آيين «خون بس» لرستان در انتظار ثبت ملي

معاون ميراث فرهنگي استان لرستان مي‌گويد پرونده ميراث معنوي «خون بس» براي ثبت در فهرست ميراث ملي کشور تهيه و به دفتر ثبت آثار سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي فرستاده شده است. محمد رضا اسدي در گفتگو با ميراث آريا گفت : خون بس از آيين‌هاي کهن استان لرستان است که به منظور جلوگيري از خون و خون‌ريزي و ترويج فرهنگ ارزشمند بخشش صورت مي‌گيرد   

وي افزود : «خون‌بس» که در بيشتر شهرستان‌هاي استان لرستان با رعايت آداب خاصي اجرايي مي‌شود قدمتي کهن دارد و در هنگام وقوع قتل و خونريزي صورت مي‌گيرد. در اين مراسم ريش سفيدها و خانواده قاتل براي طلب بخشش نزد خانواده داغدار مقتول مي‌روند.

به گفته اسدي در اين مراسم چمرونه _ موسيقي محلي حزن آميز _ نواخته مي‌شود و خانواده قاتل با در دست داشتن قرآن ،‌کارد و کفن نزد خانواده داغدار مي‌روند تا کتاب خدا را واسطه بخشش فزرندشان قرار دهند.

اين مقام مسؤول گفت : خون بس در بيشتر شهرهاي لر نشين رايج است و از قومي به قوم ديگر با تفاوت‌هايي در اجرا صورت مي‌پذيرد.

اسدي گفت : پرونده ميراث معنوي خون بس لرستان به صورت اماني با تلاش کارشناسان معاونت ميراث فرهنگي اداره کل استان لرستان پايان گرفته و در همايش بعدي ثبت که 16 بهمن ماه در قشم برگزار مي‌شود درباره ثبت ملي آن تصميم گيري خواهد شد.

وي ادامه داد: اين پرونده از آن حيث که پيام آور صلح و آشتي بين اقوام است براي ما اهميت بسياري دارد و اميدواريم در حافظه هميشه ايران جاودانه شود.

اين مقام مسؤول گفت : براي تهيه اين پرونده بيش از 3 ماه زمان صرف شده است

Advertisements

2 دیدگاه برای «آيين «خون بس» لرستان در انتظار ثبت ملي»

  1. به نظر من خوبه که به جای تعریف از سنت های قدیمی و بی معنی و توجیه اونها که خوشبختانه کم کم منسوخ شدند، به فکر راه حل بهتری برای ارتقاء فرهنگیمون باشیم. خون بس نه تنها یه رسم ظالمانه و خود خواهانس بلکه دفاع از اون به معنی به زیر سوال بردن فرهنگ لر و جایگاه زن در این فرهنگه. اینکه یه زن به خاطر گناه یک مرد باید تسلیم زندگی با کسی بشه که که به اجبار واداشته شده و رضایت اون در این ازدواج هیچ ارزشی در تایید نهایی وصلت نداره، چقد میتونه قابل دفاع باشه. تو رو خدا به جای اینکه بیاید از سنت های منسوخ و بی ارزشمون دفاع کنین یه کم به فکر از بین بردن این سنت ها باشید.خون بس خوشبختانه منسوخ شده دیگه نیاید احیاش کنید با طرفداری هاتون ازش. فرهنگ لری خیلی ارزش های والا داره چرا باید تو این همه ارزش فرهنگی ما، فیلم خون بس به عنوان یه ارزش فرهنگی جلوه داده بشه و آبرمون بیشتر از اینی که هست بره.

  2. به نظر من هم این سنت حقوق زنان رو نادیده می گیره و از ارزشهای انسانی به دوره.جای تاسفه……….

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.