیق و علم نیست و فقط و فقط بر پایه عقل انسان و تحقیق انسان صورت نمیگیرد که .
  شما زود این مسئله رو چسباندید به فرقه وهابیت و خوارج . این چه حرفیست ؟ این چه گریزیست ؟
  ما نه افراط میکنیم و نه تفریط . دین به عقل احترام می گذارد و عقل هم به دین . اما در جایی که عقل جواب ندهد باید به دین و معنویت پناه ببریم . مانند نماز : کدوم عقل گفته که چرا ما در روز 17 رکعت نماز می خوانیم ؟ از اول نظر من این بود که قدرت خداوند غلیه بر تمام هستی دارد . نگفتم که ما دست به سینه بنشینیم و منتظر تقدیر الهی بنشینیم که . من نگفتم که عقل انسان هیچ و پوچ است . برای هزارمین بار میگویم نظر من این است که همه چیز علم و تحقیق نیست .
  چند تا سوال پرسیدم . خواهش میکنم جواب من را بدهید . فقط همین .( فقط اشارست و الا اینگونه اتفاقات بسیار است )
  1 – چرا و چگونه طوفان طبس توسط دولت به اصطلاح قوی و متخصص آمریکا پیش بینی نشد ؟
  2 – چرا باران صحرای عرفات که برای پاک شدن آن سرزمین از کثافات بعد از حج پیشبینی نمی شود ؟
  3 – چرا نماز باران می خوانیم و در مفاتیح قید شده . و در تمام اوقات جواب داده ؟ چرا ؟
  این خرافات است ؟
  بنده جواب این 3 سوال بالا رو میخواهم . اگر طبیعیست و اصلا ربطی به دین ندارد پس شما نماز آیات را نخواهید خواند ؟ نه احتیاجی نیست . زلزله طبیعی است . نماز آیات خرافات است !!!!!!!!!!!!

 16. آقای خدایی،سیداحسان عزیر و دیگر دوستان محترم
  به نظر بنده شما از روح بحث فاصله گرفته و به دنبال اثبات صحبت خود هستید.آقایان عزیز بحث خیلی ساده است ما بر روی یک گسل قرار گرفته ایم و با استفاده از عقل و علم خود پی به این موضوع برده ایم و باید با مقاوم سازی و دیگر اقدامات لازم از هرگونه خسارت های وارده جلوگیری کنیم بعد از انجام این امور دست به دعا برداشته از خداوند بزرگ بخواهیم که ما را از شر این بلای طبیعی دور نگه دارد(البته اگر به قدرت خدای یگانه اعتقاد داشته باشیم).البته من با این صحبت سید احسان موافق هستم که اگر رحمت خداوند نبود ما در زلزله اخیر تعداد کشته های زیادی را متحمل می شدیم این در صورتی است که به شکر خدا حتی یک کشته نیز ندادیم در حالی که آوار های بسیار زیادی در هنگام اوج رفت و آمد دانش اموزان در سطح شهر فرو ریخت و این موجب آگاهی مردم هم نسبت به علم زلزله و هم رو کردن دل های مردم به سمت خداوند شده است.

 17. بنده در همین لحظه از نظر گمنام تقدیر بسیار بالایی می نمایم .
  اگر آقای خدایی هم تسلیم امر الهی باشد نظر شما بسیار گوارا و واضح است .
  خدا خیرتان دهد .
  بنده هم دنبال چنین نتیجه گیری بودم . اما ناراحتی بنده از آنجا بود که جناب آقای خدایی در هیج مورد از نظرهایشان حاضر نبودند قبول کنند که خداوند قدرت غلبه بر طبیعت رو دارد و حاضر نبودند قبول کنند که دعا و ترک معصیت بر زلزله تاثیر دارد . و الا در بالا من گفتم که نباید دست به سینه بنشینیم و منتظر تقدیر الهی باشیم که . این خلاف دین و عقل است .
  باز تکرار میکنم . اگر جناب خدایی تسلیم قدرت الهی باشند و دعا و ترک معصیت رو بر زلزله تاثیر دانستند آنوقت نظر شما هم برای همه حسن خطاب خواهد بود .

  اسفندیار خدایی:در این مورد با شما موافقم و برای مردم دورود برای نجات از خسارات و تلفات زلزله دعا می کنم. امیدوارم خدا به ما کمک کند که خانه های محکمی بسازیم که در مقابل چنان زلزله هایی آسیب نبینیم. زلزله در کشورهای پیشرفته حل شده است. ما هم به امید خدا خانه هایمان را محکم بسازیم. برای بازسازی بافت قدیمی دورود هم دعا می کنم. و امیدوارم مسئولان هم این مردم را که با دست خالی مقابل زلزله ایستاده اند فراموش نکنند.

 18. و من الله توفیق .
  به امید ایرانی سربلند و موفق .
  در انتها از تمام دوستان که نظرات خود را ارائه کردند تشکر میکنم . به خصوص جناب خدایی .
  خداوند یار و یاور همه باشد . سید احسان حسینی . 19 ساله . دانشجوی الکترونیک .

 19. ممنون از سید احسان عزیز دلایل و گفته های ایشان را برای جواب به دوستانی که سوال مطرح کرده بودند کافی دانستم لذا از صحبت های بیشتر در این مورد اجتناب می کنم زنده باد بچه های با بصیرت شیعه

 20. تشکر جناب آشنا . خداوند شما و بچه شیعه هارو واسه این مملکت حفظ کنه انشاالله . التماس دعا

 21. جادارد ازبرادرعزيزمان سيداحسان تشكرشود باحرفهاي شماموافقم جناب خدايي جناح چپي است به اين خاطرحرف حق روقبول ندارد

 22. متاسفم برا جناب اشنا ومخصوصا خلفوند كه با اين بي ادبي راجع به اقاي خدايي نوشته!!غير از اينه كه زندگيشونو در راه توسعه استان گذاشتن؟ عوض تشكرتونه؟امثال شما دليل اصلي عقب ماندگيه استانه خدا ازتون نگذره.شما اصلا فهميديد جريان چي بود كه ميگيد خدايي حرف حق رو قبول نداره؟من در بزرگي جناب خدايي در تعجبم كه نظرتون رو نمايش داد!

 23. جناب آقای خلفوند . تشکر .
  اما به نظر آخر جناب خدایی توجه کنید .
  ایشان هم در انتها موافق استدلالهای دینی شدند .
  چه بسا بهتر است تحت هیچ عنوان اسمی از سیاست و جناح های مختلف قید نکنیم . که این خود باعث تفرقه است .

 24. نظر دهی در کل سایت ها امری عادی بوده و مسئله حادی نبوده . که تنها جنبه ی نظر سنجی دارد .
  اما اگر در طی بحث به جناب آقای خدایی کم لطفی از جانب بنده شده باشد » بنده همین جا از تمام دوستان مخصوصا جناب خدایی عذر طلب میکنم .
  اما چیزی که مرا متعجب کرده بی ادبی شما است .
  شما که دم از تحقیق و تفسیر در مورد گسل و دلایل به اصطلاح منطقی در مورد طوفان طبس و باران عرفات آورده اید!!!! » اینگونه بی ادبی جایی بس تعجب دارد .
  از خدا میخواهم که به تمام محققان دلسوز این استان آرامشی بس کارساز عنایت فرماید .
  دکتر علی شریعتی :
  خداوندا …
  به‌ متعصبین‌ ما فهم‌ و به‌ فهمیدگان‌ ما تعصب … عطا فرما .

 25. سجاد :
  جناب حسيني روي حرفم با جنابعالي نبود كه مستقيما بنده رو بي ادب خطاب كرديد!!!حرف من عين واقعيته و خلفوند حق نداره بگه خدايي چپه وحرف حق رو قبول نداره درحدي نيست كه بخواد اينجوري صحبت كنه.منم ازخدا ميخوام امثال شما كه ميخواين همه چيز با دعا وصلوات حل بشه يه كم به طرف علم و تحقيق هدايت بشيد.

 26. آقا سجاد عزیز .
  شما ظاهرا به اول این نظر ها نگاه نکردید و همینظوری مطلب می نویسید .
  اگر کمی دقت کنید نوشته : ******* بیان دیدگاه******** .
  ننوشته دادگاه بررسی افکار که .
  پس با این تفاسیر شما از گفتن ( حق نداره بگه … ) پرهیز کنید . چون فایده ای ندارد .
  دیدگاه بوده و تمام . نه که تعیین و تکلیف لغوی انجام بدی .
  امیدوارم که در سایت های بعدی اینگونه نظر نویسی را اصلاح فرمایید .
  من هم برای شما دعا میکنم که با تحقیق و تفسیر موجب گمراهی دین و ایمان این مردم نشوید !!!!!!!

 27. حرفي كه به ضرر مردم تموم بشه نبايد گفته بشه تا اينجا قبول جناب حسيني؟بنده دلايل علمي اوردم وشما هم دلايل مذهبيتون ودر اخر به نتيجه رسيديم و»گمنام»حرف اخر رو زد ولي اين وسط خلفوند جفت پا پريد وسط و گفت فلاني «چون چپه»حرف حق رو قبول نداره!منم خدا رو قبول دارم ولي تاثيرات منفي مذهب داره مردم مارو عقب نگه ميداره ومذهب يه جورايي داره موجب گمراهي مردم ميشه نه تحقيق وتفسير من!!نمونش اينكه اگه زلزله دورود رو به مذهب ربط بديم در اين زمينه پيشرفتي نميكنيم.

 28. با سلام و دورود به دوست عزیز و اندیشمندم آقای اسفند یار خدایی.از شما به خاطر پاسخ منطقی و خردمندتان در مورد پیگیری و جستجوی سبب اصلی حادثه زلزله و راههای پیشگیری از آن بجای اعلام نظرات غیر کارشناسی و بی ربط تشکر می کنم. همان طور که شما فرمودید زلزله یک امر طبیعی است و در طبیعتی که خدا خالق آنست هر چیزی بر مبنای قانونی بنا شده است و اینطور نیست که خدا هر لحظه یه تصمیمی بگیرد خداوند حکیم جهان را برا اساس قوانین و نظم خاصی آفریده است هیچ یک از پدیده های طبیعت بی علت نیست و هر چیزی سببی دارد شما پدیده باران را بنگرید باران همیشه از بالا به پایین فرود میاید و در طول تاریخ کسی ندیده که باران از زمین به آسمان ببارد و قضیه بوجود آمدن موجودات از جمله انسان را بنگرید قانون تولد انسان طوری تنطیم شده است که حتما باید یک مثیر ثابت را طی کند از نظر علمی و بر اساس قانون الهی امکان ندارد بدون شخصی بدون طی مراحل مربوطه موجب ایجاد نسل شود و این همه افرادی که ما در اطرافمون مشاهده می کنیم که به خاطر دلایل متعدد صاحب فرزند نمی شوند خود دلیل اثبات این نظر است متاسفانه اکثر مردم ایران طوری تربیت می شوند که به خودشان اجازه می دهند که بدون هیچ واهمه ای در مورد مسائلی که حتی هیچ تخصصی در آن ندارند به کارشناسی بپردازند و این اعلام نظر از مسائل سیاسی گرفته تا اقتصادی و فرهنگی و دینی ادامه دارد اعلام نظر غیر کارشناسی در دین و بیان سخنان بیهوده و شیوع خرافات نه تنها خدمت به دین نیست بلکه تیشه ای است به ریشه دین .اینکه کسی بگوید علت زلزله بی حجابی و یا زنا و یا گناهان شخصی افراد نیست و زلزله علت طبیعی خودشو داره و با هیچ دعایی هم گسل های زمین آرام نمی شوند دلیل رد خدا و بی دینی نیست اتفاقا اثبات اقتدار و علم و قانونمندی پروردگار جهان است که برای هر چیزی سببی قرار داده است و بر ماست که خطرات رو بشناسیم و از وقوع خسارتهای ناگهانی جلوگیری کنیم. شما مطمئن باشید اگر منازل الغدیر و نود متری دارای بافت فرسوده ای می بودند و همانند منازل واقع در جماران و انگشته و حسین آباد که اکثرا غیر استاندارد ساخته شده اند می بودند یک فاجعه بزرگ رخ می داد ما اون وقت شاهد مرگ هزاران نفر می شدیم علت اینکه خسارات جانی نداشتیم بخاطر اسکلتهای محکم و سقفهای بتونی و یونولیت بوده و گرنه اگر منازل به سبک خانه های قدیمی جماران و …به صورت طاق آجری ساخته می شد یک فاجه می شد.و اینجانب معتقدم که تنها راه پیشگیری است و پیشگیری.

 29. سلام به ارحام.يعني اگه خدا بخواد باران ميشه از زمين به اسمان فرود بياد يعني ابرهاي خانواده كومولوس روي زمين تشكيل بشن واسمان رو ابياري كنن؟!!!!!!

 30. آقا سجاد
  سوالی که مطلب رو به پایان میرساند
  لطفا به من بفرمایید چرا در خشکسالی پیامبر اکرم اسلام صلی الله و علیه با جمعی از مردم مدینه نماز باران می خواندند و باران می آمد ؟ هنوز هم برای خشکسالی در بعضی مناطق ایران در زمان خشکسالی نماز باران می خوانند و جواب می دهد ؟
  نکند این هم یک سری سیکلون و باران های 120 روزه و … هستند که باعث میشه ناگهان باران بیاد !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  شما جواب این را به من دهید انشاالله که قانع از این دیدگاه نظر خارج خواهیم شد .

 31. جناب آقای سید رضا مرادیان مغالطه ای فرمودند که لازم است به ایشان پاسخ داده شود.آقای محترم اگر به عرایض بنده دقت کنید متوجه خواهید شد که کسی منکر قدرت خداوند نیست قدرت خداوند بر اساس قانونش نمایان است و هر کاری را بر اساس قائده انجام می دهد و اینکه بگوییم اگر خداوند بخواد می تواند فلان کار را انجام دهد، می تواند ، سخن بیهوده ای است و هیچ نتیجه ای ندارد و جای اینگونه بحث ها در مجالس عوامانه است و در مباحث علمی دلیل و مدرک حرف آخر را می زند و مطمئن باشید که با هیچ دعا و نفرینی قانون ثابت طبیعت تغییر نخواهد کرد و اینکه بگوییم فلان شخص دعا کرد و فلان شد سخن درستی نیست اینها اخبار است که احتمال صدق و کذب در آنها می رود اگر می خواهید در این مورد خاص به علم برسید می توانید خود تجربه کنید و اون وقت است که حقیقت برایتان آشکارتر خواهد شد.asad_arham@yahoo.com

 32. جناب سيد احسان لطفا بفرماييد منابع تون براي اين حرف چيه؟چرا در حال حاضر كشور يمن كه قبلا جزء عربستان بوده با بحران شديد خشكسالي رو بروست و نماز باران كاري نميكند؟در ضمن خشكسالي پديده اي بلند مدت است و منظور كاهش منابع ابي يك منطقه در طول يك سال نسبت به سال قبل است(تبخير بيشتر از بارش)اون چيزي كه شما راجع بش حرف ميزنيين خشكي هواست.البته شايد لازم نباشه كه من خيلي تخصصيش كنم ولي براي اينكه جوابم دقيق باشه بهتره خشكي و خشكسالي رو از هم جدا كنيم.در ضمن دوست عزيز حرف هاي من در مورد سيكلون زايي و بادهاي 120روزه اين قدر براتون عجيب بود كه50تا علامت تعجب رو نمايش دادين!

 33. آقا سجاد حتما از این لینک بازدید کنید .
  اگر این را قبول نکنید دیگر معلوم است که مراجع تقلید هم در گمراهی هستند !!!!!!!!!
  و استدلال های ما به شماآب در هاون کوفتن است و دیگر احتیاجی به سند و حرف های دیگر نیست .

  http://www.asriran.com/fa/news/147335/آیت-الله-صافی-بدحجابی‌-در-خشکسالی-تاثیر-دارد-اعزام-زنان-ورزشکار-به-خارج-مایه-شرمساری-است

  به طور کلی این لینک را های لایت و Copy کنید در نوار مرورگر Paste نمایید دوستان فقط روی لینک Click کنید .

 34. سلام.اين بود جواب سوال من اقاي حسيني!من به نظر جناب ارحام قانع شدم. گذشت زمان همه چيز رو درست ميكنه شما تازه سال اول دانشگاتونه.من ديگه تو اين كامنت نظر نميدم.براي شما هم ارزوي موفقيت دارم.

 35. من ازوطن دورم ولي دلم بازادگاهم است خيلي خوشحالم كه همشهريانم تحمل عقايد همديگر رادارنداما با توجه به اطلاعات خودم ازعقايد همشهريانم بايد بگويم از آقاي خدايي غير از اين بعيد بود كه نظر ديگري داشته باشد همشهريان سرگذشت وتاريخ گذشتگان مگر براي عبرت ما نيست قرآن چنين مي فرمايند اما اگر بعضي دوستان قبول ندارند( حاسبو قبل ان تحاسبو)بياييد ايلي طايفه اي نژادي فكر نكنيم وبه هم حمله نكنيم كه مشكل حل نمي شودزلزله عمل و عكس العمل طبيعت است وامر خداوند منانو وزلزلهنتيجه عمل ماست

 36. تاريخ گذشتگان چراغ راه ما…چرا تمام نگاهها بسمت سخن دشمن اسلام است(حجاب بدنامي دين دعا)قهر خدا ياعذاب اللهي بر طبيعت وجامعه مگر در تاريخ ثبت نشده است اعمال ما بدحجابي بي ايماني سهل انگاري در كار رشوه خواري دزدي نظارت نادرستدر كار مي تواند باشد وقتي مهندس ناظر ساختمان با رشوه وحق سكوت كاري را تاييد ميكند در خانه او ايمان فراموش مي شودو مي شود لانه فساد وخود نمي داند بخود اييم ايمانمان را به خدا بيشتر كنيم وبكوشيم تا سرزمين وشهر خود را آباد كنيم با تلاش در سايه ايمان به خدا

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.