غار 12 هزار ساله ميرملاس كوهدشت‌ در تنهايي و فراموشي از بين خواهد رفت

انسان نخستين به اين حقيقت دست يافته بود كه مي تواند با تركيب موادي مانند تنه درخت و شاخه هاي سوخته، شيره گياهان و درختان، چربي هاي حيواني، خاك رس و آب رنگ را ايجاد كرده و با آن بر ديواره هاي سنگي نقاشي هاي پايدار و بادوامي را ترسيم كند. میراث قديمي‌ترين آثار نقاشي يافت شده در ايران كه با تركيب رنگ‌های طبیعی بر روي سنگ‌ها و صخره‌های سخت ترسيم شده، مربوط به هزاره دهم قبل از ميلاد يعني بيش از 12 هزار سال پيش و در دوران باستان است    

 

ايرنا: انسان نخستين به اين حقيقت دست يافته بود كه مي تواند با تركيب موادي مانند تنه درخت و شاخه هاي سوخته، شيره گياهان و درختان، چربي هاي حيواني، خاك رس و آب رنگ را ايجاد كرده و با آن بر ديواره هاي سنگي نقاشي هاي پايدار و بادوامي را ترسيم كند.
قديمي ترين آثار نقاشي يافت شده در ايران كه با اين تركيب بر روي سنگ و صخره ها ترسيم شده، مربوط به هزاره دهم قبل از ميلاد يعني بيش از 12 هزار سال پيش و در دوران باستان است كه در همين ارتباط مي توان به نقاشي هاي موجود در غار ميرملاس در منطقه كوهدشت استان لرستان اشاره كرد.
در صخره و بدنه نگاره هاي غارميرملاس نقاشي و تصاويري از ميدان رزم و شكار با تير و كمان و حيواناتي چون اسب، بزكوهي و سگ بكار رفته كه به شيوه اي ساده و ابتدايي و با تركيبات مواد رنگي قرمز اخرايي، سياه و اندكي زرد از سوي انسان هاي غارنشين با انگيزه اعتقادات خاص آن منطقه كار شده است.
پرفسور گريشمن باستان شناس مشهور فرانسوي در اين باره مي گويد: نقاشي هاي غارميرملاس به وسيله ساكنان لرستان در دوراني كه بشر به حالت گردآورنده آذوقه مي زيسته ترسيم شده است و اين دوران مربوط است به چندين هزار سال پيش از آنكه دره ها خشك شود و انسان بتواند از كوهسار پايين آمده و بيرون از كوه زندگي كند.

وضعیت نگران‌کننده و رو به‌نابودی نگاره‌های غار میرملاس
پس از نظر پرفسور گريشمن، هيأتي مركب از باستان شناسان خارجي و ايراني به منطقه لرستان اعزام شدند و
در جريان كاوش هاي خود اعلام كردند: نقوش روي صخره هاي لرستان شبيه نقوش مكشوفه درشرق اسپانيا در دوره هاي اخير و مربوط به دروه ما قبل تاريخ است كه عمدتاً به صورت صخره هاي دسته جمعي و در زير صخره هاي عظيم كه به حالت برجسته، برديوار غار قرار گرفته اند نقش شده، خرده سفال هاي پيدا شده در آنجا نيز دلالت بر سكونت در جوار اين برجستگي ها را در غار دارد.
پروفسور گيرشمن درباره كشف نقاشي هاي غارميرملاس لرستان مطلب ديگري عنوان كرده است كه طي تمام تجسس هايي كه درباره كاوش هاي مربوط به غارهاي ميهن شما انجام يافته اعم از آنچه اينجانب در كوههاي بختياري بعمل آورده ام و يا آنچه در بيستون و البرز و كوههاي خراسان معمول داشته همچنين آنچه به وسيله دانشمندان آمريكايي در افغانستان صورت پذيرفته در هيچ جا نقاشي هايي بر روي بدنه سنگ كوهستان ديده نشده است و از اينجا اهميت موضوع به خوبي روشن مي گردد.
مك بورني استاد دانشگاه كمبريج نيزدرخصوص اهميت اين نقوش گفته است: نقوش دوره تاريخي كه شامل گروه
هاي اسب سوار و مناظر جنگ و جدال و شكار حيوانات با تير و كمان است و قدمت آنها به 2000 تا 1500 سال پيش از ميلاد مي رسد و بدين سبب كه هنر اسب سواري نخستين بار به وسيله ايرانيان و مقارن با تاريخ ياد شده در اين منطقه معرفي شده است، نمي توان تاريخ نقوش پيش گفته را به دوره قديمي تري مربوط دانست. اهميت نقوش مذكور از اين جهت است كه آنها نخستين تجليات ذوق هنري مردمان غارنشين منطقه كوهدشت لرستان به شمار مي رود.
اثر باستاني غار 12 هزار ساله ميرملاس در حدود 30 كيلومتري شهر فعلي كوهدشت واقع شده، نقاشي ها و نگاره هاي آن بر ديواره هاي جنوبي و شمالي اين غار در ميان رشته كوه هميان از شمال تا شمال غرب دشت سرسبز و حاصلخيز اين شهر كشيده شده و اين كوه در محاصره درختان درهم فشرده بلوط قرار دارد.
اين كوه ها رمز و رازهاي فراواني درخود دارند و شاهد غم ها و شادي هاي مردمان چند 10 هزار ساله اين ديار هستند.
در اين سرزمين مردماني زندگي مي كرده اند كه آثار سرپنجه هاي هنرمندانه آنها بر سنگ هاي سخت بعد از گذشت 12 هزار سال هنوز جلوه گر و بيان كننده انديشه هاي آنها درهزاران سال پيش است.
شعار يونسكو در زمينه سنگ نگاره ها كه هرگز آنها را لمس يا خيس نكنيد، بسيار ضربه پذيرند يا هرگز روي آنها اثر نگذاريد و چيزي اضافه نكنيد و يا روي آنها راه نرويد و همان طور كه هستند بگذاريد بمانند و فقط از آنها عكس بگيريد،‌مطالبي است كه ظاهرا در خصوص اين اثر تاريخي ارزشمند به فراموشي سپرده شده است.
با توجه به اينكه سنگ نگاره هاي باستاني موجود در كشورهاي خارجي همچون اسپانيا براي حفاظت از رطوبت حاصله از تنفس بازديدكنندگان در مقابل آنها محفظه شيشه اي نصب شده، اما سنگ نگاره هاي غار ميرملاس كوهدشت كه در رديف نقوش غارهاي باستاني دنياست در حال حاضر در معرض نور خورشيد، باد و باران و حتي يادگاري هاي مردم است كه با اسپري رنگ يا هر وسيله اي ديگري اين ميراث چند هزار ساله را به راحتي از بين مي برند به طوري كه اگر اين روند ادامه يابد تا چند سال آينده ديگر هيچ اثري از اين آثار بي نظير يافت نخواهد شد.
اين نگاره و نقاشي ها هويت و شناسنامه اين مرز و بوم هستند و بهترين فرصت توسعه توريسم و اكوتوريسم محسوب مي شوند كه با سرمايه گذاري در اين بخش مي توان غبار محروميت را از منطقه پاك كرد و عظمت اين ملت را به نمايش گذاشت.
غار و سنگ نگاره ميرملاس كه امروزخسارات زيادي را متحمل شده بدون كمترين توجهي رها شده و اين اثر تاريخي امروز نيازمند حمايت و دقت نظر مسئولان امر به ويژه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري است.
معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي،‌ صنايع دستي و گردشگري لرستان دراين خصوص به خبرنگار ايرنا گفت: در حال حاضر بيش از پنج هزار آثر باستاني و تاريخي در اين استان شناسايي شده كه از اين تعداد دو هزار و 300 اثر در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.
‹محمدرضا اسدي› افزود: اين سازمان تنها 40 نيروي براي حفاظت ، صيانت و نگهداري از اين آثار دراختيار دارد كه اين نيروها يه هيچ عنوان قادر به كنترل و حفاظت از اين حجم آثار تاريخي در اين استان نيستند.
وي اظهار داشت: حفاظت از اين آثار و بناهاي تاريخي در لرستان علاوه بر تامين نيروي انساني و اعتبارات مورد نياز، به يك عزم ملي و فرهنگ سازي مناسب نيازمند است تا همگان خود مسئول حفاظت و نگهداري از ميراث كشور بدانند.

یک فکر برای “غار 12 هزار ساله ميرملاس كوهدشت‌ در تنهايي و فراموشي از بين خواهد رفت”

  1. بیشتراز نقاشیهای پرارزش مردمان متمدن سرزمین من ، نوشته های یادگاری افرادنامتمدن امروزی که ترس فراموش شدن نام ونشانی که بوی هرزه گری فرهنگ امروزیشان است به چشم میخوره

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s