مجتمع فولاد ازنا 60 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است / اشتغال 17 هزا ر نفر

مجتمع فولاد ازنا با اشتغال 17 هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم از جمله پروژه هایی است که در فهرست پروژه های مهر ماندگار قرار گرفته تا امید به شکوفایی صنعت فولاد در لرستان جان تازه ای بگیرد. فاز اول این مجتمع با تولید ورق و اشتغالزایی مستقيم 750 نفر و سرمایه گذاری 221 میلیارد تومان در حال ساخت است. فاز دوم مجتمع فولاد ازنا نیز سال 94 به بهره برداری می رسد. در صورت ساخت این مجتمع در لرستان از خروج سالانه بیش از 800 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، صنعت فولاد در جهان به عنوان یک صنعت مادر و پایه مورد توجه بوده است به طوریکه این صنعت را در جهان پایه ای برای صنعتی شدن کشورها می دانند از همین رو سرانه مصرف در هر کشور جزء فاکتورهای اصلی میزان پیشرفت آن کشور محسوب می شود.

این در حالیست که در ایران صنعت فولاد علاوه بر مسائل یاد شده از چند منظر دیگر نیز مورد توجه بوده و آن مزیت نسبی کشور در تولید فولاد و توسعه مناطق محروم و ایجاد اشتغال پایدار از طریق این صنعت مادر در کشور است.از این رو حفظ و توسعه صنعت فولاد در ایران از اهمیت بیشتری نسبت به سایر صنایع برخوردار خواهد بود.

در حال حاضر لرستان از مزیت‌های بسیار زیادی از جمله نیروی انسانی ماهر و توانمند، مواد اولیه معدنی فراوان، انرژی گاز به میزان کافی و بلندمدت برای رشد و توسعه صنعت فولاد برخوردار است که با این تفاسیر هرچه فرآیند را برای توسعه صنعت فولاد در استان تسهیل کنیم و موانع را برداریم و به استان و نسل جوان جامعه خدمت کرده‌ایم.

مجتمع فولاد ازنا به عنوان یکی از بزرگترین واحدهای در دست احداث در استان به دلیل مشکل در پرداخت تسهیلات عملیات اجرایی آن به کندی پیش می رفت که با انکعاس این موضوع در خبرگزاری مهر و پیگیری مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت، استاندار و نماینده دورود و ازنا در مجلس شوری اسلامی این پروژه در فهرست پروژه های مهر ماندگار قرار گرفت.

فاز اول مجتمع فولاد ازنا دارای پیشرفت فیزیکی 60 درصد است

حجت الله بیرانوند رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به روند احداث مجتمع فولاد ازنا اظهار داشت: عملیات اجرایی مجتمع فولاد ازنا از سال 85 شروع شده است.

وی با اشاره به پیشرفت فیزیکی این مجتمع بیان داشت: در حال حاضر فاز اول مجتمع فولاد ازنا دارای پیشرفت فیزیکی 60 درصد است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان با اشاره به میزان سرمایه گذاری کل این مجتمع بیان داشت: کل سرمایه گذاری این مجتمع 406 میلیارد تومان است.

بیرانوند همچنین با اشاره به میزان اشتغالزایی مجتمع فولاد ازنا تصریح کرد: میزان اشتغالزایی این مجتمع یک هزار و 160 نفر است.

وی با اشاره به محصولات مجتمع فولاد ازنا ادامه داد: محصولات این مجتمع شامل ورق با تولید سالانه 1.2 میلیون تن و فولاد با تولید سالانه 7 دهم میلیون تن است.

راه اندازی فاز اول مجتمع فولاد ازنا جزء پروژه های مهر ماندگار قرار گرفت

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان همچنین با اشاره به میزان تسهیلات تصویب شده برای پرداخت مجتمع فولاد ازنا ادامه داد: تسهیلات ارزی مصوب شده برای این مجتمع 185میلیون دلار و تسهیلات ریالی نیز 30 میلیارد تومان است.

بیرانوند تصریح کرد: تا کنون مجتمع فولاد ازنا از این میزان تسهیلات بیش از 161 میلیون دلار تسهیلات ارزی و 13.5 میلیارد تومان تسهیلات ریالی دریافت کرده است.

وی با بیان اینکه ساخت این پروژه در دو فاز پیش بینی شده است، گفت: راه اندازی فاز اول مجتمع فولاد ازنا جزء پروژه های مهر ماندگار قرار گرفته و در حال حاضر دارای پیشرفت 60 درصدی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان زمان بهره برداری از فاز اول مجتمع فولاد ازنا را خرداد ماه سال 92 عنوان کرد.

فاز دوم مجتمع فولاد ازنا سال 94 به بهره برداری می رسد

بیرانوند با اشاره به اینکه فاز دوم مجتمع فولاد ازنا نیز سال 94 به بهره برداری می رسد گفت: فاز اول این مجتمع با تولید ورق و اشتغالزایی 750 نفر و سرمایه گذاری 221 میلیارد تومان در حال ساخت است.

وی افزود: در صورت پرداخت تسهیلات مورد نیاز به مبلغ 30 میلیارد تومان مجتمع فولاد ازنا تا خرداد ماه سالجاری و با توجه به اینکه جزء پروژه های مهر ماندگار قرار گرفته تا پایان دولت دهم به بهره برداری خواهد رسید.

ایجاد 16 هزار شغل به صورت غیرمستقیم در فولاد ازنا

مدیرعامل مجتمع فولاد و ذوب آهن ازنا نیز پیش از این در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به روند ساخت این مجتمع در شهرستان ازنا گفته بود که کار احداث مجتمع فولاد ازنا در زمینی به مساحت 114 هکتار در دست ساخت است.

اسدی کنی با بیان اینکه در صورت ساخت این مجتمع بیش از یک هزار و 200 شغل در استان به صورت مستقیم ایجاد خواهد شد، افزود: این در حالیست که به صورت غیر مستقیم نیز مجتمع فولاد ازنا بیش از 16 هزار شغل ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به تولیدات مجتمع فولاد ازنا بیان داشت: ورق استیل و شمش فولاد از جمله تولیدات این مجتمع خواهد بود.

جلوگیری از خروج سالانه بیش از 800 میلیون دلار ارز

مدیرعامل مجتمع فولاد و ذوب آهن ازنا با اشاره به سودآوری ایجاد این مجتمع فولاد در استان و کشور عنوان کرد: در صورت ساخت این مجتمع در لرستان از خروج سالانه بیش از 800 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری خواهد شد.

به هر روی با توجه به قرارگیری در سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» و نقش این مجتمع در ایجاد 17 هزار شغل و همچنین جلوگیری از خروج سالانه بیش از 800 میلیون دلار ارز به نظر می رسد باید رفع مشکلات این واحد بزرگ تولیدی در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

در این راستا امید می رود با توجه به قرارگیری این پروژه در لیست پروژه های مهر ماندگار و تسریع در پرداخت تسهیلات شاهد افتتاح هر چه سریعتر این مجتمع و بهره مندی مردم از اشتغال و خدمات این واحد صنعتی باشیم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s