لرستان گذرگاه استراتژیک نفت کشور / عبور روزانه 600 هزار بشكه نفت از خطوط لرستان

علیرضا عطار مدیر شرکت خطوط نفت منطقه لرستان: لرستان گذرگاه استراتژیک نفت کشور و مسیر انتقال نفت خوزستان است، وی از انتقال روزانه 450 هزار بشکه نفت و 150 هزار بشکه فرآورده نفتی از یک هزار کیلومتر خطوط ملی نفت لرستان خبر داد. هزینه انتقال از طریق خطوط انتقال نفت 49 ریال به ازای هر تن کیلومتر است، اگر بخواهیم این میزان نفت را به وسیله تانکر انتقال دهیم به ازای هر تن کیلومتر باید 700 ریال هزینه کنیم…. ما نيز به محيط زيست اهميت مي‌دهيم و به دنبال سرسبزي هستيم  

—————————————————–

علیرضا عطار در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد با بیان اینکه این شرکت یکی از مناطق 11 گانه شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران است، اظهار داشت: لرستان به عنوان مسیر انتقال نفت خوزستان به استانهای شمالی کشور محسوب می شود.

وی با بیان اینکه مسیر خطوط انتقال نفت کشور از دو مسیر عبور می کند، عنوان کرد: در حال حاضر 50 درصد نفت از سمت لرستان و 50 درصد دیگر از سمت چهارمحال و بختیاری انتقال داده می شود.

مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه لرستان ادامه داد: در حال حاضر علاوه بر نفت خام، فرآورده های نفتی و تولیدات پالایشگاه نفت آبادان نیز از طریق لرستان به مرکز ارسال می شود.

عطار با بیان اینکه خطوط انتقال نفت منطقه لرستان از پل زال آغاز می شود، تصریح کرد: در حال حاضر یکی از بزرگترین مراکز انتقال نفت کشور یعنی مرکز انتقال نفت تنگ فنی در لرستان قرار دارد.

عکس تزئینی است

وی از ورود سه خط انتقال از سمت خوزستان به این مرکز انتقال نفت خبر داد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر کلیه مواد نفتی مورد نیاز لرستان به جز سوخت هواپیما از طریق این خطوط انتقال و پالایشگاه نفت آبادان تامین می شود.

مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه لرستان مرکز انتقال نفت لرستان را شامل تنگ فنی، آسار، باباحسین و افرینه دانست و بیان داشت: در حال حاضر خوراک مورد نیاز چهار پالایشگاه اصلی کشور از جمله شازند، تهران، تبریز و کرمانشاه از طریق خطوط انتقال نفت لرستان تامین می شود.

عطار تصریح کرد: اگر ما نتوانیم به موقع خوراک مورد نیاز این پالایشگاهها را تامین کنیم روند کار آنها با مشکل مواجه خواهد شد.

وی با بیان اینکه در کل کشور 14 هزار کیلومتر خطوط انتقال نفت وجود دارد، بیان داشت: از این میزان خطوط انتقال نفت، یک هزار کیلومتر آن تحویل منطقه لرستان است.

مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه لرستان با بیان اینکه روزانه 450 هزار بشکه نفت خام از طریق لرستان انتقال داده می شود، تصریح کرد: این در حالیست که علاوه بر این میزان نفت خام به طور میانگین روزانه 150 هزار بشکه از دیگر فرآورده های نفتی از طریق لرستان انتقال داده می شود.

عکس تزئینی است

عطار ادامه داد: با این اوصاف روزانه بین 102 تا 105 میلیون لیتر نفت و فرآوردههای نفتی از طریق لرستان انتقال داده می شود.

وی با بیان اینکه هزینه انتقال از طریق خطوط انتقال نفت 49 ریال به ازای هر تن کیلومتر است، یادآور شد: این در حالیست که اگر بخواهیم این میزان نفت را به وسیله تانکر انتقال دهیم به ازای هر تن کیلومتر باید 700 ریال هزینه کنیم که این امر قیمت تمام شده این فرآورده را بالا می برد.

مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه لرستان از مرکز انتقال نفت تنگ فنی به عنوان شاهرگ حیاتی نفت کشور یاد کرد و بیان داشت: در زمان جنگ تحمیلی با توجه به موقعیت استراتژیک این مرکز انتقال بیش از 52 بار بمباران شد که در پی این بمباران ها 23 نفر از کارکنان شرکت نفت شهید شدند.

عطار با بیان اینکه در هنگام جنگ هیچگاه فعالیت این مرکز انتقال نفت متوقف نشد، تصریح کرد: لرستان گذرگاه استراتژیک نفت کشور است که عمده نفت استانهای شمالی را تامین می کند.

——————————————————————-

همین خبر در خبرگزاری فارس با متنی که اندکی متفاوت است:

عبور روزانه 600 هزار بشكه نفت از خطوط لرستان

به گزارش خبرگزاري فارس از خرم‌آباد، عليرضا عطار عصر امروز در جمع خبرنگاران در خرم آباد اظهار داشت: در سطح كشور در مجموع 14 هزار كيلومتر خطوط انتقال نفت وجود دارد كه يك هزار كيلومتر آن در منطقه لرستان واقع شده است.
وي افزود: روزانه در مجموع از پالايشگاه آبادان به سمت استان‌هاي شمالي كشور 105ميليون ليتر نفت خام در منطقه لرستان در حال انجام است.
عطار يادآور شد: اگر بخواهيم اين مقدار نفت را به وسيله ماشين‌هاي تانكر‌دار جابه جا كنيم روزانه بايد 3هزار و 500تانكر در محورهاي مواصلاتي كشور رفت و آمد كند كه اين مسئله علاوه بر خطرات آن هزينه‌بر نيز هست.
مدير خطوط لوله و مخابرات نفت لرستان گفت: در حال حاضر تمام استاندارد‌هاي جهاني در اين مركز رعايت مي‌شود زيرا ما نيز به محيط زيست اهميت مي‌دهيم و به دنبال سرسبزي هستيم.
وي خاطرنشان كرد: خط جديد 26 اينج كه از تنگ فني به سمت آسار و از آسار به سمت خرم‌آباد در حال اجرا است تا دهه‌ي فجر امسال به بهره‌برداري برسد.
عطار تصريح كرد: علاوه بر اين خط عمليات اجراي خط 20 اينج جديد ديگر ازسمت جنوب شروع شده و در حال انجام است.
مدير خطوط لوله و مخابرات نفت لرستان درادامه گفت: فبير نوري از دو سال پيش به طول 830كيلومتر از شهر ري تهران آغاز و تا اهواز اجرا شده است.
وي يادآور شد: با نصب فيبرنوري هرگونه شكستگي خط لوله انتقال نفت در كم‌ترين زمان ممكن به واحد عمليات اين شركت مخابره شده و براي رفع شكستگي و ترميم آن اقدام مي‌شود.
عطار گفت: وظيفه ما تامين خوراك چهار پالايشگاه تهران، كرمانشاه، اراك و تبريز است.
مدير خطوط لوله و مخابرات نفت لرستان در ادامه گفت: در حال حاضر عمليات ايمن سازي خطوط انتقال نفت منطقه لرستان با ساخت ديوار حائل، آب نما و سد در مجاورت خطوط انتقال نفت در منطقه لرستان آغاز شده است.
وي اعتبار اين طرح را بالغ بر10 ميليارد ريال عنوان كرد و گفت: با اين طريق حريم خطوط انتقال نفت در بستر رود‌خانه‌ها و مناطق حادثه خيز ايمن و از خسارت‌هاي احتمالي جلوگيري مي‌شود.

Advertisements