استمداد از رهبر انقلاب در ارتباط با کشمکش نيروگاه و کارخانه سيمان خرم‌آباد

این نامه حدود سه هفته پیش در نشریات و وبلاگها و وب سایتها منتشر شده است اما چون در زمان انتشار این نامه پایگاه خبری لرنا فیلتر شده بود، با توجه به اهمیت مطلب اکنون آن را منتشر می نماییم. نیروگاه برق 2 هزار مگاواتی و کارخانه‌ی سیمان خرم آباد سال‌هاست علی‌رغم آغاز به کار عملیات اجرایی، عملکرد مدیران آنها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد در این خصوص استمدادنامه‌‌ای به قلم آقای «علی مرتضایی» و خطاب به رهبر انقلاب به دست‌مان رسیده است که انتشار آن در تنویر افکار عمومی نقش به سزایی خواهد داشت.   

 بسم الله الرحمن الرحيم

 

کلکم راع وکلکم مسئول عن رعیته

 

محضر مبارك رهبر معظم انقلاب مدظله العالي

  با عرض تسليت به مناسبت قرار گرفتن در آستانه ماه محرم و تقديم رباعي ذيل.

 وقتي كه حديث داغ اصغرمي‌خواند      يك مشت زخون او به افلاك افشاند

برچــــهره خورشيد شفق تــــا به ابد     رنگي به نشان عصرعاشــورا ماند

 

احتراماً معروض مي‌دارد همانطوري كه استحضارداريد، مردم متدين و ولايت‌مدار لرستان همراه و هم گام با ملت شريف ايران به نداي حق‌طلبانه و عدالت‌خواهانه امام راحل لبيك گفته و در پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي،جنگ تحميلي و تمامي صحنه‌هاي دفاع از اسلام و مملكت حضور و تأثير برجسته‌اي داشته‌اند.

به پيروي ازفرمايشات راه‌گشا و الزام‌آور اخير حضرتعالي در نخستين نشست انديشه‌هاي راهبردي با موضوع: الگوي اسلامي-ايراني پيشرفت. از جمله اين فرموده كه مردم‌سالاري علاوه بر اينكه حق مردم است تكليف آنها نيز مي‌شود و كسي نمي‌تواند بگويد صلاح يا فساد جامعه به من مربوط نيست.

به حكم تكليف بر آن شده تا مشكلاتي را كه سال‌ها دستگاهاي حكومتي در مرتفع كردن آن عاجز مانده و در نتيجه موجب خسارات فراوان به استان لرستان و بخصوص مردم خرم‌آباد و حومه گرديده و تنها راه حل آن منوط به امر حضرتعالي مي‌باشد را ناگزير از تصديع به استحضار رسانده و تقاضاي استمداد نمائيم.

سزاوار نيست اينچنين مردمي را در حكومت عدل اسلامي كه ذره‌ذره آن با خون شهيدان والا مقام شكل گرفته است و در زماني كه شخصيتي چون جنابعالي بر منبر رهبري آن نشسته‌ايد از عدالت اسلامي محروم نمايند و عده‌اي منافع پرست با اغفال بعضي از مسئولين و صاحبان جايگاه و موقعيت و درنتيجه سفارشات نامشروع، شعار عدالتخواهي نظام مقدس اسلامي را عملاً مورد حمله قرارداده و چون موريانه در تخت و عصاي حضرت سليمان (ع) به جان عدالت و انصاف كه ركن ركين نظام مقدس اسلامي است افتاده تاخداي ناخواسته آنرا دچار ضعف و سستي نمايند.

رهبر معظم سالهاست كه لرستان و بخصوص خرم آباد عملاً به مهد مصوبات و كلنگ‌زني‌هاي نافرجام تبديل شده است. جوانان تحصيل‌كرده و توانمند اين خطه كه اكثر خانواده‌ها داراي يك يا چند نفر ديپلم، ليسانس و فوق ليسانس مي‌باشند بر اثر بيكاري در معرض نااميدي، يأس، افسردگي و پرپرشدن قرار گرفته‌اند كه اين هشداري جدي براي نظام مقدس با پشتوانه مردمي است.

يك روز نويد ساخت كارخانه پتروشيمي خرم‌آباد را در بوق و كرنا كرده و مردم را به اميد كار به شوق آورده و در انتظار نگاه مي‌دارند ولي پس از چندي با سر در آوردن پتروشيمي از استاني ديگر اميدها و شور و شوق‌ها را به سرخوردگي، نااميدي و عقده تبديل مي‌نمايند.

روزي ديگر خبر احداث نيروگاه سيكل تركيبي 2000 مگاواتي خرم آباد با سرمايه 1400 ميليارد تومان و اشتغالزائي 22000 نفر موجب شور و شعف مردم مي‌شود و روز بعد كارخانه سيمان خرم‌آباد مدعي خدمت به مردم محروم لرستان و خرم‌آباد مي‌شود. و…

اما تا كنون صدق ادعاي هيچكدام به اثبات نرسيده است زيرا اگر چه در سخن داعييه سرمايه‌گذاري، كارآفريني و محروميت زدائي در لرستان و بخصوص خرم آباد را داشته و دارند ولي حاصل عملكردشان جز مشكل‌آفريني و تشديد محروميت براي مردم ما نبوده و نيست. و به قول ظريفي در واقع اينها بجاي آنكه سرمايه‌گذار باشند سرمايه‌بردار هستند!

اگر چه انتقال محل احداث كارخانه سيمان خرم‌آباد از مكان اوليه كه زمين آن‌را ازمنابع طبيعي لرستان دريافت داشته و مجوزات و شناسائي معدن و… را درآنجا انجام داده بودند به مكان فعلي كه زمين آن توسط سازمان مسكن و شهرسازي در حومه شهرخرم‌آباد و در جوار روستاها و دامنه كوه‌هاي با پوشش گياهي ازنوع جنگلي متراكم به آنها واگذار گرديده گزينه‌اي مشكوك و غيرقابل قبول مي‌باشد كه خسارات جبران ناپذيري را به محيط زيست مردم، جانوران، پرندگان، دامها و طبيعت بكر،جنگل‌ها، كشاورزي و…تحميل خواهد كرد.

اما اقدامات متوليان احداث نيروگاه سيكل تركيبي 2000مگاواتي خرم‌آباد در خصوص تعطيلي كامل عمليات اجرائي اين پروژه و تصميم به انتقال آن به استاني ديگر به بهانه اعلام نظر كارشناسان سازنده نيروگاه مبني بر لزوم فاصله حداقل 20 كيلومتر بين نيروگاه و كارخانه سيمان، آنهم بدون اقدامات لازم جهت اثبات اين ادعا در مراجع قضائي كه اين قصور عامدانه موجب قدرت مانور و مظلوم‌نمائي مؤسسين كارخانه سيمان گرديد، نيز اين شك را كه نيروگاهيان يا ايادي پشت پرده آنها در پيدايش كارخانه سيمان و يا ماندن آن در مكان زيانبخش فعلي نقش داشته‌اند را تقويت مي‌كند.

جدال طولاني به وجود آمده كه موجب به بار آوردن ميلياردها تومان خسارت به بيت المال مسلمين و هدررفت سال‌ها زمان گرديده تا كنون عملاً به هيچ نتيجه اميدواركننده‌اي نرسيده است. اگرچه در طول يك و نيم سال گذشته با تلاش مضاعف از انتقال نيروگاه به استان ديگر كه خواسته متوليان احداث آن بوده جلوگيري به عمل آمده است ولي هنوز با وقت كشي و شانه خالي كردن از بار مسئوليت و ادامه دادن به تعطيلي كامل عمليات اجرائي پروژه، و انتقال مصالح، ماشين آلات، و نيروي كار به استان‌هاي ديگر با بهانه‌جوئي و اتلاف وقت سعي در محروم كردن مردم ما از اين پروژه حياتي دارند كه اين حركات غيراصولي، بهانه جويانه و مشكوك هيچگونه سنخيتي با تلاش براي رفع محروميت از چهره لرستان ندارد.  بخصوص، تعريف اخير آن مقام معظم در مورد صلاحيت‌هاي لازم جهت مديريت و مسئوليت، عملكرد متوليان احداث نيروگاه را زير سوال برده است.

چگونه مي‌شود پذيرفت سرمايه‌گذاري كه قصد اجراي پروژه 1400 ميليارد توماني را دارد، دفتري حتي به صورت اجاره در شهر محل احداث پروژه نداشته باشد؟!! و يا اگرحرف حسابي دارد به موقع و به جا مبادرت به اثبات آن نكرده و بجاي مقابله با زورمداران احتمالاً ساخته و پرداخته خود فرار را بر قرار ترجيح بدهد. و مسائلي كه فعلاً باز شدن همه آنها را لازم نمي‌دانيم.

چيدمان قرائن و شواهد در كنار هم بيانگر آن است كه اگر چه مسئولين احداث نيروگاه و موئسسين كارخانه سيمان ظاهراً در مخالفت با هم هستند اما عملاً چون دو لبه يك قيچي در بريدن حق مردم لرستان و بخصوص خرم‌آباد هماهنگ عمل كرده و مي‌كنند. بدون شك محرك اين قيچي كساني هستند كه منافع خود را ازمحل زيان رساندن به ديگران تأمين مي‌نمايند كه شناسائي و دفع شر آنها تنها راه بهبودي بيماري است.

تحقيقاتي كه از زواياي مختلف و در طول يك سال و نيم گذشته با تلاش شبانه‌روزي به دست آمده است به روشن شدن واقعيت كمك خواهد كرد.

 

ما روح عمل به داد را مي‌خواهيم            آبـــادي اين بــلاد را مي‌خواهيم

اين حق بشربــوده و مــــا نيز فقط          ختـــم ستم و فساد را مي‌خواهيم

 

لذا از محضرمبارك آن رهبر فرزانه به عنوان جانشين راستين مولاي متقيان، بزرگ قاضي عادل تاريخ بشريت بعد ازپيامبر اکرم استمداد طلبيده و شرعاً تقاضامنديم كه هيئتي مورد تأييدآن مقام عظمي كه تحقيق و رأي‌شان بر مبناي عدالت و انصاف باشد و راه‌هاي سفارش و توجيه‌پذيري را از جانب هر كس و در هر جايگاهي بر خود بسته باشند عاجلاً مامور نمائيد تا براي نمونه گردش كار هر دو طرح نيروگاه سيكل تركيبي 2000 مگاواتي خرم‌آباد و سيمان خرم‌آباد را از زواياي مختلف و روشنگرانه مورد تحقيق و تفحص قرار داده و علت اينكه متوليان امر اين پروژه‌ها در جدالي خسارت بار و طولاني از سال 81 تا كنون عملاً مردم ما را دچار سردرگمي و زيان نموده‌اند بطوري كه در حال حاضر ما صاحب هيچ چيز نيستيم و آنچه از قرائن و شواهد برمي‌آيد از اين پس نيز نخواهيم شد، روشن نموده و گزارش واقعي آن را به محضر آن مقام معظم تقديم دارند. تا عدالت را همچون جد بزرگوارتان به جاي خود برگردانده و از مقصرين خلع يد فرمائيد.

 بديهي است زماني كه اتفاقات به وقوع پيوسته كه بر مبناي واقعيت تنظيم شده ياشد را مشاهده فرمائيد خاطر مبارك بشدت آزرده خواهد شد.

اما هنگامي كه امر به اجراي عدالت و خلع يد از مقصرين و متخلفين و سهل انگاران فرموده و به طورجد، احقاق حق نمائيد خرسندي مردم و به خود آمدن غفلت زدگان، حضرتعالي و همه كمك كننده‌گان به اجراي عدالت را به آرامشي خواهد رساند كه الهام گرفته از خوشنودي خداوند تبارك و تعالي و لذت بخش‌ترين آرامش‌ها در عالم است و يقيناّ موجبات مستحكم‌تر شدن پايه‌هاي نظام عدالت را فراهم خواهد آورد.

خداوند حامي و پشتيبان حضرتعالي و همه مجاهدين واقعي در رساندن مملكت به عدالت و سعادت باشد. انشالله

 

وسلام عليكم و رحمة الله و بركاة

                                                     علي مرتضائي (راهي)خرم‌آبادي

5 دیدگاه برای «استمداد از رهبر انقلاب در ارتباط با کشمکش نيروگاه و کارخانه سيمان خرم‌آباد»

 1. …چه انتظاری از مدیران اقای صابری که همچنان در مسند مدیریت می باشند دارید؟

 2. مقاله ی خوبی بود.ولی ایا فکر میکنید پاسخی و یا توجهی در بر خواهد داشت؟پشتکار شما اقای راهی خرم ابادی قابل تحسین است و هرچند مایل نیستم شما را نا امید کنم ولی 30 سال زندگی به من یاد داد اعتراض در جامعه ما اب در هاون کوفتن است و شعار دادن کار مورد علاقه مردم ما.امیدوارم تلاشهایتان سرانجام داشته باشد هر چند در این راه بی شک تنها خواهید بود و مردم که باید همپای شما باشند خسته تر و نا امیدتر از ان هستند که حتی امیدی را باور کنند.پیروز باشید

 3. سلام
  به نظرم منم یه سرانجام نمیرسه
  ولی اگه قرار باشه یکی از این دو تو خرم آباد بمونه بهتره نیروگاه بمونه
  کارخانه سیمان برای موقعیت جغرافیایی خرم آباد مناسب نیست چون اطراف شهر کوه زیاده که آلوده بشه به راحتی هواش پاک نمیشه
  میتونن کارخونه سیمان رو ببرن کوهدشت یا یه شهر دیگه از استان

 4. با سلام
  خدا شما را یاری کند برادر عزیز جناب آقای مرتضایی -بنده1.5 سال از بهترین دوران کاریم را در نیروگاه مشغول بخدمت بودم – حق مردم لرستان بیش از اینهاست از دید بنده مشکل واقعی لرستان بخصوص خرم آباد عدم هماهنگی واقعی مسئولین آن(نه در حرف و مصاحبه)است -صدای مردم از طریق مسئولین استان است که به مراکز تصمیم گیری کشور میرسد – انشالله مردم غیور لرستان در انتخاب مسئولان خدوم موفق باشند- انشالله بزودی با شنیدن آغاز عملیات اجرایی نیروگاه مردم لرستان به گوشه ای از حقوق خود برسند
  احسنت به همت غیور مردانی مثل شما که از هزینه شخصی برای احقاق حقوق هم استانیهای خودهزینه مینمایید
  خدایاریتان کند

 5. سلام به سرزمین بی کسان به مردمان ساده اره از واژه ساده استفاده می کنم چون تقصیره خودمونه ما مردم لر هر بلایی که بخواهند سرمون میارن ننگ به ما که این چننین به خاری افتادیم، جوانانمان بیکار و معتاد میشن بعد به خاطر سود این مسئولان نمیدومن چی بگم کارخانه سیمان بزرگترین و بهترین صنعتی که می تونست تو لرستان پیشرفت و ابادانی به وجود بیاره مسکوت مونده و 10 ساله به تعویق افتاده اصلا ما حتی بلد هم نیستیم اعتراض کنیم از بیکاری و فقر وحشتناک خرم اباد همه روی به کار اذاد اوردند که تمام بازار نابود شده به علت عدم وجود قدرت خرید در خرم اباد این شهر دوره فاجعه امیزی رو طی میکنه امیدوارم به خودمون بیام و از همه ایم مسئولین جواب بخواهیم که چرا وضع این شهر اینجوره

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s