«پرس ایران» تنها شرکت دولتی لرستان، تعطیل شد

شرکت پرس ایران به عنوان یک شرکت صد درصد دولتی، ابتدا به طورموقت تعطیل شد تا شاید به بخش خصوصی واگذارشود، شرکتی که در ابتدای کار با حضور ترکان، معاون وزیر صنایع وقت و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در رسانه ها از آن به عنوان بزرگترین شرکت پرس در خاورمیانه نام بردند، با عمر کمتر از دو دهه منحل و به تاریخ پیوست. آیا شرکتی که اولین و تنها صنعت پرس کشور و خاورمیانه است و با معتبرترین شرکتها مثل: فاکور اسپانیا، دانیلی ایتالیا، کره جنوبی، ایران خودرو و سایپا افزایش قرارداد سفارش کار داشته می تواند شرکتی غیر فعال و یا با  بازده پائین اقتصادی معرفی کرد؟…. تجمع کارگران تعطیل شده شرکت پرس در هفته پیش، ما را بر آن داشت  

——————————————————————

پرس ایرانعلی رغم شعارهای فراوان مسئولین در جهت راه اندازی وفعال نمودن شرکت های تعطیل شده و نیمه تعطیل تنها شرکت صددرصد دولتی متعلق به گسترش و نوسازی صنایع ایران از طرف سازمان خصوصی سازی انحلال آن اعلام شد.

تعطیلی کارخانه های تولیدی و کارخانجات در لرستان یکی پس از دیگری به یک تراژدی غم آنگیزو تکراری تبدیل شده است به طوریکه دیگر از شنیدن اینکه فلان کارخانه و با واحد تولیدی در لرستان تعطیل شده و کارگرو کارکنان آن بیکار شدهند تعجب نمی کنیم .

 تجمع کارگران تعطیل شده شرکت پرس در هفته پیش، ما را بر آن داشت باری دیگربر این زخم دیرينه صنایع تعطیل شده خرم آباد، مرکز لرستان  توسعه نیافته نمک بپاشیم یا بهتر بگويیم زخم کهنه ورشکستگی کارخانه های خرم آباد را باز کنیم.

شرکت پرس ایران یکی از شرکتهای زیر مجموعه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران که با هدف تکمیل زنجیره صنعتی با استراتژی ایجاد صنعت مادر در سال 72 درخرم آباد لرستان احداث و در سال 78 با حضور معاون وزیرصنایع وقت به بهره برداری رسید. این شرکت در زمینه های طراحی و ساخت انواع ماشین آلات ، تغییر شکل فلزات (پرس) طراحی و ساخت سازه های صنعتی خدمات مهندسی در رابطه با تعمیر و نگهداری و کالبیراسیون ، خطوط پرس فعاليت خود را در خرم آباد آغاز کرد.

شرکتی که در ابتدای کار با حضور ترکان، معاون وزیر صنایع وقت و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در رسانه ها از آن به عنوان بزرگترین شرکت پرس در خاورمیانه نام بردند، با عمر کمتر از دو دهه منحل و به تاریخ پیوست .

آیا شرکتی که معتبرترین شرکتهایی از جمله ، شرکت فاکور اسپانیا ، شرکت دانیلی ایتالیا و شرکتهایی از کره جنوبی، پارس خودرو ، ایران خودرو ، شرکت سایپا ، فولاد خوزستان، مجتمع فولاد اسفراین و افزایش قرارداد سفارش کار داشته است؛ می تواند شرکتی غیر فعال و یا با  بازده پائین اقتصادی معرفی کرد.

سؤال اینجاست عامل یا عوامل اصلی انحلال تنها شرکت تولیدی صنعتی صدرصد دولتی در 30 سال انقلاب اسلامی در لرستان افتتاح شد که هم در کشور و هم در خاورمیانه اولین و تنهاترین  صنعت پرس به شمار می رفت چیست؟

چرا باید پرسنلی که به کار خود عشق می ورزند علی رغم میل باطنی شان بعد از سابقه حداقل 12 سال از عمر خود را كه پای این شرکت گذاشتند الان رها کنند و به خیل عظیم بیکاران لرستان اضافه شوند.

چرا این اتفاقات فقط در مرکز لرستان رخ مي دهد! چرا جاهایی دیگراز این اتفاقات خبری نیست ؟

استانهای همجوارمثل اراک، خوزستان، کرمانشاه و.. خبری از این قبیل تعطیلی ها نیست و فقط لرستان است که نه تنها از قافله توسعه عقب مانده است بلکه نتوانسته از ظرفیتهای اشتغال موجود محافظت و یا بهره ببرد و باید گفت : متأسفانه ما باید شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی صنعتی استان که با خون دل ها با زحمتهای فراوان به این استان اختصاص داده شده الان به راحتی باید از بین بروند.

شرکت پرس ایران به عنوان یک شرکت صد درصد دولتی به طورموقت تعطیل شد تا شاید به بخش خصوصی واگذارشود اما طبق نظرسازمان خصوصی سازی ، شرکت بازده اقتصادی نداشته و بورس اقدام به خرید آن نکرده اند و این شرکت منحل اعلام شده به طوریکه از طرف سازمان گسترش نوسازی صنایع ایران گروهی مأمور به تسویه با عوامل این شرکت از جمله کارگران و پرسنل آن شده اند.

 به خاطر اینکه از مسائل و مشکلات پیش روی پرسنل شرکت پرس ایران و انحلال آن بیشتر جویا شویم با جمعی از پرسنل شرکت پرس ایران وهمچنین مدیر کل اداره کار و امور اجتماعی لرستان به گفتگو نشستیم.

سرپرست امور مالی و اداری شرکت پرس و عضو شورای کارگری این شرکت با اشاره به مشکلات پیش آمده برای شرکت گفت : بعد از اینکه تصمیم به خصوصی شدن شرکت گرفته شد ، پرسنل از ترس اینکه بخش خصوصی شاید موقعیت خوبی برای آنها فراهم نکند ناراحت بودند غافل از اینکه این شرکت درجه اعتبار نسبتاً بین المللی خود را از دست داده است و سازمان خصوصی سازی ایران اعلام انحلال کرده است .

 حمید رضا آزادی گفت : از اردیبهشت سال جاری تاکنون نه تنها هیچ حقوق، مزایا و سنواتی نگرفته ایم بلکه با گذشت 7 ماه هنوز از طرف سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران کسب تکلیف نشده ایم .

وی افزود : با توجه به اینکه مدیر عامل شرکت پرس توسط سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از مدیریت کنار زده شده و نماینده ی این سازمان برای تسویه به پرسنل معرفي شده و عليرغم اينكه استانداری لرستان و نمایندگان مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی و تلاش آنها در این راستا هنوز تکلیف کارگران مشخص نشده است .

عضو شورای کارگری شرکت پرس ایران با بیان اینکه علی رغم تلاش همکاران برای  برگشت وضعیت شرکت به روال اولیه  موفق نشدیم و برای رسیدن به حقوق سنوات به ناچار در مقابل استانداری لرستان تجمع کرده تا شاید مسؤلین مشکل ما را از طریق وزارت صنایع و سازمان گسترش و توسعه صنایع ایران پی گیری کنند.

آزادی در ادامه با بیان اینکه پی گیری های زیادی با مسؤلین در این رابطه انجام گرفته است گفت: در آخرین جلسه ای که با حضور استاندار لرستان و نمایندگان کارگران پرس برگزار شد ، دکتر دهمرده در خصوص رایزنی با ریيس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران قول مساعد دادند.

مسئول شورای اسلامی کار شرکت پرس ایران نیز با اشاره به سابقه فعالیت شرکت پرس ایران در خرم آباد به ما گفت : با گذشت حدود 13سال فعاليت در شرایط سخت و زیان آور در این شرکت با این وضعیت موجود زندگی برای کارگران سخت و طاقت فرسا شده است

وی ادامه داد: شرکت و پرسنل آن تنها شرکتی به شمار مي رفت که میانگین سواد آن ها در مقايسه با دیگر شرکتهای سازمان گسترش بالاتر بود به طوریکه در سال های دهه 70 کسانی که جذب این شرکت می شدند بالاتر از دیپلم ، کاردانی و کارشناسی بودند. همچنین وجود نیروهای دارای میانگین سنی جوان و البته با انگیزه و فعالیت مستمر با سابقه و متخصص و فنی از نقطه های مثبت این پرسنل به شمار می رفت.

 مهرداد دارایی به نمایندگی از کارگران و پرسنل شرکت پرس ایران در خرم آباد گفت: در راستای حل مشکل پیش آمده، نامه و درخواست های نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به دفتر ریاست جمهوری ارسال شده است اما تاکنون پاسخي دریافت نشده است .

وی گفت: در این برهه زمانی در حالیکه سالهای زیادی در این شرکت مشغول به کار بوده ایم . میانگین سن افراد مشغول به کار در این شرکت به حدود 40 سال رسیده است که همین امر باعث می شود بازار کار پذیرای این قشر جویای کار نباشد به طوریکه هیچ سازمان، شرکت و کارخانه ای حاضر به بکارگیری این پرسنل نيست.

وی اضافه کرد:کار مدیریت شرکت پرس ایران در خرم آباد و شعبه ای دیگر در هشتگرد تهران از ابتدا تا به حال 7 مدیر عامل به عهده داشت ، آقای افشار ، مهندس چراغ ، مهندس هیهات و مهندس شهاب دلیفانیان که در صانحه هوایی سفید کوه خرم آباد همراه 4 نفر از پرسنل شرکت فاگور اسپانیا جان باختند ، مهندس شاکرمی ، مهندس مجید اسماعیلیان و علیرضا امید نژاد به عنوان آخرین مدیر عامل تنها 9 ماه دوام آورد و مدیریت شرکت را برعهده داشت وشرکت به دلایل مختلف به یک میراث بدخیم که در واقع به یک زخم چرکین تبدیل شد.

سوء مدیریت ؛ عامل ایجاد وضعیت کنونی شرکت پرس ایران

مهرداد دارایی با اشاره به وضعیت آشفته نوع مدیریت در این شرکت گفت : سوء مدیریت و نبود مدیریت منسجم و همچنین بی مهری مسؤلین عامل اصلی برای تشکیل بحران جدی شرکت پرس است .

یکی دیگر از پرسنل شرکت پرس ایران در لرستان گفت : این شرکت تنها  صنعتی مادراست که بعد از انقلاب در لرستان احداث و راه اندازی شده و توانست سالها به عنوان یکی از صنایع مادر کشور با پرس های سنگین و عظیم خود نیازهای صنایع و شرکت هایی از جمله شرکتهای خودرو سازی ، صنایع کاشی را فراهم و تولید کند .

وی گفت: اگر شرکت پرس  در جایی دیگر بجز لرستان می بود الان این وضعیت اسفناک را نداشت. شرکتی که میلیاردها تومان سرمایه گذاری شد تا آینده ای روشن برای لرستان رقم بزند به طوریکه مدیران صنعتی در سالهای اولیه افتتاح شرکت پرس ایران می گفتند قصد دارند در کنار شرکت واحدهای تولیدی دیگری نیز احداث کنند.

اما چه شد آن همه وعده های پوچ و واهی ، حالا ماشین آلات بدون استفاده و نیروهای متخصص که اکنون در سردرگمی به سر می برند بعضی ها به شغل های کاذب ، بعضی مسافرکش و البته بعضی هم که برای پیدا کردن کار مرتبط قصد دارند از لرستان خارج شوند.

راهی جز تجمع جلوی استانداری نداریم

یکی دیگر از کارگران شرکت پرس ایران در لرستان که طبق گفته خودش 7 ماه است حقوق نگرفته است گفت: متأسفانه به علت بی توجهی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و سردرگمی و بلاتکلیفی پرسنل کارخانه، خانواده ها در بدترین وضعیت اقتصادی قرار گرفته اند و جز تجمع در مقابل استانداری راهی براي ما نمانده است تا شاید از طریق مسؤلین استانداری به مشکل و بحران پیش آمده شرکت توسط آقای هدایت، رئیس سازمان رسيدگي شود.

یکی دیگر ازپرسنل که  سابقه 15 ساله دارد گفت : علی رغم میل باطنی افراد بیکار شده اند و می بایست حقوق معوقه ، حق بیمه پرسنل به تأمین اجتماعی ، سنوات خدمتی طبق عرف منطق و درخواست پرسنل بررسی و اقدام شود.

 وی اضافه کرد : با وجود اینکه کار این شرکت جزء مشاغل سخت و زیان آور بوده و بیمه تأمین اجتماعی افراد شاغل در شرکت نیز مشمول آنها شده است اما با این حال که شرکت به تعطیلي کشیده شده است و سابقه بیمه های ما نیز به کمتر از 20 سال رسیده است این قانون مشمول افراد نخواهد شد مگر در جایی دیگر مشابه شرکت پرس ایران مشغول به کار شوند که البته این امر جزء محالات است.

 اینجاست که مسؤلین و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی  باید از بحرانهای اقتصادی پیش آمده در کشور جلوگیری و از تعطیلي واحدهای صنعتی تولیدی و صنایع مادر جلوگیری کنند و با اين خدمت رسانی به مردم وفادار باشند.

ضعف مدیران،موجب عملکرد ضعیف دولت دراذعان عمومی می شود

این کارگر 41 ساله که سالهای زیادی از عمرش را در شرکت ایران پرس سپری کرده است افزود: عدم کارآیی مدیران سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران متأسفانه باعث می شود که اذهان عمومی عملکرد ضعیف آنها را عملکرد دولت خدمتگزار قلمداد کند در صورتی که ضعف و ناکارآمدی مدیران شرکت باعث به وجود آمدن بحران حاکم برشرکت پرس ایران شده است .

وی اظهار داشت : این شرکت جزء اولین شرکتهایی است که با عمر کمتر از 15 سال به انحلال رسیده است این در حالیست که سازه ها و ساختمان ها هنوز رنگ و بوی نو بودن و جدید ساز بودن دارند.

طبق گفته های وی کارخانه و شعبه شماره 2 شرکت پرس ایران بنام هیران واقع در ما بین هشتگرد و کرج که همزمان با شرکت پرس در خرم آباد آغاز به کار کرد ، در دو سال گذشته  تعطیل و فروخته شد. این درحالیست که ماشین آلات موجود در آن متعلق به صنایع و معادن لرستان و بنام لرستان خریداری شده بود.

از 10 سال گذشته تعطیلی شرکت  پرس پیش بینی می شد

یکی از پرسنل این شرکت که کارشناس فنی هم بوده است در رابطه با این مطلب می گوید: نوع مدیریت شرکت که از راه دور اداره می شد و مدیر عامل در تهران به سر می برد و شرکت با تمام مشغله های آن در خرم آباد منتظر مدیریت ایشان بودند .

وی افزود: تلمبار شدن سوء مدیریت چندین ساله در مدیریت شرکت، نبود مدیر عامل متمرکز ، عدم دلبستگی به مدیریت شرکت، گذراندن وقت و رفع تکلیف  توسط مدیران علت اصلی تعدیل و یا انحلال شرکت پرس ایران است .

وی گفت: دغدغه های شرکت پرس ایران حدوداً از بدو تأسیس یعنی 2 سال پس از افتتاح شرکت در سال 79 آغاز شد که با استناد به اسناد موجود (نامه های مکرر پرسنل به مدیر عامل شرکت ، استاندار وقت و مسؤلین ذی ربط برای جلوگیری به مشکلات موجود) وحضور نمایندگان مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی آقایان حسنوند ، ایمانی ، ملکشاهی راد و رحیمی نسب برای بازدید و رسیدگی به مشکلات دال بر این ادعاست که متأسفانه هیچکدام نتیجه ای به دنبال نداشته است.

وی درادامه افزود: بر همین اساس در سالهای گذشته یعنی حدود 10 سال پیش کارگران پرس بر این باور بودند که در صورت ادامه روند کنونی شرکت به تعطیلی خواهد کشید.

 با وجود اینکه شرکت پرس سرمایه ملی است و به سختی در لرستان متمرکز شد و نمی بایست به این آسانی از دست برود اما متأسفانه پیش بینی پرسنل درست از آب درآمد و شرکت منحل شد.

حال باید گفت  چرا باید سرمایه های میلیاردی شرکت به این آسانی از دست برود عدم نظارت و پی گیری مسؤلین استان و یا عدم نظارت سازمان گسترش و رها کردن شرکت پرس ایران به حال خود آیا مقصر کیست ؟

حال اینجا یک سؤال پیش می آید در حالیکه در جامعه، هدف حفظ و صیانت از اشتغال موجود و البته ایجاد اشتغال جدید است چرا باید شرکتی با توان بالا که جزء صنایع مادر و با اعتبار میلیاردی مهیا شده به تعطیلی ختم شود و شاغلین موجود در آن بیکار شوند .

مدیر کل کار و امور اجتماعی استان لرستان  نيز با بیان اینکه انحلال شرکت پرس ایران در خرم آباد توسط سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران اعلام شده است و در حیطه اختیارات استان خارج است گفت : جلوگیری از تعطیلی شرکت پرس مرتبط با وظایف وزارت کار و امور اجتماعی هم نیست.

ویسکرمی اضافه کرد : تنها امور مربوط به اداره کار و امور اجتماعی لرستان تعیین و تکلیف کارگران و رسیدگی به وضعیت حقوقی و مطالبات آنها شامل پرداخت حقوق ، مزایا و سنوات معوقات آنهاست .

وی تصریح کرد: در همین راستا جلساتی با حضور مسؤلین ذی ربط در سطح استان تشکیل شده است . با ارائه راهکارهای مختلف مقرر شد که بعد از اعلام انحلال و تسویه با کارگران حق و حقوق کارگران برابر با ضوابط قانونی پرداخت شود،اداره کار و امور اجتماعی به مسائل آنها در اسرع وقت رسیدگی و در مراجع حل اختلاف نسبت به  رسيدگي به حقوق آنها به صورت قانونی اقدام می شود .

حامد ویسکرمی در ادامه افزود: در همین راستا مراجعاتی به صورت غیر رسمی از طرف کارگران شرکت پرس ایران صورت گرفته است که از آنها خواسته شده است که به صورت رسمی از طریق مراجع حل اختلاف اقدام کنند ضمن اینکه پی گیری های لازم از طریق کمیسیون امنیت کارگری استان انجام گرفته و میزان پرداخت سنوات ، مزایا و زمان پرداخت حقوق معوقه معین شده است و به کارگران حائز شرایط بیمه بیکاری نیز پرداخت خواهد شد .

وی با اشاره به آئین نامه مشاغل سخت و زیان آور گفت: طبق شرایط لازم این قشر از کارگران پس از 20 سال سابقه کار در شرایط حاکم بازنشسته خواهند شد .

حامد ویسکرمی گفت : کارگران شرکت پرس ایران با هر سابقه کاری می توانند در آینده در مشاغل سخت و زیان آور مشغول به کار شده تا سابقه آنها به سابقه جدید اضافه شده و از مزایای قانون مشاغل سخت و زیان آور استفاده کنند در غیر اینصورت از این مزایا برخوردار نخواهند شد .

ارتقاء سطح تعاملات سه جانبه کارفرما،کارگر و دولت بهترین راهکار حفظ اشتغال موجود است

مدیر کل اداره کار و امور اجتماعی لرستان با بیان این مطلب گفت : مجموعه کارگران و کارفرمایان وبخصوص نمایندگان آنها بایستی تعامل بیشتری با هم داشته باشند به گونه ای هر چقدر تعامل و همدلی بیشتر شود ارتباط کاری و صمیمیت و قانون مندی بهتر خواهد شد.

حامد ویسکرمی افزود :در این ضمن اینکه طرفین به حق و حقوق خود دست می یابند دیگر شاهد تعطیلی واحد و صنایع نخواهیم شد

تهیه گزارش: فیروز اسماعیل نژاد

————————————————–

عکسهایی دیگر از شرکت ایران پرس خرم آباد:

خطوط پرس مکانیکی

پرس‌ تابگیری و خم‌کاری

پرس‌های کشتی‌سازی

3 دیدگاه برای ««پرس ایران» تنها شرکت دولتی لرستان، تعطیل شد»

 1. امان از تعطیلی کارخانه های لرستان. . .. . باز چی شد چی به سر کارگرا اومده

 2. تاکی باید شاهد ریسک های دولت در لرستان باشیم ……… چرا درلرستان باید خصوصی سازی به جان کارخانه های دولتی شود و به تعطیلی آنها بینجامد چه کسی جوابگوست

 3. ون لریم جون ساده ایم چون زبون نداریم خدا وی
  ژگی به اسن زبان و صحبت کردن رو از ما لرها بریده واقعا این کارخونه تعدیل شده وای مصیبتا بخداه بیچاره ترین استان کشوریم من که واسه متاسفم
  یعنی هیچ راهی نداره
  این شرکت فعال بشه یا به بخش خصوصی واگذار بشه دوباره شروع به فعالیت منه
  واقعا مسخره است
  خوب معلومه جون دولتی بوده و هیج تلاشی واسه پیشرلفتش وجود نداشته منحل شده
  چی بگیم
  هیچی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s