مسکن مهر دورود، خانه سازی روی گسل فعال زلزله

در چهار سال گذشته سه زلزله مخرب در دورود رخ داده است. طبق آمار مرکز بین المللی زلزله، در صد سال گذشته صد و بیست زلزله 4،5 ریشتری و بالاتر در این منطقه رخ داده. اما مسکن مهر دورود بدون توجه به این واقعیت در کنار رودخانه تیره و دقیقا روی گسل الغدیر پیش میرود… اگر مستحکم سازی واقعی در مسکن مهر انجام نشود، احتمالا کسی حتی محرومترین اقشار هم حاضر به زندگی در این ساختمانها نخواهند شد… تمام دیوارهای سفالی در فازهای اول مسکن مهر دورود، باید تخریب و با دیوارهای مقاوم فیبری بتونی جایگزین شوند.   

————————————————————————————————————-

تهیه گزارش و عکس: اسفندیار خدایی
پروژه مسکن مهر در شهرستان دورود همچون سایر نقاط کشور رو به جلو است و به سرعت پیش می رود. هرچند این جای خوشحالی است که دولت به فکر خانه دار شدن طبقه محروم افتاده است و مستقیما وارد گود شده است، ما هم به این عزیزان خسته نباشید عرض می کنیم. اما اینجا دورود است! در چهار سال گذشته سه زلزله مخرب در دورود رخ داده است و طبق آمار مرکز بین المللی زلزله، در صد سال گذشته بیش از یکصد و بیست زلزله چهار و نیم ریشتری و بالاتر در این منطقه رخ داده است. با وجود این آمار آیا باز هم ساخت و ساز در اینجا باید ضعیفتر یا مثل ساخت و ساز در مناطقی که زلزله خیز نیستند و شهرهایی که رو گسل زلزله نیستند، باشد؟

 فاز اول مسکن مهر دورود - دیوارها از آجر سفالی به صورت تیغه ده سانتی چیده شده اند
فاز اول مسکن مهر دورود - دیوارها از آجر سفالی به صورت تیغه ده سانتی چیده شده اند. توصیه می شود قبل از کاشیکاری و سفیدکاری و سنگ کاری، این تیغه های دیواری آجرسفالی با دیوارهای یونولیتی (فیبری-بتونی) جایگزین شوند.

جالب است بدانید بیش از 90 درصد خسارتهای زلزله اخیر دورود از دیوارهایی است که با آجر سفالی چیده شده اند. به عکسهای خانه های تخریب شده نگاه کنید. تقریبا تمام خسارتها از جانب دیوارهای آجر سفالی بوده است. آجرهای سفالی اصفهان به دلیل ضعیف بودن خیلی بیشتر از آجرهای فشاری بروجرد خسارت وارد نموده اند.  با وجود این جالب است که مسکن مهر دورود همچنان از این آجرهای سفالی استفاده می کند. درحالی که مردم عادی پس ازاین زلزله عبرت گرفته اند و به دیوارهای فیبری-بتونی (یونولیتی) روی آورده اند. نمونه های این نوع دیوارها الان به وفور در منطقه الغدیر دورود می توان دید. دیوارهای فیبری –بتونی نسبت به دیوارهای آجری مخصوصا آجرسفالی بسیار مقاومتر هستند و حتی در صورت آسیب دیدن به دلیل سبکی خطرساز نیستند.

قاعدتا دولت باید در ساخت و سازها الگو باشد و مردم را به استفاده از مصالح مرغوب و مناسب منطقه زلزله خیز دورود تشویق کند، اما متاسفانه خود دولت در پروژه مسکن مهر از مصالح غیر استاندارد و بلکه غیر قانونی استفاده می کند. یعنی آجر های سفالی را به بدترین شکل مورد استفاه قرار می دهد و با تیغه های ده سانتی آجر سفالی به استقبال زلزله می رود! درحالیکه همین آجرهای سفالی ظریف اگر با بتون پر شوند در مقابله زلزله  قدری مقاوم هستند، اما متاسفانه همین آجرهای سفالی به شیوه غیر استاندارد و به صورت خالی و به شکل تیغه ده سانتیمتری روی هم چیده می شوند.

به دست اندرکاران مسکن مهر دورود از جمله شهردار، فرماندار و استاندار محترم توصیه می شود:

1-       از ادامه ساخت و ساز در زمینهای نامقاوم خودداری شود. و از این پس ساخت و ساز مسکن مهر در زمینهای مقاوم دامنه کوه باباهور ادامه یابند. زلزله های اخیر درس عبرتی برای مهندسان و کارشناسان مسکن مهر بود که متاسفانه جدی گرفته نشدند. توصیه می شود برای مقابله با زلزله که وقوع آن حتمی است، از طبقات ساختمانها کاسته شود. متاسفانه منطقه ای که هم اکنون ساخت و ساز مسکن مهر در آن جریان دارد در مرکز زلزله یعنی دقیقا در کنار رودخانه تیره و روی گسل الغدیر قرار دارد. یعنی همان منطقه ای که مردم از زندگی در آن وحشت دارند و اگر مستحکم سازی آنها بطور فوق العاده انجام نشود، احتمالا کسی حتی محرومترین اقشار دورود هم حاضر به زندگی در این ساختمانها نخواهند شد و رسوایی بزرگی برای مسئولان مسکن مهر لرستان رخ خواهد داد. تنها راه این است که مستحکم سازی این ساختمانها بسیار جدی گرفته شود و سپس با تبلیغات گسترده مردم با چشم خود واقعیت استحکام ساختمانها را ببینند.

2-       به هیچ وجه از دیوارهای آجرسفالی استفاده نشود. و به جای آنها از دیوارهای یونولیتی (فیبری-بتونی) استفاده نمایند. با توجه به زلزله خیزی منطقه دورود، به جاست که نه تنها تمام استانداردهای مقاوم سازی ساختمانها را رعایت کنیم، بلکه نسبت به سایر مناطق کشور، خانه ها را محکمتر و مقاومتر هم بسازیم. توصیه می شود تمام دیوارهای سفالی چیده شده در فازهای اول مسکن مهر دورود، تخریب شوند و به جای آنها از دیوارهای مقاوم فیبری بتونی استفاده شود. تخریب این دیوارها الان هزینه چندان زیادی ندارد، اما وقتی که پس از کاشی کاری و سفیدکاری و سنگ و … در زلزله کوچک چهار ریشتری تخریب شوند هزینه دهها برابر افزایش می باد و بیشترین خسارت متوجه مردم و بیت المال می شود. حداقل توقع ما این است که از این پس به شدت با استفاده از آجرهای سفالی در ساختمان های مسکن مهر مقابله شود و تماما از دیوارهای یونولیتی استفاده گردد.

3-       تمام دیوارهای بیرونی و داخلی با بادبند های ضربدری مقاوم شوند. بادبندهای ضربدری علاوه بر حفظ دیوار از اسکلت ساختمان حفاظت می کنند. مهندسان ساختمان معمولا در استفاده از بادبندهای ضربدری، حداقل ها را در نظر می گیرند و بادبندها را به صورت یک درمیان نصب می کنند. در حالیکه وضعیت در شهر زلزله خیز دورود فرق دارد و باید از زلزله های متعدد اخیر عبرت بگیریم و برای زلزله که حتما خواهد آمد، اماده باشیم. الان در مناطق زلزله زده مرکز شهر برخی از مردم تمام دیوارهای خانه را با بادبند مستحکم می کنند. چرا دولت این کار را نکند؟ مگر نه اینکه دولت باید خود الگو باشد؟

4-       توصیه می شود با کارشناسان ساختمان به طور جدی و فوق العاده مشاوره شود و در نظر داشته باشند که منطقه دورود منطقه زلزله خیزی است و ساختمانهای مسکن مهر در خطرناکترین منطقه دورود و روی گسل فعال الغدیر ساخته می شوند.

فازهای بعدی مسکن مهر دورود- در فازهای جدید از اسکلت آهنی استفاده شده است

زلزله در کشورهای پیشرفته همچون ژاپن مسئله حل شده ای است و دیگر کسی نگران زلزله نیست. حتی پس از وقوع زلزله شش ریشتری مدرسه ها و ادارات تعطیل نمی شوند. آنها از قبل خود را و خانه های خود را برای مقابله با زلزله آماده کرده اند. اکنون وقت آن رسیده است که مردم و مسئولان ما نیز زلزله را جدی بگیرند و برای مقابله با زلزله آماده شوند. دورود به عنوان یکی از زلزله خیزترین مناطق ایران همچون خط مقدم جبهه است و اگر مسئولان دورود و لرستان و کشور در این جبهه موفق عمل کنند می توانند الگویی برای مقابله با زلزله به سایر مناطق کشور ارائه دهند و بلکه کشور ما در  زمینه تکنولوژی مقابله با زلزله خودکفا و پیشتاز و بلکه صادر کننده این تکنولوژی شود. البته این احتمال نیز هست که مسئولان ما همه چیز را فراموش کنند. در آن صورت احتمالا زلزله بعدی آنها را از خواب بیدار می کند و هزینه این خواب را مردم مظلوم این منطقه خواهند پرداخت.

2 دیدگاه برای «مسکن مهر دورود، خانه سازی روی گسل فعال زلزله»

  1. با سلام. اول باید انسانهای مسئول و مدیر را قانع نمایید که علم خوب است سپس سایر امور درست خواهند شد.از متخصصان فلسفه ی علم دعوت نمایید که با ارسال مقالاتی با موضوع « اثبات مفید بودن علم برای بشر» به لرنا برای متقاعدسازی مسئولان به علم گرا بودن برنامه هایشان کمک کنند. همچنین داشتن نمایندگانی پرسش گر و مطالبه گرا نیاز است.که در استان ما این مقوله مقداری ضعیف است.در ضمن سایت لرنا متعلق به مناطق لر نشین می باشد اما اخبار دورود را خیلی بیشتر منعکس می کند.صفحه ی اول و اصلی سایت، تاریخ شمسی و قمری ندارد.فقط تاریخ میلادی دارد. سایت لرنا پیشگام در خبر رسانی لحظه ای بوده است.اول ایرانی بودن مهم است و بعد لر بودن و بعد دورودی یا خرم آبادی بودن. با احترام شهرام شرفی

  2. با سلام و خسته نباشی
    اینجانب پایان نامه ای تحت عنوان شناسایی فرایند های ژئومورفولوژیکی تهدید کننده و محدودیت ساز توسعه شهر خرم آباد که به تاریخ 31/2/85 در دانشگاه تهران دفاع گردیده، دارم.ولی با ابراز تاسف باید بگویم کسی از این هشدارها عبرت نمی گیرد.اصولا در همه جای دنیا وقتی که قرار است شهری ساخته شود و یا توسعه یابد با استفاده از نقشه های ژئومورفولوژیکی و زمین شناسی و نرم افزار های GIS تمام خطر پذیری آن ناحیه از لحاظ آیتم های لغزش،ریزش ،سیل و زلزله بررسی می شود و ناحیه مورد نظر از لحاظ فرایند های تهدید کننده و خطر پذیر بودن پهنه بندی می شود کاری که بنده در پایان نامه فوق در مورد خرم آباد انجام داده ام ولی در ایران و لااقل درلرستان با شواهد موجد به نظر می رسد فعلابه این مساله توجه نمی شود امید وارم که روزی شاهد رشد و توسعه شهر های لرستان به سمت نقاط ایمن باشیم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s