معاون وزیر ارشاد: موسیقی لری، درخشان ترین موسیقی ایرانی است

حمید شاه آبادی  معاون وزارت ارشاد از حمایت ویژه از موسیقی لری خبر داد و گفت: یکی از هشت ناحیه موسیقی کشور و درخشان ترین ناحیه موسیقی نواحی ایران موسیقی لرستان است… اگر آلبومی در زمینه موسیقی لری ساخته شود آمادگی داریم با خرید آن حداقل حمایت خود را به عمل آوریم. در راستای ترویج موسیقی محلی لرستان، نوروز آینده 100 هزار نسخه از یکی از آلبوم های موسیقی محلی لرستان را خریداری و رایگان در میان مسافران توزیع     

—————————متن کامل————————–

حمید شاه آبادی در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد در سخنانی اظهار داشت: یکی از هشت ناحیه موسیقی کشور و درخشان ترین ناحیه موسیقی نواحی ایران موسیقی لرستان است.

وی با تاکید بر حمایت های وزارت ارشاد از موسیقی نواحی ایران، عنوان کرد: برنامه ای که در این زمینه داریم این است که اگر در سالجاری یا سال آینده آلبومی در این زمینه ساخته شود آمادگی داریم با خرید آن حداقل حمایت خود را از موسیقی لرستان به عمل آوریم.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دیگر حمایت های این معاونت از موسیقی لرستان، عنوان کرد: در راستای ترویج موسیقی محلی لرستان در کشور در نوروز آینده 100 هزار نسخه از یکی از آلبوم های موسیقی محلی استان را خریداری خواهیم کرد.

شاه آبادی ادامه داد: این 100 هزار نسخه نیز در راستای آشنایی مسافران نوروزی با موسیقی لرستان به صورت رایگان در میان مسافران توزیع خواهد شد.

وی همچنین از حمایت معاونت هنری وزارت ارشاد از اجرای موسیقی لرستان در تهران خبر داد و بیان داشت: در راستای حمایت از موسیقی محلی لرستان این معاونت در همه زمینه ها آماده همکاری است.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در مورد حمایت این معاونت برای اجرای کنسرت های موسیقی در لرستان نیز بیان داشت: برای خوانندگان و نوازندگان سنتی و مقامی لرستان که مورد تایید باشند حمایت تبلیغاتی و اجاره سالن گام اولی است که در این راستا خواهیم داشت.

شاه آبادی همچنین در مورد حضور چهره های ملی حوزه موسیقی در لرستان نیز ادامه داد: یک طرف این کار ما هستیم که آمادگی از سوی ما برای این امر وجود دارد و طرح هایی در این زمینه داریم.

وی با اشاره به اینکه در خواست استانها در این زمینه زیاد است و چهرههای موسیقی نیز در این زمینه با محدودیت مواجه هستند، تصریح کرد: اگر بخواهیم موسیقی مقامی جایگزین موسیقی های امروزی شود چاره ای جز حمایت از آنها نداریم.

به گزارش مهر، بر اساس کاوشهای باستان شناسی در مناطق لرنشین، تصویری از رقص و پایکوبی بر قطعه‌ای سفالی به دست آمده که قدمت موسیقی در این منطقه را به هزاره چهارم پیش از میلاد مسیح رقم می‌زند.

همچنین از آثار و شواهد به دست آمده در این مناطق تصاویری از آلات موسیقی دوران مانند شیپور و تنبور بر روی ظروف نقره وجود دارد که حاکی از رواج موسیقی نزد این قوم در عهد ساسانی است. امروزه نیز برخی از نغمه‌های باستانی در قالب مقامهای موسیقی قومی باقیمانده ‌است.

موسیقی آوازی یا کلامی از کهنترین موسیقیهای لرستان است. این نوع موسیقی بیشتر در مراسم عروسی، سوگواری و فعالیتهای روزمره زندگی عشایر و روستائیان و توسط زنان و برخی موارد نیز توسط مردان اجرا می شود.

آوازهای شادمانه مربوط به عروسی، ترانه هایی هستند که عملا بدون همراهی ساز و با هم آوایی زنان در مراسم عروسی اجرا می شود و شامل سیت بیارم، بینا بینا، بزران بزران و … است.

همچنین در مراسم سوگواری عزیزی از دست رفته، زنان عزاداری که در سوگ نشسته اند در وصف او آوازهایی توام با المان خاص بومی می خوانند که هر بیننده و شنونده ای را متاثر می سازد که این آوازها را در گویش «مور» گویند.

همچنین در موسیقی لرستان به آواهای حماسی نیز پرداخته شده است.از انواع آواهای حماسی می توان به شیرین و خسرو که برخی آن را نظامی خوانی خوانده اند اشاره کرد و از بهترین افرادی که در اجرای آواز شیرین و خسرو تبحر بسیار داشته اند مرحوم استاد علیرضا حسن خانی بوده است.

موسیقی کار نیز یکی از بخشهای موسیقی آوازی لرستان است. در گذشته های نه چندان دور زنان و مردان روستایی و عشایر به هنگام کار روزانه مانند برزگری، کشاورزی، شیر دوشی، مشکه زنی، برنج کوبی و … برای کاهش خستگی ناشی از کار و بیان آمال و آرزوهای خود آوازهایی می خواندند.

ریتم این آوازها به طور معمول متاثر از صدای کار آنها و مضامین شعرها نیز متاثر از ابزار، وسایل ارزشهای محیط زندگی و عشق به یار، سرزمین، گیاهان، درختان و هرچه را که به آن دلبسته اند می باشد. چنین آوازهایی هنوز می توان در نقاط دور از هیاهوی شهر و شهر نشینی شنید.

آواهای مربوط به «لالایی» که در گویش محلی به آن «لاوه لاوه» می گویند نیز بخشی از موسیقی آوازی لرستان را به خود اختصاص داده است.

موسیقی سازی لرستان نیز آنچنان که از نامش پیداست با استفاده از سازهای بومی و توسط نوازندگان محلی اجرا می شود. مقامهای این نوع موسیقی شامل مقامهای شادی، مقامهای سوگواری، مقامهای مذهبی، مقامهای حماسی، مقامهای دلتنگی و عاشقانه است. سرنا، دهل، کمانچه (تال)، تنبک (تمک)، دوزله و بلور از جمله سازهای لری هستند.

موسیقی سوگواری نیز بخشی از موسیقی سازی لرستان است. نوع ساز مورد استفاده در موسیقی سوگواری لرستان دهل و سرنا است. موسیقی سوگواری بیشتر جنبه آیینی دارد و در مراسم عزاداری از روزگار کهن تاکنون اجرا می شود.

پاکتلی، چمری یا چمرانه، سحری، شیونی، یاری و … از جمله مقامهای موسیقی سوگواری لرستان است.

یک فکر برای “معاون وزیر ارشاد: موسیقی لری، درخشان ترین موسیقی ایرانی است”

  1. زندگي بسان فركانس مواج يك قلب بر مانيتور پشت سرمان در حركت است . هر چه زمان مي گذرد دامنه نوسان آن بسمت صفر ميل مي كند . همديگر را دريابيم .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s