15 هزار بیکار در شهرستانی که یک چهارم نفت ایران را تولید می کند

 شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد با 140 هزار نفر جمعیت و تولید روزانه 750 هزار بشکه نفت، حدود یک‌چهارم نفت کشور را تولید می‌کند اما در این میان تنها دود و آلودگی‌های ناشی از چاه‌های نفت سهم مردم این شهرستان از منابع عظیم طلای سیاه است. به نتیجه نرسیدن اجرای پتروشیمی که به گفته نماینده این شهرستان، پس از هشت سال از کلنگ زنی تنها هشت درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پالایشگاه گچساران که هنوز بر روی کاغذ مانده است، باعث شده جوانان بیکار این شهر    

————————————————————————–

مهر: گچساران به عنوان شهرستانی که یک چهارم نفت کشور را تولید می کند این روزها با معضل بیکاری مواجه شده به گونه ای که بر اساس آمارها 15 هزار بیکار در این شهرستان وجود دارد.
به گزارش خبرنگار مهر در یاسوج، شهرستان گچساران با 140 هزار نفر جمعیت و تولید روزانه 750 هزار بشکه نفت، حدود یک چهارم نفت کشور را تولید می کند اما تنها دود و آلودگیهای ناشی از چاههای نفت سهم آنان از این منبع عظیم طلای سیاه است.
به نتیجه نرسیدن اجرای دو طرح پتروشیمی که به گفته نماینده این شهرستان، پس از هشت سال از کلنگ زنی تنها هشت درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پالایشگاه گچساران که هنوز بر روی کاغذ مانده است، باعث شده جوانان بیکار این شهر تنها روزنه امید خود را نیز از دست رفته بدانند.
آنان برای یافتن شغل، هر روز به ادارات و شرکتهای دولتی مراجعه می کنند تا شاید بخت با آنان یار شود و شاهین اقبال بر شانه آنها بنشیند اما اینگار آسمان این شهرهیچ شاهینی ندارد.
سید قدرت الله حسینی نماینده شهرستانهای باشت و گچساران در مجلس با اشاره به دغدغده خود، فرماندار و امام جمعه این شهرستان از وضعیت بیکاری در حوزه انتخابیه خود، اظهار داشت: اکثر مراجعین به بنده خواستار این هستند که برای فرزند یا بستگانشان کاری در نظر بگیرم و در این وضعیت نمی دانم چه باید جوابی به آنها داد.
وی بیان کرد: این شهرستان ظرفیتهای زیادی دارد که مهمترین آن تولید نفت و گاز است و با ایجاد صنایعی در این خصوص بخش زیادی از مشکلات بیکاری در این شهرستان رفع می شود.
حسینی چندی پیش هم در نطقی در مجلس وضعیت بیکاری و به نتیجه نرسیدن برخی پروژه ها از جمله پتروشیمی این شهر را نگران کننده عنوان کرده بود.
15 هزار جویای کار در گچساران وجود دارد
فرماندار شهرستان گچساران مهمترین مشکل موجود در این شهرستان را بیکاری عنوان کرد و گفت: حدود 15 هزار نفر جوان جویای کار در این شهرستان وجود دارد.
سید اکبر علیزاده در گفتگو با خبرنگار مهر در یاسوج افزود: در حالی این شهرستان با مشکل بیکاری مواجه است که حدود یک چهارم نفت کشور در این شهرستان تولید می شود.
وی اظهار داشت: علاوه بر جوانان جویای کار، این شهرستان بیش از 13 هزار دانشجو دارد که ممکن است به جمعیت بیکاران شهر افزوده شوند.
وی گفت: متاسفانه مدتهاست که هیچ پروژه ملی در شهرستان گچساران تعریف نشده که در صورت ایجاد پروژه ای ملی در این شهرستان، مشکلات بیکاری در این شهرستان تاحدودی مرتفع می شود.
روزانه 200 نفر جویای کار به شهرداری گچساران مراجعه می کنند
شهردار گچساران گفت: روزانه ۲۰۰ فرد جویای کار به شهرداری گچساران مراجعه می کنند و خواستار کار در این شهرداری هستند.
رمضان عباسی افزود: شهرداری گچساران تاکنون از حدود چهار هزار نفر بیکار که از فرمانداری و شورای شهر این شهرستان برای کار، نامه آورده‌اند نام‌نویسی کرده است.
وی تصریح کرد: اگر اجرای پروژه های پتروشیمی، پالایشگاه و سد «چم شیر» آغاز شود و در صورتیکه بازهم افراد غیربومی در این پروژه ها استفاده نشود، شاید بیکاری شهرستان گچساران کاهش یابد.
جلوی جذب نیروهای غیربومی در این شهرستان گرفته شود
رئیس اداره کار شهرستان گچساران نیز بدون اشاره به نرخ بیکاری در این شهرستان گفت: وضعیت بیکاری در این شهرستان نگران کننده است.
عنایت خان پایه در گفتگو با خبرنگار مهر در یاسوج، فقدان سرمایه گزاری، فقدان کارخانه ها و کارگاههای فعال و جذب نیروهای غیربومی توسط برخی شرکتهای موجود در گچساران را از دلایل بالابودن نرخ بیکاری در این شهرستان عنوان کرد.
وی در خصوص جذب نیروهای غیر بومی در برخی شرکتهای این شهرستان گفت: متاسفانه این اداره هیچ اهرم قانونی برای جلوگیری از این مسئله ندارد و لازم است که مسئولین استان راهکاری برای جلوگیری از اشتغال نیروههای غیر بومی در پروژه ها و شرکتهای این شهرستان اتخاذ کنند.
خان پایه بیان کرد: همچنین همه دستگاههای اجرایی این شهرستان باید برای کاهش بیکاری در این شهرستان با این اداره همکاری و برای جذب نیرو در پروژها با این اداره هماهنگی کنند.
آسیبهای اجتماعی جوانان گچساران را تهدید می کند
معضلات اجتماعی هر روز جوانان این شهرستان نفت خیز را تهدید می کند. هم اکنون طبق آمار کارشناسان اجتماعی، این شهرستان بیشترین نرخ طلاق را در استان دارد و همچنین بیشترین آمار اعتیاد به مواد مخدر در این شهرستان گزارش شده است.
این  دو مسئله به خوبی نشان می
دهد که بیکاری در این شهرستان چه آسیبهایی را با خود به ارمغان آورده است.

Advertisements

2 دیدگاه برای «15 هزار بیکار در شهرستانی که یک چهارم نفت ایران را تولید می کند»

  1. سوال اينجاست که اگراين شهرذدرازربايجان يااصفهان بودوضع به اينگونه بود؟نفت لرهاهزاران کيليومترانطرفترفراوري ميشودوبراي ديگران شغل ايجادميکنداماسرخودشان بي کلاه مانده است

  2. in axi ke be onvane ghachsarani neshan dadid aslan motaleq be ghachsaran nist chera inkasro kardidi inaxe bakhterarihast ma mesle baqye mardome iran lebas miposham inaxo avaz konid

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.