زلزله قابل پیش بینی نیست، اما خسارتها قابل پیشگیری است

ابوالقاسم خورشیدوند: موج لرزان زمين لرزه آن هم با ريشترهاي متنوع كه هراز چندگاه مو بر تن همشهريان دورودي مان راست مي كند اين بار هم همه را لرزاند حادثه اي تلخ اما تكراري براي مردم اين ديار… هر چند زلزله هم چون ساير بلاياي طبيعي غافلگير كننده است و هيجگاه ودر هيج جا آمادگي كامل در برابر آن و جود ندارد و بروز آن خارج از كنترل انسان به نظر مي رسد ولي خسارت و آسيب هاي ناشي از آن به طور چشميگيري قابل كنترل است و ارتباط مستقيمي با عمليات پيش گيرانه انسان دارد      

————————————————————————————-

موج لرزان زمين لرزه آن هم با ريشترهاي متنوع كه هراز چندگاه مو بر تن همشهريان دورودي مان راست مي كند اين بار هم همه را لرزاند حادثه اي تلخ اما تكراري براي مردم اين ديار.

ديگر براي همگان  ثابت شده است كه  منطقه دورود و استان لرستان از مناطق و استان هاي لرزه خيز ايران است زمين لرزه هاي مخرب 1287 با نزديك به 8000 كشته و ويراني صدها روستا كه از گذ شتگان شنيده ايم و زلزله سال 85 كه ويرانگري آن را لمس كرده ايم و آثار روحي و رواني آن هنوز آزار دهنده است و وجود بيش از صدها زلزله بزرگتر از 4.5 ريشتر در سده اخير در اين منطقه و پيرامون آن  مويد  اين گواه است . اما زلزله اخير كه به گفته كارشناسان به دليل كم عمق بودن خسارت ماي بالايي در منطقه به جاي گذاشت باز هم هشداري بود كه چرا زنگ خطرها ناديده و ناشنيده گرفته مي شود و چرا از ياد مي بريم كه علاج واقعه را قبل از وقوع بايد كرد.

هر چند زلزله هم چون ساير بلاياي طبيعي غافلگير كننده است و هيجگاه ودر هيج جا آمادگي كامل در برابر آن و جود ندارد و بروز آن خارج از كنترل انسان به نظر مي رسد ولي خسارت و آسيب هاي ناشي از آن به طور چشميگيري قابل كنترل است و ارتباط مستقيمي با عمليات پيش گيرانه انسان دارد. تجربه زلزله هاي اخير نيز نشان مي دهد بخش قابل توجهي از خسارت ها ناشي از عدم آگاهي و آمادگي مسئولين و مردم است كه در اين راستا ستادهاي بحران طراحي شده است كه مي بايستي فرآيند پيش بيني و پيشگيري از وقوع بحران برخود و مداخله در بحران و سالم سازي بعد از وقوع بحران را مديريت كند.

امروز پس از آرام شدن نسبي اوضاع شهروندان دورودي از مسئولين مي خواهند با ارزيابي عملكرد خود( قبل از وقوع زلزله .هنگام وقوع و بعد ازآن ) به دور از تبليغ رسانه اي و جهت گزارش به مردم و نه به عنوان بيلان كاري به مقامات رده بالا پاسخ دهند كه :

آيا يك سيستم جامع مديريت بحران كارآمد و پاسخ گو از قبل در سطح منطقه وجود داشته است ويا به محض وقوع حادثه نسبت به تشكيل آن اقدام شده است؟

آيا مقاوم سازي ونظارت بر ساخت و سازها در اين منطقه و نوع مصالح به كار رفته متناسب با ويژگي هاي منطفه جزئي از دغدغه هاي فكري مسئولين محترم بوده است/؟

پس از وقوع زلزله ساليان قبل وتا به امروز مسئولين در مورد مطالعات زمين شناختي –زمين شناسي و ژئوفيزيكي منطقه چه  اقدامات عملي انجام داده اند؟

هرجا دولت و مسئولين به آموزش اهميت داده اند  عواقب سو بلايا كمتر شده است در اين راستا و جهت افزايش آگاهي شهروندان چه قدر كوشا بوده اند؟

ايمن سازي شبكه ها و شريان هاي حياتي شهر چقدر مورد توجه بوده است؟

چرا حضور به موقع  نيروهاي امدادگر و متخصص و حتي پليس در دقايق اوليه بحران براي مردم ملموس نبوده است؟

هر جند طرح اين مباحث  و ده ها سئوال ديگر به منزله ناديده گرفتن زحمات بساري از عزيزان نيست اما معتقدم  برنامه ريزي و استفاده مطلوب و هدفمند از امكانات و هدايت و رهبري و نظارت و هماهنگي  رسيدن به هدف يعني كنترل بحران را تسهيل و خرسندي مردم را به همراه خواهد داشت.

و در پايان چند پيشنهاد كه اميدوارم مورد توجه قرار گيرد

 1.تقويت بيمه در مناطق حادثه خيز به صورت اجباري و حتي با دادن تسهيلات مي تواند ابعاد بحران را كاهش دهد چرا كه با توجه به ابعاد حادثه پرداخت خسارت عامل بزرگي در رفع بحران و ارام بخش التيام آسيب ديدگان است.

2.دادن تسهيلات ويژه به همه افراد به هنگام ساخت و ساز صرفا جهت مقاوم سازي و نظارت جدي و مستمر براي رعايت پارامترهاي لازم در اين زمينه.

3.آموزش نيروهاي داوطلب مردمي براي تسهيل و تسريع در خدمات رساني پس از بحران.

4.ممنوع كردن نقل و انتقال املاك فاقد استانداردهاي مقاوم سازي در سطح منطقه.

5.ايجاد پايگاه امداد رساني ويژه در سطح منطقه با امكانات و تجهيزات روز دنيا.

6.بالا بردن آگاهي مردم از طريق چاپ بروشور و پخش سي دي آموزشي وبر نامه هاي نرم افزاري كه در اين زمينه بايد از پتانسيل بالاي آموزش و پرورش و معلمين و دانشگاههاي موجود در منطقه استفاده مطلوب صورت گيرد.

7.دعوت از شركت ها و مؤسسات دخيل در امور مقاوم سازي جهت حضور در منطقه و برگزاري همايش هاي مختلف و كمك از آنها براي دادن راهكارهاي مناسب در ساخت و ساز

8.ايجاد بانك اطلاعات در اين زمينه و درخواست از مراكز علمي و دانشگاهي و دانشجويان و پژوهشگران جهت كارهاي تحقيقاتي حتي به عنوان تز دكتري و كارشناسي ارشد و استفاده از نتايج آن ها

8.انجام مانورهاي ماهانه در سطح منطقه براي هماهنگي بين نيروها و آمادگي مردم

و اما در آخر همشهريان خوبم نمي دانم زلزله را عذاب الهي ميدانيد يا نعمت ويا تلنگر قدرت خداوند اما هرچه باشد واقعيتي است كه بايد آن را پذيرفت پس بياييد با نگاه علمي به مسئله و كمك به مسئولين در كاهش ميزان اثرات و تبعات ناشي از آن كوشا باشيم

   ابوالقاسم خورشيدوند
دورود- 26 آبان 1389

Advertisements

3 دیدگاه برای «زلزله قابل پیش بینی نیست، اما خسارتها قابل پیشگیری است»

  1. با سلام. نیازی به برگزاری مانورهای زلزله نیست. باید خانه ها را محکم ساخت. مردمی که زیر خط فقر هستند چگونه از عهده ی هزینه های خانه سازی مدرن بربیایند؟.برای امداد رسانی به مدیریت واحد مقتذر نیاز هست که با توجه به استقلال نسبی مدیریت های بوروکراتیک در ایران از همدیگر راه زیادی در پیش داریم. دولت می تواند خانه های رایگان برای زلزله زدگان بسازد.با در آمدهای کلان نفتی این امر امکان پذیر است. دررقابت علمی کنکور فقط ذهن های برتر راه خواهند یافت. دولت می تواند محیط مناسب برای مطالعه زلزله زدگان را فراهم نماید. دولت چین توانست بیماری خطرناک « سارس» را کنترل و مهار نماید.« سهمیه علمی بر اساس زلزله زدگی» نوعی رانت دلسوزانه ی منفی قلمداد می گردد.اگر زلزله در نیمه ی شب رخ داد چه باید کرد؟ زمانی که ما در خواب هستیم!.آقای خورشیدوند نیازی به این همه توصیه نیست. از دولت بخواهید کاملا رایگان برای مردمان محروم خانه های مستحکم بسازد.خود را با برگزاری مانور ها ی تبلیغاتی دلخوش نکنید. با احترام شهرام شرفی کارشناس ارشد علوم سیاسی از دانشگاه تهران.

  2. باسلام ، بهترین راه حل برای حفظ جان 80./.منازل غیر مقاوم زندگی میکنند ، احداث طرح مشهور اتاق امن است که آقای احمدی نژاددر زمان شهردار بودن تهران ، خودو آقای محرابیان را مخترع آن اعلام نموده بودند و در خصوص کارآیی آن نیز مصاحبه های مکرری انجام داده اند و حتی کتابی را با نام (اتاق امن) تالیف نموده اند! ولی چرا اکنون ایشان کوچکترین حرفی از این طرح مشهور و مؤثر به میان نمی آورند !!؟ ( این طرح حتی توسط دولت و دانشمندان ژاپن نیز توصیه شده است )مصاحبه های احمدی نژاد نیز در جستجوی اینترنت موجود است !

  3. {اصلاحیه} باسلام ، بهترین راه حل برای حفظ جان80./.مردمی که در منازل غیر مقاوم زندگی میکنند ، احداث طرح مشهور (اتاق امن) است که آقای احمدی نژاددر زمان شهردار بودن تهران ، خودو آقای محرابیان را مخترع آن اعلام نموده بودند و در خصوص کارآیی آن نیز مصاحبه های مکرری انجام داده اند و حتی کتابی را با نام (اتاق امن) تالیف نموده اند! ولی چرا اکنون ایشان کوچکترین حرفی از این طرح مشهور و مؤثر به میان نمی آورند !!؟ ( این طرح حتی توسط دولت و دانشمندان ژاپن نیز توصیه شده است که مصاحبه های احمدی نژاد و دانشمندان ژاپن نیز در جستجوی اینترنت موجود است )!

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.